Connect with us

Teknologji

Risia e re e Whatsapp dhe Facebook, nuk do t’ju pëlqejë përdoruesve

Published

on

Çfarë do të ndajë WhatsApp me Facebook në të ardhmen?

Numri i telefonit, vendndodhja dhe më shumë. Shërbimi i mesazheve i ndan këto të dhëna me Facebook – të paktën në rrethana të caktuara.

Kushdo që nuk pajtohet nuk mund të përdorë më WhatsApp. Kjo ka çuar në një eksod të madh të përdoruesve në aplikacione të tjera alternative, të tilla si Signal dhe Telegram.

Kishte ende konfuzion rreth asaj që saktësisht WhatsApp ndan tani me Facebook.

Sipas kompanisë, qëllimi kryesor ishte krijimi i mundësive të reja të të ardhurave për bizneset.

Dyqanet WhatsApp mund të përdoren për të bërë blerje përmes “Facebook Business”.

Për këtë, Facebook gjithashtu ka shërbimin e tij të pagesave, Facebook Pay.

Në mënyrë që ky model biznesi të funksionojë, të dhënat duhet të transferohen nga njëra platformë në tjetrën.

Nëse e përdorni WhatsApp, të dhënat e mëposhtme ndahen me Facebook:

Bisedat private dhe historitë e bisedave, thirrjet, informacionet në grup dhe vendndodhjet e ndara, megjithatë, nuk ndahen me Facebook, siç thekson kompania.

Në SHBA, këto të dhëna mund të shkëmbehen lehtësisht midis WhatsApp dhe Facebook.

Duket ndryshe në Bashkimin Evropian. Kjo është arsyeja pse udhëzimet për mbrojtjen e të dhënave në këtë vend gjithashtu deklarojnë: “Asnjë nga informacionet që transmeton WhatsApp (…) nuk mund të përdoret për qëllimet e vetë kompanisë Facebook”.

Kjo do të thotë që megjithëse Facebook merr të dhëna nga WhatsApp, ai nuk mund t’i përdorë ato për të shfaqur reklama të synuara.

BURIMI

Continue Reading
Advertisement

Teknologji

Mercedesi lanson gjeneratën e re të C-Class (VIDEO)

Published

on

By

Mercedesi është duke prezantuar gjeneratën e re të C-Class. Duke ofruar veçori të shumta, gjiganti gjerman do të lansojë modelin edhe me sistemet hibride e me rrymë.

Shihni lansimin këtu:

Continue Reading

Bota

“Tesla” ka realizuar përfitim prej një miliardë dollarëve nga investimet në bitkoin

Published

on

By

Nju-Jork, 22 shkurt 2021 (MIA) – Prodhuesi amerikan i automobilave elektrike “Tesla” ka realizuar pothuajse 1 miliard dollarë nga investimet në bitkoin, deklaroi analisti Daniel Iv.

Sipas tij, “kompania mund të fitonte më shumë nga investimet në bitkoin sesa nga shitja e automjeteve të saj elektrike gjatë vitit 2020”.

Në fillim të këtij muaji, “Tesla” në parashtresën e dorëzuar deri tek Komisioni për letra me vlerë se ka blerë bitkoin në vlerë prej 1.5 miliard dollarë për ta bërë atë “më fleksibël për të diversifikuar dhe maksimizuar më tej kthimet e parave të gatshme”.

Tregtimi u bë i ditur muajin e kaluar, por kompania nuk zbuloi saktësisht se kur dhe me çfarë çmimi. Në këtë kohë është e panjohur nëse Tesla shiti ndonjë prej bitkoinëve të blera.

Valuta më e madhe dixhitale në botë ka shënuar rritje të paparë këtë vit, duke arritur vazhdimisht nivele të reja rekord.

Daniel Iv nuk shpjegon se ka ardhur deri në llogaritje të përfitimit të “Tesla”-s nga bitkoini. Sipas të dhënave nga KoinDesk, çmimi i kësaj kriptovalute më 31 janar ishte në maksimum ditor prej 34,793.45 dollarë, ndërsa më 20 shkurt, kur Iv e publikoi shënimin e tij, ishte 57,487.03 dollarë.

Continue Reading

Teknologji

Bitcoini vazhdon të arrijë maja të reja pas mbështetjes nga Tesla

Published

on

By

Kriptovaluta Bitcoin vazhdon të arrijë rekorde. Pasi e kaloi për herë të parë javën e kaluar vlerën e 50 mijë dollarëve, të dielën, Bitcoini arriti një majë tjetër, duke e kaluar shifrën e 58 mijë dollarëve, shkruan BBC.

Kriptovaluta është rritur për më tepër se 90 për qind që nga fillimi i janarit, duke e çuar shifrën totale në treg në 1000 miliardë dollarë.

Ngritja e fundit është nxitur nga Tesla dhe kompanitë tjera të mëdha që kanë pranuar këtë kriptovalutë si formë pagese.

Mirëpo, Bitcoini ka histori të ngritjes së madhe dhe rënies drastike. Ka ndodhur në disa raste që kur u krijua në vitin 2009.

Bitcoini e nisi vitin me 28.900 dollarë. Kur e kaloi shifrën e 40 mijë dollarëve në fillim të janarit, filloi rënie më pas deri 30 mijë dollarë në fund të muajit. Mirëpo, më 16 shkurt për herë të parë e kaloi shifrën e 50 mijë dollarëve. Ka vazhduar të ngrihet dhe dje arriti shifrën e 58 mijë dollarëve.

Continue Reading

Aktuale