Connect with us

Lajme

Lëvizja “Boll më”: Një arkivol nga viktimat e EVN-së

Published

on

Aktivistë të Lëvizjes qytetare “Boll Më”, kanë dërguar sot para zyrave qendrore të kompanisë energjetike EVN, një arkivol që sipas organizatorëve, simbolizon viktimat e kësaj kompanie dhe faturave të larta me të cilat siç thanë ata, diskriminohen dhe vidhen qytetarët shqiptarë. Krenar Osmani nga kjo lëvizje akuzoi kompaninë EVN, se ka rënduar ekonominë shqiptare në vend dhe të njëjtit nuk i mbron askush.

Krenar Osmani, Lëvizja “Boll Më”

“Këta pra janë EVN-ja, kjo kompani famëkeqe, ogurzezë, janë vrasësit dhe varmisit e ekonomisë shqiptare në Iliridë. Ky është një përshkrim simbolik I gjendjes reale në të cilën gjendet ekonomia shqiptare këtu, gjendje në të cilën është arritur falë punës, nëse mund ta quajmë në thonjza dhe sjelljes arbitrare përballë shqiptarëve këtu në Iliridë, ekonomi kjo e plagosur, e vjedhur, e gjymtuar nga kompania e EVN-së, të cilët jetojnë në një luks të shfrenuar”

Lëvizja “Boll Më” e ka quajtur këtë kompani shtet mbi shtet, duke akuzuar se të njëjtit nuk respektojnë as vendimet e komisionit rregullator për energjetikë, as ligjet dhe as Kushtetutën e vendit. Kjo u ilustrua përmes një fature ku thanë se duke qartë se si EVN injoron tre vendimet e trupit rregullator dhe këmbëngul që qytetari të paguajë tarifën e vendosur nga kompania.

Krenar Osmani, Lëvizja “Boll Më”

“Këtu është një rast eklatant, i cili ka marrë të drejtë tre herë nga KRE, i cili gjoja e luan rolin e entit rregullator. Tre vendime të njëpasnjëshme brenda 13 muajsh ku i kërkon EVN-së që ta kyç këtë amvisëri në gjendje standarde. Të tre radhët EVN i refuzon dhe ja ku është fatura e 2011-tës, është me tarifë me fashë industriale. Kjo pra është EVN-ja, kjo është ajo bisha e cila është ndërtuar në laboratorët e qeveritarëve tanë dhe tani është fuqizuar më shumë se ata dhe nuk pyet as për kushtetutë, nuk pyet as për kod penal, nuk pyet për asgjë”

Në fund të protestës së sotme guerile, Lëvizja “Boll Më” bëri thirrje edhe një herë publikisht që EVN të respektojë ligjet në vend dhe të trajtojë qytetarët e vendit në mënyrë të barabartë, ndërsa nga Qeveria dhe Kuvendi përsëritën kërkesën që të formohet një trup i pavarur monitorues që do të ndjek dhe sanksionojë kompanitë energjetike dhe do ti mbron konsumatorët. Lëvizja “Boll Më”, disa muaj më parë ka filluar me protesta dhe reagime në forma të ndryshme kundër çmimit të energjisë elektrike në vend, duke kërkuar shfuqizimin e vendimit të fundit për shtrenjtim të rrymës, uljen e TVSH-së për energji elektrike, faljen e borxheve për rastet sociale, si dhe kërkesa të tjera. Për të gjitha këto, kjo lëvizje është duke përgaditur edhe ndryshime ligjore të cilat do ti dërgojë në Kuvend për miratim nga deputetët.

Arben Zeqiri /SHENJA/

Continue Reading
Advertisement

Argëtim

VIDEO – Mërgimtari në hall se si të regjistrohet, ka edhe grua edhe dashnore?!

Published

on

Një moment interesant ka mdodhur në emisionin Click Plus teksa po bisedohej për procesin e regjistrimit të diasporës. Paqartësitë dhe problemet e shumta teknike e karakterizuan ditën e parë të këtij procesi, ndërsa nê studio për të sqaruar mangësitë ishte zëvendësdrejtori i Entit për Statistikë, Ilmi Selami. Gjatë emisionit kishte lidhje “live” me mërgimtarë shqiptarë që ankoheshin dhe kërkonin sqarime për paqartësitë e procesit, përcjell in7.

I tillë ishte edhe mërgimtari nga Suedia, të cilin mund ta ndiqni në videon e mëposhtme e që kishte dilema se si duhet ta plotësojë formularin në pjesët ku kërkohet përgjigje për statusin martesor, se a jeton me bashkëshorten apo me person jashtë martese. Përgjigja e mërgimtarit ishte se ka edhe grua, por edhe dashnore dhe kjo i shkaktonte huti./in7.tv/

Continue Reading

Kosovë

Ngritet kallëzim penal ndaj djalit të Nenad Rashiq

Published

on

By

Më 22 shkurt të këtij viti, në fshatin Llapnasellë ndodhi një rrahje ku i përfshirë ishte edhe djali i politikanit serb, Nenad Rashiq.Të përfshirë në këtë rrahje ishin: Nikolla Rashiq, Ristic Marko 2002, Zivkovic Cedomir 2001, Zivic Branko 2002, Dusan Nicic 2002, Milan Jovanovic 2002, Trajkovic Dimitrije 2002, Lazar Karadzic 2000 dhe I.M 2003.

Jovana Filipoviç, avokatja e të miturit I.M., ka thënë se ka ngritur në proces gjyqësor kundër Nikolla Rashiq, djalit të Rashiq.

Ajo tha se në atë përleshje mbeti i lënduar I.M. ku pësoi lëndime në kokë dhe u dërgua për në spital, raporton Tanjug.

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela: Mërgimtarët nuk mund të regjistrohen përmes internetit

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela thotë se Enti Shtetëror për Statistika duhet t’i heqë problemet në diasporë ku mërgimtarët nuk mund të regjistrohen përmes internetit.

“Shpresoj se e gjithë kjo është problem teknik, se nuk bëhet fjalë për ndonjë problem të qëllimshëm nga ana e ESHS-së”, tha Sela duke shtuar se ky proces është i rëndësishëm për shtetin dhe se nuk të lihet asnjë qytetar pa mundësinë për t’u regjistruar.

Ai shpreson se do ketë skenarë si në kohën Ahmeti Gruevski për regjistrimin e vitit 2011.

Ai kërkoi që të pranohet propozimi i tyre për Ligjin për shtetësi ku parashihet që shtetësia të merret me deklaratë të dy dëshmitarëve.

Continue Reading

Aktuale