Connect with us

Kosovë

Jep dorëheqje ministri i Qeverisë Hoti

Published

on

Njoftimi i dorëheqjes nga ish ministri Blerim Kuçi

Blerim Kuçi

Dje, nëpërmes një shkrese, kam kërkuar nga kryeministri Avdullah Hoti që të lirohem nga detyra e ministrit të Ekonomisë dhe Ambientit.

Sikur gjatë gjithë mandatit që jam munduar të jem transparentë për çdo veprim, edhe këtë kërkesë për lirim nga detyra po e bëj publike.

Jam i bindur që gjithmonë ka vend për punë më të mirë, por gjatë punës në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit jam angazhuar pa rezervë që të shtyjmë përpara shumë procese të rëndësishme.

Shpresoj që kabinetet qeveritare të zgjasin me mandate të plota, ngaqë ndërrimi i shpeshtë është dëmi më i madh që u bëhet institucioneve.

Continue Reading

Kosovë

Hoxhaj nuk ndalet, fton Kurtin sërish për debat

Published

on

By

Kandidati për kryeministër nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, planin për rimëkëmbje të shëndetësisë e ka prezantuar edhe para infermierëve të Komunës së Ferizajt. Atyre u ka premtuar se gjatë qeverisjes së tij do të ketë rritje të pagave e trajtim dinjitoz për ta.

Nga aty, Hoxhaj ka ftuar edhe një herë kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje në debat për shëndetësinë. Ai tha se Partia Demokratike e Kosovës e ka programin më të mirë për Shëndetësinë dhe se është e vetmja parti politike që e dinë se çka dëshiron të bëjë me sistemin shëndetësor në vend.

“Prandaj edhe po e ftoj Kurtin të mos i ik debatit, të ulet në tavolinë me mua, të flasim për shëndetësi, të flasim për ekonomi dhe për arsimin. Ai e ka pasur një shprehje që thoshte ‘dil matu’ dhe unë po i them atij tani, dil matu, po i them dil matu edhe në Ferizaj e hajde matemi kush e çon vendin përpara në rrugë të drejtë, sepse për këtë janë partitë politike”, tha ai.

Hoxhaj, para infermierëve të komunës së Ferizajt tha se qeveria e udhëhequr nga ai do të krijojë kushte dinjitoze për ta.

“Një Kosovë e shëndetshme mund të ndodhë dhe mund të jetë funksionale, nëse infermierët, ata të cilët e ofrojnë shërbimin e parë, ata të cilët janë gjithnjë pranë pacientit, nëse ata e kanë mbështetjen e merituar të shtetit dhe të shoqërisë. Në këtë drejtim llogarisni në mbështetjen tonë të plotë jo vetëm morale, jo vetëm politike, por ne do t’i ngritim pagat për infermierët, për mjekët, për punëtorët shëndetësor, që t’ia kthejmë dinjitetin çdo kujt dhe ju ta mbroni shëndetin tonë”, tha Hoxhaj.

Para tyre, nënkryetari i PDK-së dhe ish-ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili, ka prezantuar planin që e kanë për shëndetësinë dhe për infermierët në veçanti. Ai tha se infermierët do të përfitojnë rritje të pagave dhe do të kenë trajtim dinjitoz.

“Kosova duhet t’ju mbështesë jo vetëm me infrastrukturë, jo vetëm me pajisje, po duhet të mbështesë punën e juaj financiarisht ashtu që t’ia krijojmë mundësinë që këtë energji që po e jepni, shteti t’ua shpërblejë dhe t’ua krijojë një dinjitet më të madh në shoqëri. Për këtë, ne zotohemi që së bashku të jemi në ballë të kësaj reforme të shëndetësisë”, tha ai.

Hoxhaj e Ismaili gjatë ditës kanë zhvilluar takime edhe në Spitalin e Ferizajt dhe në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, para të cilëve kanë prezantuar planin e rimëkëmbjes së shëndetësisë.

Continue Reading

Kosovë

KQZ nuk çertifikon listën për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje

Published

on

By

Lista për deputetë e Lëvizjes Vetëvendosje nuk është certifikuar nga KQZ-ja.

Kjo pasi që ‘pro’ certfitikimt të listës së VV’së kanë qenë vetëm pesë anëtarë të KQZ’së.

“5 vota për, s’cerfitikohet lista”, ka thënë Valdete Daka, raporton Express.

Lëvizja Vetëvendosje nuk ka zëvëndësuar emrat që kanë probleme me ligjin e që janë rekomanduar të zëvëndësohen.

Valdete Daka para votimit ka theksuar se nuk është e drejtë që të mos certifikohen kandidatët që s’kanë probleme me ligjin.

Që nga fillimi i mbledhjes sot ka pasur tensione mes kryetares së KQZ-së dhe përfaqësuesve të Vetëvendosjes të cilët kanë insistuar të votohet në pako.

Continue Reading

Bota

Nga e diela, për të hyrë në Gjermani duhet të keni patjetër testin PCR për COVID-19

Published

on

By

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për rregullat e reja të cilat vlejnë për personat që ia mësyjnë Gjermanisë.

Përmes një njoftimi, nga kjo Ambasadë kanë bërë të ditur se nga data 23 janar pas mesnate (rrjedhimisht nga data 24 janar, ora 00:00), udhëtarët nga mosha gjashtë vjeç e tutje të cilët para udhëtimit hyrës në Gjermani kanë qëndruar në një rajon me incidencë të lartë, ku bën pjesë edhe Kosova, ose në një rajon me variante të virusit, duhet që gjatë udhëtimit hyrës të mbajnë me vete dëshmi të testimit negativ për COVID-19.

Po ashtu, udhëtarët të cilët në 10 ditët e fundit para udhëtimit në Gjermani kanë qëndruar në një rajon tjetër me rrezikshmëri duhet që më së voni 48 orë para udhëtimit hyrës të bëjnë një testim për COVID-19.

“Testi duhet të jetë bërë më së shumti 48 orë para udhëtimit (koha e marrjes së mostrës)”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

Instituti gjerman, “Robert Koch”, ka njoftuar se shteti gjerman Kosovën e ka futur në listën e zonave me incidencë të lartë, masë kjo që do të hyjë në fuqi nga data 24 janar e këtij viti. Kosova veçse ka qenë zonë e rrezikut për shtetin gjerman nga 15 qershori.

Fakti se Kosova është kategorizuar si “Rajon me incidencë të lartë” do të thotë se në momentin e udhëtimit hyrës për në Gjermani duhet të paraqitet një dëshmi për një testim negativ për COVID-19. Testi mund të jetë i vjetër bërë më së shumti 48 orë para udhëtimit. Testi mund nuk të bëhet më vonë pas udhëtimit hyrës.

Ju kujtojmë se ka disa ditë që në terminalin e vjetër të aeroportit “Adem Jashari” në Prishtinë është hapur laboratori “EuroLab” për testime PCR për COVID-19, ku udhëtarët mund të testohen dhe të marrin rezultatin në kohë të përshtatshme para se të udhëtojnë në destinacionin ku u kërkohet dëshmia se nuk janë të infektuar me koronavirus.

Çmimi për PCR test është 35 euro.

Ndërkaq, për të gjitha rregullat e shtetit gjerman për shtetasit kosovarë, mund t’i gjeni duke klikuar në linkun në vijim./Zëri

Continue Reading

Aktuale