Connect with us

Teknologji

Nuk mban mend fjalëkalimin/ Mund të humbasë 220 milionë $ në Bitcoin

Published

on

Një programues kompjuterësh ka mbetur jashtë portofolit të tij dixhital me gati 220 milionë dollarë në Bitcoin dhe tani i kanë mbetur vetëm dy mundësi për të provuar fjalëkalimin, në të kundërt paratë do t’i bllokohen përjetësisht.

Gjermani Stefan Thomas, që tani jeton në San Francisco, i tha New York Times se në 2011, një fanatik i kriptomonedhës i pati dhuruar 7.002 Bitcoin, pasi ai kishte krijuar një video që shpjegonte se çfarë është saktësisht monedha virtuale, asokohe në fillesat e saj.

Por Stefan e humbi password-in, që njihet si çelësi dixhital të portofolit online dhe ndonëse ka provuar të gjithë kombinimet e veta të zakonshme, nuk ka mundur të hyjë dot më. Gjatë kësaj, çmimi i kriptomonedhës ka mbërritur majat. Shtrihem në shtrat dhe mendoj, por sa herë ulem në kompjuter me një strategji të re në mendje dhe ajo nuk funksionon, atëherë më pushton përsëri dëshpërimi”, shprehet Thomas.

Dhe nuk është i vetmi që i ndodh kjo. Sipas New York times, ka edhe të tjerë në situatën e tij që nuk mbajnë mend fjalëkalimet. Gazeta thotë se 18.5 milionë Bitcoin, që vlejnë aktualisht më shumë se 140 miliardë dollarë, gjenden aktualisht në portofolë të humbur apo të bllokuar virtualë.

Continue Reading

Teknologji

Risia e re e Whatsapp dhe Facebook, nuk do t’ju pëlqejë përdoruesve

Published

on

Çfarë do të ndajë WhatsApp me Facebook në të ardhmen?

Numri i telefonit, vendndodhja dhe më shumë. Shërbimi i mesazheve i ndan këto të dhëna me Facebook – të paktën në rrethana të caktuara.

Kushdo që nuk pajtohet nuk mund të përdorë më WhatsApp. Kjo ka çuar në një eksod të madh të përdoruesve në aplikacione të tjera alternative, të tilla si Signal dhe Telegram.

Kishte ende konfuzion rreth asaj që saktësisht WhatsApp ndan tani me Facebook.

Sipas kompanisë, qëllimi kryesor ishte krijimi i mundësive të reja të të ardhurave për bizneset.

Dyqanet WhatsApp mund të përdoren për të bërë blerje përmes “Facebook Business”.

Për këtë, Facebook gjithashtu ka shërbimin e tij të pagesave, Facebook Pay.

Në mënyrë që ky model biznesi të funksionojë, të dhënat duhet të transferohen nga njëra platformë në tjetrën.

Nëse e përdorni WhatsApp, të dhënat e mëposhtme ndahen me Facebook:

Bisedat private dhe historitë e bisedave, thirrjet, informacionet në grup dhe vendndodhjet e ndara, megjithatë, nuk ndahen me Facebook, siç thekson kompania.

Në SHBA, këto të dhëna mund të shkëmbehen lehtësisht midis WhatsApp dhe Facebook.

Duket ndryshe në Bashkimin Evropian. Kjo është arsyeja pse udhëzimet për mbrojtjen e të dhënave në këtë vend gjithashtu deklarojnë: “Asnjë nga informacionet që transmeton WhatsApp (…) nuk mund të përdoret për qëllimet e vetë kompanisë Facebook”.

Kjo do të thotë që megjithëse Facebook merr të dhëna nga WhatsApp, ai nuk mund t’i përdorë ato për të shfaqur reklama të synuara.

BURIMI

Continue Reading

Lajme

Valë e regjistrimeve në ‘Signal’, pasi Elon Musk kërkoi që ndjekësit “të largohen nga WhatsApp”

Published

on

By

WhatsApp, aplikacioni i mesazheve të koduara që shet veten si një shërbim i përqendruar në privatësi po ndryshon kushtet e tij të shërbimit dhe po i detyron përdoruesit të ndajnë të dhëna personale me Facebook, kompania e tij mëmë.

