Connect with us

Teknologji

Apple u padit përsëri për ngadalësimin e qëllimtë të iPhone

Published

on

Një grup avokatie në Evropë ka ngritur një padi ndaj Apple duke thënë se kompania me qëllim ka ngadalësuar modelet e vjetra të iPhone në Itali, raporton PCW.

Padia kërkon dëmshpërblim prej 60 milionë euro ose 60 euro për pajisje për përdoruesit e iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S dhe iPhone 6S Plus shitur në Itali mes viteve 2014-2020.

Dëmshpërblimi prej 60 euro për pajisje është shumta mesatare që përdoruesit kanë paguar për të zëvendësuar bateritë.

Euroconsumers, një grup mëmë me filiale edhe në Itali nën emrin Altroconsumo, dërgoi edhe padi të tjera në Dhjetor për filialet e saj në Belgjikë Test-Achats dhe Spanjë OCU. Grupi tha se planifikon një padi tjetër në Portugali.

Në Mars të vitit të kaluar Apple pranoi të paguante 500 milionë dollarë në SHBA pasi pranoi ngadalësimin e qëllimshëm të iPhone për të rritur jetëgjatësinë e baterisë.

Skandali “Batterygate” u zbulua në 2017-ën ku iOS kufizonte performancën e procesorit me degradimin e baterive. Apple nuk kishte vënë në dijeni përdoruesit për këtë gjë.

Continue Reading
Advertisement

Teknologji

Si duket flota e makinave të Elon Musk?

Published

on

By

Jo shumë njerëz janë aq magjepsës sa Elon Musk, njeriu i parë i Tesla dhe Space X.

Të gjithë e dimë se sa është i dashuruar me teknologjinë, por dashuria e tij ishte disi në një përzierje shijesh.

Dëshironi apo jo, suksesi i tij është mbresëlënës, dhe kur bëhet fjalë për gjëra mbresëlënëse, po kështu është edhe flota e automjeteve të tij, prandaj shikoni se çfarë po drejton Elon Musk.

Sigurisht, nuk janë vetëm makinat elektrike, në garazh ai ka edhe makina me djegie të brendshme. /Telegrafi/

Continue Reading

Teknologji

Mercedesi lanson gjeneratën e re të C-Class (VIDEO)

Published

on

By

Mercedesi është duke prezantuar gjeneratën e re të C-Class. Duke ofruar veçori të shumta, gjiganti gjerman do të lansojë modelin edhe me sistemet hibride e me rrymë.

Shihni lansimin këtu:

Continue Reading

Bota

“Tesla” ka realizuar përfitim prej një miliardë dollarëve nga investimet në bitkoin

Published

on

By

Nju-Jork, 22 shkurt 2021 (MIA) – Prodhuesi amerikan i automobilave elektrike “Tesla” ka realizuar pothuajse 1 miliard dollarë nga investimet në bitkoin, deklaroi analisti Daniel Iv.

Sipas tij, “kompania mund të fitonte më shumë nga investimet në bitkoin sesa nga shitja e automjeteve të saj elektrike gjatë vitit 2020”.

Në fillim të këtij muaji, “Tesla” në parashtresën e dorëzuar deri tek Komisioni për letra me vlerë se ka blerë bitkoin në vlerë prej 1.5 miliard dollarë për ta bërë atë “më fleksibël për të diversifikuar dhe maksimizuar më tej kthimet e parave të gatshme”.

Tregtimi u bë i ditur muajin e kaluar, por kompania nuk zbuloi saktësisht se kur dhe me çfarë çmimi. Në këtë kohë është e panjohur nëse Tesla shiti ndonjë prej bitkoinëve të blera.

Valuta më e madhe dixhitale në botë ka shënuar rritje të paparë këtë vit, duke arritur vazhdimisht nivele të reja rekord.

Daniel Iv nuk shpjegon se ka ardhur deri në llogaritje të përfitimit të “Tesla”-s nga bitkoini. Sipas të dhënave nga KoinDesk, çmimi i kësaj kriptovalute më 31 janar ishte në maksimum ditor prej 34,793.45 dollarë, ndërsa më 20 shkurt, kur Iv e publikoi shënimin e tij, ishte 57,487.03 dollarë.

Continue Reading

Aktuale