Connect with us

Kosovë

Flet infermierja që publikoi fotografi me nënën e Thaçit

Published

on

Infermierja Emina Zeqiri, ka reaguar pas publikimit nga portalet të një fotografie me nënën e ish-presidentit Hashim Thaçi, e cila ishte në trajtim në spital për shkak të COVID-19.

Zeqiri tha se fotografia është bërë me lejen e nënës së presidentit.

Postimi i plotë:

Të nderuar miq dhe ju familjar, dje kam pasur nderin që të fotografohem me nënën e ish Presidentit Hashim Thaçi, ku i tregova për admirimin tim për familjen Thaçi, dhe shpreha dëshirën që ta bëjmë një fotografi se bashku, nëna e ish Presidentit ishte dakord dhe me leje të saj e postova me shumë gëzim për këtë mundësi, por i gjithë entuziazmi im sot mu rrënua pasi që disa portale tona të cilat pa pikë ndërgjegje dhe pa pikë turpi dhe pa lejen time, morën foton dhe e shpërndanë nëpër portale të tyre duke shkruar tituj të tmerrshëm dhe të rrejshëm lidhur me këtë fotografi.

Andaj isha e detyruar që të ju informojë se secilin nga ato portale do ta padis në Gjykatë dhe nuk do të ndalem deri sa të kërkojnë falje publike dhe ti tërheqin ato shpifje ndaj meje dhe ndaj nënës se z. Thaçit.

E tmerrshme është kjo çka është duke ndodhur vetëm për disa klikime të shkatërrohet jeta dhe karriera e dikujt dhe të njolloset një person, por unë nuk do të ndalem gjersa e vërteta të del.

me respekt

Emina Zeqiri

Continue Reading

Kosovë

Nuk ka më targa KS, ja si obligohen të gjithë ti kenë targat e reja

Published

on

By

Agjencia e Regjistrimit Civil, konkretisht Departamenti për Regjistrimin e Automjeteve, ka nxjerr Vendim për moslejimin e regjistrimit të automjeteve me targa KS, ku gjithsecili automjet obligohet t’i zëvendësoj targat me ato RKS.

Pas këtij lajmi ka reaguar nënkryetari i Kamenicës, Faton Jakupi. Ai ka thënë se në këtë mënyrë po dëmtohet bizneset të cilat bëjnë transportim të mallrave meqë aktualisht MPB nuk është duke lëshuar targa të reja.

“Këtë Vendim e vlerësoj sikur shteti të ketë targa RKS që t’i furnizoj qytetarët,por jo është duke ndodhë e kundërta. AUTO-TRANSPORTUESËVE ju pamundësohet zhvillimi i biznesit, me faktin se atyre nuk ju lejohet të dalin jashtë shtetit me targa të PËRKOHËShME”, ka shkruar ai.

Jakupi i ka bërë thirrje MPB-së që ta shfuqizojë këtë vendim derisa ta pajisen me targa.

“Ftoj Ministrinë e Punëve të Brendëshme, që deri në kohën kur munden me u pajisë me targa RKS, ta ç’fuqizojë këtë vendim të paktën për bizneset e Auto-Transportuesëve dhe bizneseve të cilat bëjnë Export. E mjaftueshme për këto biznese ishte dhe është kjo koha e pandemisë, atëhere mos të iu bëhemi barrë shtesë edhe me vendime të shtetit të cilat veç shkojnë duke rënduar gjendjen e tyre”, thuhet në reagimin e tij.

Continue Reading

Kosovë

Babai e djali nga Lipjani vdesin nga COVID-19 brenda pak ditësh

Published

on

By

Një 29-vjeçar është viktima më e re në moshë që sot është regjistruar nga COVID-19 në Kosovë, ndërsa babai i tij kishte vdekur vetëm katër ditë më parë, po ashtu i prekur nga virusi, njofton Insajderi.

Lajmin për vdekjen e dy familjarëve nga Lipjani e ka konfirmuar për “Zërin” zëdhënësi i komunës, Diamant Bytyqi.

“Para disa dite ka vdekur babai, sot ka vdekur djali 29-vjeçar, i cili ka pasur edhe probleme tjera shëndetësore”, ka thënë Bytyqi.

Ndryshe në Kosovë sot janë regjistruar 10 viktima dhe 311 raste të reja me Coronavirus./Insajderi.com

Continue Reading

Kosovë

Dhjetë viktima dhe 311 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Published

on

By

Dhjetë viktima dhe 311 raste të reja me koronavirus u raportuan të hënën në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës tha se nga dy viktima janë regjistruar në Lipjan dhe Skënderaj, ndërsa nga një në Dragash, Fushë Kosovë, Malishevë, Pejë, Prizren dhe Suharekë.

Nga 1,903 mostra të testuara në 24 orët e fundit, 311 kanë dalë pozitive, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë arrin në 58,399 dhe i viktimave në 1,466.

Të shëruar janë 51,081 pacientë, prej tyre 128 në 24 orët e fundit.

Raste aktive në Kosovë aktualisht janë 5,852.

Continue Reading

Aktuale