Connect with us

Kolumna

Arbër Xhaferi ishte shumë më i mençur se politikanët maqedonas

Published

on

Roland Gjoni

Me pak vonese nje perkujtim per nder te Arben Xhaferrit me te cilin rastesisht kemi ditelindjen e njejte. E kam takuar dy here ne Prishtine dhe do kisha dashur te bisedoja me gjate per shume tema. Pervec se ishte i dashur dhe mendimtar origjinal kishte edhe guxim ta thoshte cka mendon.

Pas vdekjes se tij, nga 2015 kur po bisedoja ne Shkup me nje nga keshilltaret politik te ish Presidentit Cervenkovski e pyeta se cili ishte politikani me afte i shqiptareve ne Maqedoni. A u pergjigj pa dileme “Arben Xhaferri per arsye se ai me dije e guxim e ndryshoi diskursin politik te shqiptareve ne Maqedoni duke thyer pergjithmone stereotipet mbizoteruese per shqiptaret. Dhe shtoi “Nuk ishte vetem me i mencuri nga shqiptaret por ishte shume hapa para politikaneve maqedonas ne mendime.”

Respekte!

Continue Reading
Advertisement

Kolumna

“Ali Ahmeti, shqiptarëve u ka sjellur vetëm dëm, vaj e mjerim”

Published

on

By

Shkruan Bekim Qoku:

Në qoftë se do të detyroheshim të pranonim ndonjë ndryshim pozitiv për shqiptarët këto 20 vitet e fundit sa është Ali Ahmeti në pushtet, do të veçoja mandatin e parë të BDI 2002-2006, që doli nga zgjedhjet e para pas konfliktit të vitit 2001. Megjithatë, ne duhet ta vëmë në dukje këtu faktin që këto ndryshime pozitive nuk erdhën si rezultat i politikbërjes racionale e të urtë të Ali Ahmetit apo BDI-së, por si rezultat i luftimeve të UÇK-së dhe gjakut të derdhur shqiptar. Ky është një dallim thelbësor.

Thënë tjetërsoj, ndryshimet pjesërisht pozitive që përmirësuan shumë pak statusin e shqiptarëve e që kishin filluar tashmë me një ritëm të vrullshëm nga PDSH-ja e Arbër Xhaferit, nuk ndodhën ngaqë Ali Ahmeti politikan diti të kapitalizojë legjitimitetin e tij politik, por sepse shteti maqedonas duhej patjetër t’i shpërblente shqiptarët që dorëzuan armët dhe nuk prishën shtetin e tyre kur kishin mundësi.

Por pas mandatit të parë, pasi shqiptarët morën çka morën, pas 2006 e këtej, gjithë ato ndryshime pjesërisht pozitive na kanë dalë për besë për hundësh. Shkurt, Ali Ahmeti politikan zyrtar i integruar në sistemin maqedonas, shqiptarëve u ka sjell vetëm dëm, vetëm vaj e mjerim. Ali Ahmeti është stabilokrati i përsosur i gjendjes inferiore të shqiptarëve të MV. Ky status quo i shkon përshtati të gjithë faktorëve tjerë përpos vetë shqiptarëve dhe mbase edhe bullgarëve.

