Connect with us

Komente

“Skandali që zbuloi skandalin” – Dëmtohet seriozisht minarja e xhamisë së Et’hem Beut në qendrën e Tiranës

Published

on

Shkrim në Facebook nga Titi Seranaj

“SKANDALI” që zbuloi SKANDALIN!

Shqetësimi (në dukje) me të drejtë i qytetarëve për minarenë e xhamisë së Et’hem Beut, çoi në zbulimin e problemit real të veprës.
Incidenti i silikonit lënë nga pakujdesia dhe që me të drejtë krijonte përshtypjen e një dëmtimi serioz (shih fotot) na detyroi ne dhe miqtë tanë që të kryenim verifikime në vend në gjithë pjesët e minaresë.

Nga akt-konstatimi serioz i kryer nga miqtë tanë u vëre se :
Në zonën e brendshme të minaresë poshtë Sherefesë ( zona ku del Myezini për të thirrur Ezanin) vërehet një çarje e thellë tërthore pothuajse përgjatë gjithë perimetrit të minaresë përfshi këtu dhe boshtin qëndror i cili ndihmon si element konstruktiv mbajtës.(shih fotot dhe videon).

Nga investigimi duket qartë ndarja e minaresë në dy pjesë, dëmtim ky me një rrisk shumë të lartë dhe serioz për monumentin, që kërkon ndërhyrje emergjente.
Çështja është, a kanë pasë dijeni institucionet përgjegjëse për dëmtimin?! A kanë kryer inspektimet e nevojshme?! Kur janë kryer?! Çfarë është konstatur dhe cilat janë masat që kanë ndërrmar?! Me çduket qartë, JO, dhe ky është SKANDAL i madh. Përse?
Dëmtimi mund të ketë ndodhur sipas kronologjisë së mëposhtme :

1- PARA tërmetit.
Në këtë rast institucioni që ka në mbikqyrje monumentet e Kulturës nëse do të kishte dijeni për demtimet do e kishte përfshirë në projektin e restaurimit si hap të detyrueshëm për sgurimin konstruktiv të objektit e më pasë punimet në rifiniturë. Fakti që s’ka ndodhur një ndërhyrje e tillë tregon papërgjeshmëri totale të Ministrisë së Kulturës dhe Institutit të Monumenteve. Ky është SKANDAL.

2-PAS termetit.
Nëse dëmtimi është shkaktuar si pasojë e tërmetit, atëherë institucionet do të kishin kryer akt-espertizën e detyrueshme në këtë monument dhe do e kishin përfshirë të parën në listën e objektve monumet Kulture të dëmtuara. Nuk figuron.Institucionet që duhet të përgjigjen për këtë periudhë janë:
Bashkia Tiranë, Ministria e Kulturës dhe Instituti i Monumenteve. Ky është SKANDAL.

3-PAS ndërtimeve tek kulla e Sahatit.
Nëse në dy periudhat e mësipërme nuk është konstatuar dëmtim atëherë kjo ka ndodhur për shkak të punimeve të kryera në zonën e Sahatit shumë pranë minaresë.
Në këtë rast përgjegjësia bie mbi Kryeministrin, Kryetarin e Bashkisë, Ministrinë e Kulturës dhe Institutin e Monumenteve që në bashkëpunim kanë dhënë lejen e ndërtimit në zonën Historike duke e reduktuar atë pa raport tekniko -shkencor, të dal nga Këshilli Kombëtar i Restaurimit, siç e kërkon ligji.

Në çfardo periudhe të ketë ndodhur dëmi, përgjegjësia bie mbi ju.
Jepni përgjigje të shpejtë, ashtu siç menduat se silikoni do t’iu shpëtonte nga përgjegjësia.

Shënim.
Rrëzimi i kreut të minaresë përveç dëmit kulturor mund të shkaktojë viktima dhe në njerëz. Më të rrezikuar janë ata që hyjnë e dalin nga dera e pasme e Bashkisë.
I kërkojmë falje Allahun nëse i kemi prishur planet dhe padashje i kemi shpëtuar jetën shejtanit.

Titi Seranaj – Facebook screenshot

 

Continue Reading
Advertisement

Komente

Xharra i reagon Kurtit: Je i njëjtë si Thaçi

Published

on

By

Ish-gazetarja Arbana Xharra, është përfshirë në debatin për ambasadën e Kosovës në Jerusalem, shkruan Syri.net Kosova.

Ajo përmes një shkrimi në Facebook, ka bërë me dije se Kosovës i duhet Izraeli, më shumë se që i duhet Izraelit Kosova.

Gjithashtu ka kujtuar se si dikur Hashim Thaçi i kishte dhënë asetet kryesore të Kosovës Erdoganit.

