Connect with us

Lajme

ZYRTARE: Lazim Destani kandidat i Aleancës dhe Alternativës për kryetar komune në Tetovë

Published

on

Teksa po afrohet fundi i këtij mandati të kryetarëve të komunave po shtohen zërat për kandidatë të mundshëm në zgjedhjet e ardhshme lokale. Gara më interesante pritet të zhvillohet në Tetovë, ku deri tani janë përfolur disa emra. Përderisa BDI kalkulon ende me emrin e Teuta Arifit, e cila po përfundon mandatin e dytë, për ta fituar këtë komunë në garë hyn edhe opozita shqiptare e përfaqësuar nga Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa.

Zyrtare.net mëson se biznesmeni i fuqishëm nga Tetova, Lazim Destani mund të jetë kandidati i opozitës shqiptare, por me mbështetje më të gjërë edhe nga subjekte tjera. Destani është përfolur në çdo cikël zgjedhor, por çdoherë e ka përjashtuar këtë mundësi.

Megjithatë burime të “zyrtare.net” këmbëngulin se këtë herë bisedimet bëhen në nivel më të lartë dhe serioz, prandaj gjasat, që më në fund biznesmeni Destani të pranojë kandidaturën janë shumë të mëdha.
Sidoqoftë, periudha në vazhdim do të jetë me zhvillime shumë interesante edhe në komunat tjera, ku opozita dhe pushteti nuk kanë dallime të mëdha në vota./zyrtare.net/

Continue Reading
Advertisement

Lajme

Sulejman Rexhepi: Në vitin 2001 kam qenë zëdhënës i UÇK-së

Published

on

Në intervistën ekskluzive për Lajm Tv, pas heshtjes së gjatë, Sulejman Rexhepi ka folur për raportet aktuale që ka me krerët e BFI-së. Ai thotë se moti kohë ka kërkuar të tërhiqet dh eta zëvendësojë ndonjë kuadër më i ri, por se kjo kërkesë është refuzuar nga vetë bashkëpunëtorët e tij, që e më vonë e ndërruan në mbledhjen e mbajtur në Gostivar. Ish kryetari i BFI-së është kategorik se mbledhja e mbajtur në Gostivar është jolegjitime dhe thotë se është mbajtur nga njerëz të cilët i kanë qenë besnikë deri në moment të fundit.

“Ata më puthnin mua në ballë. Më vinte palidhje dhe u thosha se nuk bën, por ngulnin këmbë prandaj nuk ua prishja qefin”.
Në këtë intervistë Rexhepi akuzon edhe politikën për involvim në shkarkimin e tij me “puç”. Flet për raportet që ka pasur me kryeministrin Zoran Zaev dhe kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti, të cilët akuzon se ia dhanë 14 premtime të rrejshme.

“Asnjërin prej atyre premtimeve nuk e plotësuan”, shprehet Rexhepi. Këtë pjesë të intervistës mund ta përcillni në videon më poshtë, kurse pjesë tjera do të sjellim edhe sot pasdite.

“Zaev vazhdimisht ma jepte dorën. I thash Ali Ahmetit mos po më gënjen, tha ishalla nuk gënjen. Nuk shkojnë punët me ishalla”, rrëfen Rexhepi për një takim të mbajtur në Klubin e Deputetëve.

Pranon që e ka votuar BDI-në edhe pse është i vetëdijshëm se “aty ka njerëz që nuk kan iman e as nuk ia dinë derën xhamisë”.
Në këtë intervistë Rexhepi pretendon se në vitin 2001 ka ndihmuar U:K-në, duke qëndruar në lidhje më Brukselin dhe duke thënë se janë ushtarë të lirisë e jo “banditë”, siç i quante pushteti i atëhershëm.

“Për këtë kam marrë edhe dhuratë një telefon prej BBC-së”, shprehet ai.

Continue Reading

Lajme

Dikur u dha shpresa familjarëve – Sot Zaevi: Politikanët mos japin shpresa për “M0nstrën”

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar se ai ka publikuar gjitha materialet që ka poseduar për rastin “M0nstra” ndërsa ka bërë thirrje që politikanët të mos japin shpresa të rrejshme dhe të heqin duart nga gjyqësori.

