Connect with us

Foto

Kalaja e Beratit e ndriçuar si kurrë më parë, rifiton madhështinë

Published

on

Kalaja e Beratit, një nga monumentet më të mëdha historike të Ballkanit, është ndriçuar sot duke rifituar madhështinë që ka ky monument nën mbrojtjen e UNESCO-s.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, publikoi sot disa fotografi me pamje nga kalaja e Beratit, nën efektin e ndriçimit të ri që nxjerrin më në pah madhështinë e saj në orët e mbrëmjes.

“Kalaja e Beratit e ndriçuar si kurrë më parë, ka rifituar madhështinë që ka ky monument nën mbrojtjen e UNESCO-s. Falë projektit të ndriçimit, ‘qyteti i një mbi një dritareve’, sot duket edhe më i bukur dhe në pritje të më shumë vizitorëve”, tha Margariti.

Kalaja është ngritur sipas një plani në formë trekëndëshi. Kjo kala, po të shihet nga poshtë, duket si pjesë e kodrës.

Kulla e hyrjes së brendshme është e bërë nga blloqe guri, që u përkasin fortifikimeve ilire, të cilat janë ndërtuar në shekujt IV-II para Krishtit. Maja e kodrës është e rrethuar me një mur të jashtëm periferik me 24 kulla. Në brendësi të kësaj kalaje ndodhen rreth 14 kisha, të cilat e kanë bërë mjaft të dëgjuar atë./atsh/

Continue Reading

Foto

“Kur Tetova u bë bardh me plisa”

Published

on

Status në Facebook nga Nijazi Muhamedi

KUR TETOVA U BË BARDH ME PLISA
“..Rinia përparimtare shqiptare në Tetovë, në vitin 1941, brenda natës hodhi fesat tradicionalë dhe ato i zëvendësoi me kësula të bardha. Kjo u bë në vigjilje të ardhjes së trupave italiane në Tetovë, pas largimit të atyre gjermane. Me këtë duhej të dëshmohej se në Tetovë jeton shumica shqiptare, derisa bullgarët e atëhershëm /sllavo-maqedonasit e sotëm )në Tetovë pritnin që të vinte Bullgaria”…
(Nga libri “Distinktivi tetovar” i autorit Ismail Arsllani)

 

Continue Reading

Foto

E çuditshme – E gjeti babain 7 vite pasi i kishte vdekur (FOTO)

Published

on

Në Japoni, një burrë me emrin Tamuchinki ka treguar në llogarinë e tij në Twitter se ka gjetur babanë e tij (i cili vdiq 7 vite më parë) në Google Earth.

Krahas fotografisë, ai shkroi:

“Pasi s’kisha çfarë të bëja në pandemi dhe nuk më rrihej, vendosa ta kërkoja shtëpinë e prindërve në Google Earth. Aty pashë babanë tim i cili vdiq 7 vite më parë. Më pas e afrova pamjen dhe e pashë edhe nënën duke ardhur në shtëpi.

Babi duket se ishte duke e pritur nënën që të kthehej në shtëpi. Babi ishte burrë i urtë por i mirë. Shpresoj se Google nuk e heq këtë fotografi të këtij vendi”. /Lajmi.net

Continue Reading

Foto

Çfarë nuk u pa në ditën e tretë të protestës (FOTO)

Published

on

Ashtu siç pritej dita e tretë e protestës ka rikthyer sërish ka0sin në kryeqytet. Kjo dukej ende pa filluar protesta, kur rrugëve të Tiranës u panë furgona të shumtë policie që po përgatiteshin për përplasjet e radhës.

 

BURIMI: GSH

Continue Reading

Aktuale