“Kosovës i duhet Izraeli, më shumë se që i duhet Izraelit Kosova. Albin Kurti e ka fuqinë mos më e vendos ambasadën e Kosovës në Jerusalem, edhe me i premtu Erdoganit këtë favor. Secili njeri më mend në kry e din çka do të thotë për vendin tonë një vendim i tillë. Në fund të fundit terrenin për rritjen e ndikimit te Erdoganit e ka bërë Hashim Thaçi duke i dhënë asetet kryesore, Aeroportin, Distribucionin e energjisë…e toka për të ndërtuar xhami. Gulenistët janë kidnapuar në Kosovë, në kohën sa Thaçi ishte president”, shkruan ajo.

Shkrimi i saj:

Kosovës i duhet Izraeli, më shumë se që i duhet Izraelit Kosova. Albin Kurti e ka fuqinë mos më e vendos ambasadën e Kosovës në Jerusalem, edhe me i premtu Erdoganit këtë favor.

Secili njeri më mend në kry e din çka do të thotë për vendin tonë një vendim i tillë. Në fund të fundit terrenin për rritjen e ndikimit te Erdoganit e ka bërë Hashim Thaçi duke i dhënë asetet kryesore, Aeroportin, Distribucionin e energjisë…e toka për të ndërtuar xhami. Gulenistët janë kidnapuar në Kosovë, në kohën sa Thaçi ishte president.

Albin Kurti është duke e vazhduar atë që e ka bërë Hashim Thaçi me “babën” Erdogan. Unë personalisht nuk çuditem, me vet fakti qe ka pas në liste antisemit, antiamerikan dhe pro erdoganistë shtu kësaj edhe retoriken e disa viteve të fundit të Kurtit.

Në momentin kur idealizon një diktator sikurse Erdogani – je një admirues i autokracisë së tij. Albin Kurti i ka marrë votat e qytetarëve, unë mundem vetëm me dhënë mendim timin.

Por, një gjë e di me shumë siguri, Kosova në sytë e Perëndimit po shndërrohet në Lindje të Mesme të Ballkanit! Serbia është munduar me dekada; me na portretizu si shtet islamistë kundër perëndimit, por nuk ishte e vërtetë dhe për atë ne patëm mbështetjen e Amerikës, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë…Sot 22 vjet pas luftës cfarë mesazhi po i dërgojmë këtyre vendeve??? Në çka po shndërrohet Kosova?

Continue Reading

Komente

“Bëhuni burra dhe dilni para popullit” – Gazetari Furkan Saliu ka një porosi për partitë shqiptare në pushtet

Published

on

By

Furkan Saliu në Facebook:

Nëse u pгotestua me muaj nëpër rrugë për DREJTËSI, e nëse gjashtë vite më vonë drejtësia nuk është askund, e nëse Boban Iliçin e ke të lirë e Agim Ismailoviçin në buгg, çfarë arsye më shumë u duhet partive shqiptare që tërhiqen prej kësaj garniture qeverisëse?

Bëhuni burra dhe dilni para popullit!
Thoni: U premtuam se me Zaevin do ta reformojmë sistemin e drejtësisë dhe do krijojmë kushte që drejtësia të vijë, nuk arritëm ta përmbushim premtimin, po heqim dorë!

Tërhiquni në kohë para se të krijoni një Gruevski të ri!

#PaDrejtësiNukKaQetësi

Continue Reading

Komente

Dy shtetet e shqiptarëve ndërpresin pгotestat për dinjitetin kombëtar nga Tuzi deri në Shkup

Published

on

Shkruan, Hysamedin Feraj

Në Malin e Zi dhe në Maqedoninë e Veriut, në Tuz dhe Shkup, shqiptarët pгotestojnë për dinjitetin shqiptar kundër nëpëгkëmbjes prej ѕundimtaгëve gjegjës. Por fatkeqësisht nuk pгotestojnë nga Tuzi deri në Shkup. Sepse atë e ndërpresin dy shtete të shqiptarëve!
Shteti shqiptar u tregon se “minishengeni” me Serbinë ua zgjidh problemet.

Kasta e shtetit të Kosovës, tashmë e përmbysur por që ende qeverisë, u tregon se Malit të Zi dhe Serbisë u ka borxh dhe se duhet t’u jap diçka në vend se të kërkojë prej tyre të drejtat shqiptare.

Me dy shtete, e megjithatë të lënë vetëm përballë agгesionit të shteteve fqinjë, shqiptarët kudo duhet të krijojnë vetë nga një “Albin” dhe ta largojnë kastën e vet të vjetër.

Por aty çmimi i fitores rritet përderisa Albini nuk fiton edhe në Shqipëri.
Si një kumt i vetishëm për këtë është dhënë numri i partisë fituese në Kosovë: 127. Në Shqipëri ky është numri i thirrjes së uгgjencës. Dhe për uгgjencat politike e shoqërore në Shqipëri duhet të thirret me uгgjencë që të vijë numëri 127: Vetvendosje! Eja sa më shpejt! Një fatkeqësi politike e shoqërore na ka goditur! Sëmundja jonë është e transmetueshme dhe, po nuk erdhe shpejt që ta ndalosh, e ггezikojmë shëndetin e shqiptarëve kudo që janë!

Continue Reading

Aktuale