Connect with us

Sport

Kristiano Ronaldo u bë golashënuesi më i mirë në historinë e futbollit

Published

on

Sulmuesi i Juventusit, Kristiano Ronaldo mbrëmë shënoi gol kundër Napolit (2: 0) në Super kupën e Italisë. Ky gol ishte i 760-ti për portugezin në ndeshjet zyrtare për klube dhe reprezetacionin e Portugalisë. Kështu, Ronaldo e theu rekordin botëror për çekun Zhozef Bikan, i cili e goditi rrjetën e kundërshtarëve 759 herë nga viti 1931 deri në vitin 1955.

Kryetari i Federatës Portugeze të Futbollit (FPF), Fernando Gomesh ia uroi rekordin drejtuesit të ekipit kombëtar.

“Unë e përgëzoj përzemërsisht Kristianon për fitoren e Super Kupës së Italisë dhe për rekordin e ri. Një karrierë plot suksese, tituj, nderime dhe dekorata. Vetëm një lojtar i shkëlqyeshëm si ti mund ta bëjë këtë. Urime, kapiten”, shkroi Gomesh në ueb faqen e FPF-së.

Në dhjetor, sulmuesi portugez e arriti legjendarin brazilian Pele (757 gola).

Continue Reading
Advertisement

Sport

Telashe të mëdha për yllin e futbollit, po hetohet se dhunoi ish të dashurën, e cila u vetëvra

Published

on

Jerome Boateng po hetohet nga Prokuroria Publike e Mynihut për plagosje të Kasia Lenhardt, ish-të dashurës së tij, e cila bëri vetëvrasje dy javë më parë. Rezultatet e autopsisë treguan për një vesh të shqyer të modeles.

Pra, ajo kishte qenë pre e dhunës fizike. Një lajm jo i mirë për mbrojtësin e Bayern Munich, i cili duket se është nën akuzë tashmë. Hetimet janë duke vazhduar.

Kjo gjë u konfirmua nga “Bild”, teksa raporton fjalët e kryeprokurores Anne Leiding: “Procedimi u rihap më 10 shkurt 2021, sepse kemi marrë informacione të reja në kontekstin e hetimit për vdekjen e vajzës në Berlin.

Rezultatet e autopsisë mund të japin indikacione për një vazhdim të mundshëm të procedimit. Hetimi është ende në vazhdim”.

Continue Reading

Sport

Levandovski, Lebron, Nadal dhe Hamillton pretendues për çmimin “Laureus”

Published

on

By

Berlin, 24 shkurt 2021 (MIA) – Janë publikuar nominimet për çmimin prestigjioz “Laureus” për vitin 2020.

Të nominuar për çmimin në kategorinë sportiest i vitit 2020 janë:
– futbollisti i Bajernit, Robert Levandovski,
– reketi numër një në botë, Rafael Nadall,
– basketbollisti i LA Lejkërs, Lebron Xhejms
– kampioni në Formula 1 dhe vozitës I Mercedesit, Luis Hamillton
– atleti dhe mbajtësi i rekordit botëror në kërcim me shtizë, Arman Duplantis
– vrapuesi nga Uganda dhe mbajtësi I rekordit botëror në largësi prej 10 000 metrave, Xhoshua Kipuri Çeptegej.

Vitin e kaluar çmimin e ndanë Hamilltoni dhe futbollisti i Barcelonës, Lionel Mesi.

Çmimin “Laureus” shpesh e krahasojnë me çmimin “Oskar”. Ai ndahet në disa kategori.

Continue Reading

Sport

Nuhiu: Edhe me 10 futbollistë patëm mundësi për të barazuar rezultatin

Published

on

By

Ardijan Nuhiu ka komentuar disfatën 2-0 nga Prishtina në “Fadil Vokrri”.

Trajneri i Dritës thotë se ekipi i tij ishte më i mirë se kundërshtari, derisa dy skuadrat ishin me nga 11 lojtarë në fushë.

“Personalisht mendoj se kemi bo një ndeshje të mirë deri sa ishim me forca të njejta. Ishim më të lartë se kundërshtarët. Ishte mungesë përqëndrimi që na kushtoi. Nëse me Trepçën ’89 kemi qenë keq, sot kemi qenë mirë.

Edhe me 10 futbollistë patëm mundësi për të barazuar rezultatin, thjeshtë na mungoi fati për të marrë një rezultat pozitiv”, deklaroi Nuhiu.

Pas kësaj disfatë, Drita mbetet në vendin e dytë në tabelë me 44 pikë, por tani ka vetëm 2 më tepër se Prishtina.

Continue Reading

Aktuale