Sipas medieve të huaja, të mërkurën, Whatsapp në një njoftim tha se përdoruesit e saj duhet të bien dakord të lejojnë Facebook dhe “filialet” e tij të mbledhin të dhëna të WhatsApp duke përfshirë numrat e telefonit të përdoruesve, numrat e telefonit të kontakteve, vendndodhjet dhe më shumë.

Deri më 8 shkurt, nëse përdoruesit nuk bien dakord, ata do të humbasin qasjen.

Dhe kjo lëvizje, siç thuhet më tej, nxiti përdoruesit të kalojnë në aplikacione më të vogla të këtij lloji si Signal dhe Telegram dhe të fshijnë llogaritë e tyre në WhatsApp.

Madje, një reagim rreth kësaj ka ardhur edhe nga shefi i Tesla Inc. dhe i SpaceX, Elon Musk, i cili ka rekomanduar përdoruesit të ndërrojnë shërbimet, duke kërkuar që të ‘përdorin Signal’.

Si rezultat, pas postimit të Musk në Twitter, aplikacioni Signal u përfshi nga kërkesa të përdoruesve të rinj dhe “përmbytja e regjistrimeve” vonuan dërgimin e kodeve të verifikimit që nevojiten për të aktivizuar llogaritë e reja të përdoruesve.

Continue Reading

Bota

Tuiteri e bllokoi përgjithmonë llogarinë e Trampit

Published

on

By

Uashington, 9 janar 2021 (MIA) – Rrjeti social Tuiter njoftoi mbrëmë se urgjentisht dhe përgjithmonë e bllokon llogarinë në Tuiter të presidentit të SHBA-së Donald Tramp.

Kompania vlerëson se presidenti aktual ka shkelur politikat e rrjetit social kundër nxitjes të dhunës dhe se ekziston rreziku që ajo të ndodhë përsëri. Sipas saj, vendimi për të bllokuar llogarinë u mor për shkak të “ngjarjeve të tmerrshme këtë javë”.

“Pasi kemi shqyrtuar me kujdes tuitet e fundit nga @realDonaldTrump dhe kontekstin rreth tyre, veçanërisht mënyrën se si ato janë pranuar dhe interpretuar në Tuiter dhe më gjerë, ne jemi duke pezulluar përgjithmonë punën në atë llogari për shkak të rrezikut të provokimit të mëtejshëm të dhunës”, thuhet në kumtesë.

Kompania gjithashtu publikoi rezultatet e një analize të dy tuiteve të fundit të presidentit dhe reagimet që ata u lanë disa përdoruesve, sipas të cilave “mesazhet mund të shkaktojnë veprimet e dhunshme në Kapitol të SHBA-së më 6 janar 2021 për të mobilizuar anëtarët të ndryshëm dhe të përsëriten … kjo është arsyeja pse u mor një vendim për ndërprerjen e menjëhershme dhe të përhershme të shërbimit “.

Trump dërgonte dhjetëra titëra çdo ditë dhe gjatë presidencës së tij ai postoi më shumë se 26,000 porosi për më shumë se 88 milionë nënshkruesit e tij.

Presidenti menjëherë reagoi ndaj vendimit të Tuiterit. Në një deklaratë me këtë rast, ai theksoi se rrjeti dëshiron ta heshtë. Ai tha se kishte negociuar me faqet e tjera të internetit dhe premtoi “së shpejti njoftime të mëdha”, si dhe se po punonte për ndërtimin e “platformës sonë”.

“Tuiteri nuk është për lirinë e fjalës. Ata punojnë për të promovuar platformën e së majtës radikale dhe për të lejuar shprehjen e lirë të disa prej njerëzve më të këqij në botë”, tha Tramp.

Pardje edhe Fejsbuku e bllokoi llogarinë e Trampit për një kohë të pacaktuar, ashtu si edhe platformat e tjera sociale si Snapçat, Jutjub, Tuiç dhe Redit.

Continue Reading

Aktuale