“Nuk është në rregull të jepen shpresa të rrejshme. Ajo që ne si politikanët mund ta bëjmë është në konfirmimin e provave të mjaftueshme për hapjen e lëndëve dhe proceseve. Këtë mund ta bëjmë nëpërmjet institucioneve siç janë Kuvendi dhe Qeveria për shkak se ato janë të drejtuara në mënyrë direkte nga politikanët, ndërsa në bazë të argumenteve prokurorët duhet të vendosin dhe gjykata”, tha Zaev, përcjell SHENJA.

Ai tha se me shumë kujdes e ka ndjekur rastin ngase është i ndjeshëm edhe për familajrët që humbën fëmijët dhe peshkatarin si dhe për njerëzit që janë të dyshuar, dhe përsëri janë të dënuar, ndërsa një pjesë të liruar.

“Sistemi gjyqësor është ai i cili sjell vendimet. Definitivisht duhet ta dijmë se politikanët duhet t’i heqin duart nga gjyqësori dhe prokuroria. Aty duhet të eci proceset”, deklaroi Zaev./SHENJA

Continue Reading

Lajme

Aktakuzë për terrorizëm ndaj tre personave nga Kumanova

Published

on

Prokurori kompetent publik nga Prokuroria themelore publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, pas procedurës së kryer hetimore, sot në Gjykatën themelore penale – Shkup parashtroi aktakuzë ndaj tre personave nga Kumanova, të cilët ngarkohen me vepra penale “organizatë terroriste” dhe “terrorizëm”, sipas nenit 394-a, përkatësisht 394-b nga Kodi penal.

Siç informoi Prokuroria publike, I akuzuari B.A.(28) ngarkohet se I ka kryer veprat penale “organizatë terroriste” nga neni 394-a paragrafi 1 dhe “terrorizëm” nga neni 394-b paragrafi 6 lidhur me paragrafin 1 nga Kodi penal, përderisa të akuzuarit V.A.(22) dhe E.L.(26) me veprime të përshkruara në aktakuzë kanë kryer vepër penale “organizatë terroriste” nga neni 394-a paragrafi 2 dhe vepër penale “terrorizëm” nga neni 394-b paragrafi 6 lidhur me paragrafin 1 nga Kodi penal.

Sipas kumtesës së PTH-së, në fillim të vitit 2019, I akuzuari B.A., ka krijuar organizatë kriminele – organizatë terroriste “qelizë”, me baza të matricës ideologjike të organizatës së njohur terroriste Shteti islamik. Duke e pranuar planin kriminel të organizatës terroriste, pjesëtarë të saj u bënë të akuzuarit V.A. dhe E.L, si dhe tetë persona të dyshuar për të cilët po zbatohet procedure hetimore prej 28.12.2020.

Të akuzuari, siç qëndron në kumtesë, duke vepruar sipas planit të bërë paraprakisht, me qëllim të kryejnë një apo më shumë vepra të vrasjes, lëndimit trupor, shkatërrimit të objekteve publike, objekteve të infrastrukturës dhe objekteve të përdorimit të përgjithshëm në territorin e RMV-së, prej fillimit të vitit 2019 janë përgatitur, kanë blerë, bartur dhe mbajtur mjete shpërthyese, armë zjarri, municion, granata, bomba dhe pajisje ushtarake.

Duke I pasur parasysh rrethanat që kanë ekzistuar në momentin e përcaktimit të masës së paraburgimit, si dhe specifikat, llojin, peshën dhe mënyrën e kryerjes së veprës penale dhe frikës së arsyetuar se të akuzuarit do t’I përsërisin veprat penale, përkëtsisht do të jenë në mundësi të kryejnë vepra penale, Prokuroria me Aktakuzën parashtroi edhe propozim të posaçëm për vazhdim të masës së paraburgimit të caktuar nga gjykatësi I procedurës paraprake.

Continue Reading

Aktuale