Connect with us

Kosovë

Në pleqëri u detyruan ta lëshojnë shtetin! Fehmiu 75 vjeç iku nga Maqedonia sepse nuk iu dha shtetësia (VIDEO)

Published

on

Shpesh i merr fotografitë dhe i shikon bashkë me burrin e saj.

Ajshja dhe Fehmiu u martuan e jetuan pothuajse gjithë jetën e tyre në Kumanovë të Maqedonisë.

Para dy vjetëve u kishte ardhur një letër që i detyroi që ta lëshojnë vendin, për shkak Fehmiu nuk kishte shtetsi, të cilën po e kërkonte plot 41 vjet. Fehmiu tani 75 vjeçar thotë se nuk kishte zgjidhje tjetër.

“2017 ashtu siç shkruan aty, u deshtë ashtu siç shkruan me 23 gusht me ik prej aty ose të marrim me forcë me të nxjerrë. Thash jo bre po dal vetë unë pse me më nxjerrë”, u shpreh Fehmi Pajaziti.

Ata shitën shtëpinë në Kumanovë dhe u shpërngulën në Gjilan të Kosovës.

Tani jetojnë në një banesë.

Ajshja 69 vjeçe thotë se tani janë vetëm, pa familje, pa shoqëri. Ata kanë vetëm njëri-tjetrin.

Shpesh i merr malli për lagjen ku jetuan.

“Si në kurbet.

Me jetuar sa vjet mundin me lanë për asgjë shumë është keq, shumë keq është….

Unë te baba jem e kam lanë jam kanë e re, por tash ndryshe është kam jetuar 18 vjet, por 48 vjet prej viteve 70 jam e martuar.

Jemi të sëmur edhe nga sheqeri tani, ato prej çfarë vijnë krejt prej mërzitjes”, theksoi Ajshe Pajaziti.

Për shkak shtetësisë ata nuk janë rehat as në Kosovë.

Burri mund të qëndrojë, meqenëse ka leje qëndrimi, por jo edhe Ajshja që ka shtetësi të Maqedonisë.

Ajshja thotë se është e lodhur duke u shpërngulur nëpër vende dhe thotë se s’ka forcë më.

TV21: Ju tani në Kosovë nuk keni dokumente?

“Jo”.

“As që e kam ndërmend me shkua më”, shtoi Ajshe Pajaziti.

Ajsha e Fehmiu fëmijët i kanë të gjithë në kurbet të martuar e këtu në Gjilan kanë vetëm njeri tjetrin tani.

Ajshja e Fehmiu lindën në Preshevë në kohën e Jugosllavisë.

Gjatë asaj kohe kur nuk kishte kufi u shpërngulën për të jetuar në Kumanovë.

Ndërsa gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë e me vendosjen e kufijve ky çift mbeti në Kumanovë të Maqedonisë së Veriut, e nga atje filluan problemet me shtetësinë.

Shkuam edhe në Kumanovë për të parë se ku kanë jetuar kjo familje, ashtu siç ishin të respektuar familja Pajaziti edhe familja e re që e kishte blerë shtëpinë ishin të respektuar por për shkak të privatësisë nuk deshëm ti shqetësojmë.

“Në këtë shtëpi në lagjen Bajram Shabani në Kumanovë jetoi Ajshja dhe Fehmiu thuajse një jetë, por u detyruan që për shkak të shtetësisë të jetojnë në Kosovë”.

Continue Reading
Advertisement

Kosovë

Ngritet kallëzim penal ndaj djalit të Nenad Rashiq

Published

on

By

Më 22 shkurt të këtij viti, në fshatin Llapnasellë ndodhi një rrahje ku i përfshirë ishte edhe djali i politikanit serb, Nenad Rashiq.Të përfshirë në këtë rrahje ishin: Nikolla Rashiq, Ristic Marko 2002, Zivkovic Cedomir 2001, Zivic Branko 2002, Dusan Nicic 2002, Milan Jovanovic 2002, Trajkovic Dimitrije 2002, Lazar Karadzic 2000 dhe I.M 2003.

Jovana Filipoviç, avokatja e të miturit I.M., ka thënë se ka ngritur në proces gjyqësor kundër Nikolla Rashiq, djalit të Rashiq.

Ajo tha se në atë përleshje mbeti i lënduar I.M. ku pësoi lëndime në kokë dhe u dërgua për në spital, raporton Tanjug.

Continue Reading

Kosovë

Gjinovci: Kosova të mos e njeh Palestinën dhe t’ia kthejë të njëjtën goditje

Published

on

By

Analisti politik, Rron Gjinovci, ka thënë se Kosova duhet të mbajë qëndrim kundër njohjes së Palestinës, duke, siç thotë ai, “ia kthyer me të njëjtën goditje”.

Ai këto deklarime i bëri në emisionin ‘Pressing’ , teksa diskutoi për çështjen e vendosjes së ambasadës së Kosovës në Jerusalem të Izraelit, çështje kjo që ngriti polemika kohëve të fundit.

“Nuk më doket fare imorale që Kosova me hapë ambasadën në Jerusalem, nëse kjo është dobiprurëse për Kosovën”, ka deklaruar ai.

“Turqia është një vend i rëndësishëm në Kosovë, një prej eksportuesve ma të mëdhenj në Kosovë. Por unë mendoj, se ne nuk i kemi borxh Turqisë për çështjen e politikave të jashtme, nëse kjo nuk është interes gjeostrategjik, na s’kemi përse me hi në lojërat e Lindjes së Mesme”, ka shtuar ai.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, në një letër që ia ka dërguar kreut të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, ka kërkuar që të mos vendoset ambasada e Kosovës në Jerusalem.

Në anën tjetër, kryeministri i Izraelit, e ka ftuar Kurtin nëpërmjet një letre pak më herët që ta inaugurojnë së bashku ambasadën e Kosovës atje.

Continue Reading

Kosovë

Polici që u gjet i vdekur në Pejë dyshohet se ka kryer vetëvrasje

Published

on

By

Një zyrtar policor është gjetur pa shenja jete pasditen e sotme në objektin e Patriarkanës së Pejës, shkruan Gazeta Sinjali.

Nga Prokuroria Themelore në Pejë, kanë thënë se zyrtari policor dyshohet se ka kryer vetëvrasje.

Nikçi tha se trupi i pajetë i policit është dërguar për obduksion në IML në Prishtinë.

“Në vendin e ngjarjes ka dalë prokurori i Departamentit të Krimeve të Rënda, së bashku me njësitë relevante. Dyshimet janë se është kryer vetëvrasje. Me urdhër të prokuroritë të shtetit, trupi i pajetë është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore”, tha zëdhënësi i kësaj prokurorie, Shkodran Nikçi.

Continue Reading

Aktuale