Continue Reading

Kolumna

Simfonia pa orkestër

Published

on

By

Ylber Murtezi

RMV që nga mëvetësimi i saj, asnjëherë nuk ka arritur si shtet ta orkestrojë si duhet simfonin. Mungesa e dirigjentit gjithmone ka qene si mekanizem mbrojtes,që shkopi dirigjues të perdoret mbi “fajtorët kujdestar” shqiptarët.
Revolucioni i 2001 nuk kishte ide,qellime,shkas,shkak.
“Qëllimi”i vetem pas shume viteve na doli se ishte pushteti.
Por…çfarë pushteti?
Pa(shtet)i kalbur,ku ende gjurmon pas rrenjeve te saj gjate gjithe kohes,duke improvizuar prejardhjen e tyre.
A mund te ishim më mire ne si shqiptarë,edhe pa revolucion?Sigurisht se po.
A kishte nevoj te derdhet gjak?A kishte nevoj per viktima?Sigurisht se JO.
Pse?Askund ne historinë e njerëzimit nuk bëhet luftë per “Ndryshim te kushtetutes”.
Mercenarêt propagandues te nje sistemi 20 vjeçar te sofistikuar ne nacional”tehnokrat”,kur cdohere që ju vjen v.. te b…tap ksulen,tap flamurin,tap gjaku,tap deshmori,tap gjuha dhe keshtu vazhdon euforia propagandistike e (revolucionit 2001)
Ata qe ju kundervun dhe nisen ti nuhasin gjerat duke shikuar prej ANASH,ose i ke burgjeve,ose ju mbyllet goja,ose iken jasht.
Njeri nga ATA erdhi me pushtet me forcë.
Tjetri erdhi ne pushtet ne emër te “bashkëjeteses” duke keqperdore cdo ndjenje shqiptare dhe duke manipuluar shqiptaret qe po dergjen burgjeve.
A duhet qe te vazhdojme me kete ritem dejavu “jetesë”,JO!
Nese ATA erdhen ne pushtet me force,as mos ti shkoje mendja ndokujt,se do ta leshojn”bajrakun”pa forcë.
Prandaj,cdo zë i ngritur ne kete sistem te kalbur eshte humbje kohe.
“Nuk degjon askush,nuk sheh askush”.
Per kë bien kambanat?!
Opozita e ka shansin e ARTË si asnjeherë më parë te ndryshoje kursin e veprimit.
ATA,në emër te “idealit”ups me falni,në emër të XHEPIT
Këta,në emer të “drejtesisë”kanë ndryshuar vetem formen,uji po vazhdon te rrjedh,mbase jo ne te njejtin shtrat dhe cdo 4 vite ndryshon rrjedhen duke vershuar mbase mbi eshtrat e deshmoreve.
Do e permbyll me një batutë timen nga shfaqja ime e fundit”MUT ATA,MUT KËTA”,Ne nuk jemi të çmendur vetem mendojme ndryshe nga të tjerët.
“Simfonia pa orkester duhet ta gjejë dirigjentin e saj”.

Continue Reading

Kolumna

Mirë që po dënohet Mijallkovi, keq që s’po dënohet për zullumin ndaj shqiptarëve

Published

on

By

Fejzi HAJDARI

Edhe pse nuk është në nivel që e meriton, dënimi prej 12 viteve për Sasho Mijallkovin është lajm i mirë për të gjithë shqiptarët. Mirë që po dënohen Mijallkovi e Jankullovska, por keq që nuk po dënohen për zullumet ndaj shqiptarëve, që ndodhën në kohën e tyre.

Shumë mirë që Sasho Mijallkovi mori 12 vite burg, Jankullovska edhe 4 vite shtesë, kurse u dënuan edhe bashkëpunëtorët e tyre. Por, keq që asnjëri prej tyre nuk u gjykua, e as dënua, për involvim të mundshëm në rastin e Harun Aliut me shokë, për rastin “Gjorçe Petrovin”, për “Monstrën”, “Lagjen e Trimave”…

Keq që nuk po zbulohet roli i Mijallkovit dhe Jankullovskës në këto raste, aq shumë i përfolur si në opinionin e këtushëm, poashtu edhe tek ndërkombëtarët në Maqedoni.
Edhe më keq që ende po mbijetojnë “jaranat” shqiptarë të Mijallkovit, Gruevskit, e Jankullovskës.

Mesazhi është i qartë – në këtë vend dënohet krimi dhe zullumi vetëm në pjesën e shtetit të banuar me maqedonas. E në pjesën shqiptare çka të donë le të bëjnë, bile sa më shumë krim e korrupsion, aq më mirë. Me rëndësi që krimi të mos kalojë kufirin te Ura e Gurit në Shkup, te “Garnizoni” në Kumanovë, apo te “Cetinska” në Tetovë. Sa për Çair, Saraj, Haraçinë, Likovë, Tetovë, e gjetiu, jo që ta pengojnë institucionet krimin, por kur të ju jepet mundësia bile ta ndihmojnë nga pak. Se me i liru shqiptarët prej krimit, pastaj i kërkojnë të drejtat e tyre politike dhe njerëzore që u takojnë. E kërkojnë hisen buxhetore që u takon etj. Kjo nuk guxon të ndodhë.

Prandaj, t’i zhysim në krim e korrupsion, që mos t’u shkojë mendja as për të drejta politike, as për të drejta njerëzore, por vetëm si të ikin jashtë vendit.

Continue Reading

Aktuale