Connect with us

Lajme

ASH këmbëngul për ligjin për shtetësinë! Aziri: Spasovski po dëshmon se në esencë mbetet nacionalist

Published

on

Çdo ditë Qeveria dhe Ministri i Punëve të Brendshme nënqeshin me fatkeqësinë e qytetarëve që nuk kanë shtetësi, akuzon opozitarja Aleanca për Shqiptarët.

Nënkryetari dhe deputeti i kësaj partie Elmi Aziri, i cili duke iu adresuar Ministrit të Brendshëm Oliver Spasovski, tha se opozita e di shumë mirë se çfarë kërkon, e ajo është e drejta themelore e çdo qytetari për shtetësi, ndërsa si Ministër ai është duke udhëhequr fushatë kundër të drejtave të njeriut, të trashëguar nga sistemi i kaluar.

“Ne e heqim nga ligji mendimin e sigurimit të shtetit dhe kishim pasur të drejtë sepse pikërisht ky institucion i paska mbajtur në sirtar me mijëra kërkesa që për çudi të gjitha qenkan shqiptarë. Ne duam ti nxjerrim nga sirtari këta qytetarë që ju i keni mbyllur në sirtar dhe çdo ditë ua vrisni perspektivën. Për fund, po ua çjerrim maskën e rrejshme ndërsa ju e dëshmoni çdo ditë se jeni po ata të para viteve 90 e të viteve 90, ndërsa slogani shoqëri e përbashkët për të gjithë e keni pasur vetëm farsë për të shfrytëzuar vetëm për votë, ndërsa në esencë ngeleni nacionalist”, tha Aziri – ASH.

Continue Reading

Kosovë

Banorët e këtij fshati të Kosovës ua ndalojnë tubimet të gjitha partive

Published

on

By

Banorët e lagjes Marosh të Damjanit të Gjakovës, kanë marrë vendim që të mos lejojnë politikanët të shkojnë e të bëjnë fushatë tek ta.

Arsye për këtë po thonë të jetë një rrugë që nuk është rregulluar asnjëherë, pavarësisht premtimeve që janë bërë në çdo fushatë.

Këta thonë se madje as nuk do të votojnë, ngase për ta bërë të kalueshme është dashur të investojnë vet.

Ndërkaq nga Komuna e Gjakovës, deklarojnë se arsyeja e vonesës së rregullimit është për shkak se gjysma e rrugës që krejt është pak më shumë se një kilometër, i takon territorit të Prizrenit, andaj presin që ta bëjnë në bashkëfinancim me ta e me Ministrinë e Infrastrukturës.

Continue Reading

Kosovë

Ja numri i deputetëve sipas sondazhit: VV-49, PDK-23, LDK-20, AAK-8

Published

on

By

Sondazhi i ri nga PIPOS, i cili po prezantohet në Rubikon të Klan Kosovës, ka përfshirë 1500 respodentë, shkruan Syri.net Kosova.

Sipas këtij sondazhi po del se VV-ja po prin me një përqindje prej 44.20, kurse PDK del e dyta me 22.40%, derisa LDK mbetet e treta me 17.35% derisa e katërta ka dalë, AAK me 7.15

Derisa për shifrat e deputetëve që subjektet politike do të mund t’i fitonin në zgjedhjet e 14 shkurtit?

Sipas sondazhit del se VV merr 49 deputet, PDK, 23, LDK, 20, AAK, 8 dhe minoritet, 20.

Continue Reading

Kosovë

Sondazhi: Ja cili është lideri nga Shqipëria më i pëlqyeri në Kosovë

Published

on

By

Sondazhi i ri nga PIPOS, i cili po prezantohet në Rubikon të Klan Kosovës, ka përfshirë 1500 respodentë, shkruan Syri.net Kosova.

Sipas këtij sondazhi po del se VV-ja po prin me një përqindje prej 44.20, kurse PDK del e dyta me 22.40%, derisa LDK mbetet e treta me 17.35% derisa e katërta ka dalë, AAK me 7.15

Derisa në pyetjen se: Cili është lideri nga Shqipëria më i votuar nga kosovarët?

Lideri më i pëlqyer ka qenë, Sali Berisha me 21%, Edi Rama me 16%.10, Pandeli Majko me 11%, Lulzim Basha me 8.30%, Ilir Meta me 6.70%.

Continue Reading

Aktuale