Connect with us

Lajme

Dënohet me mbi 1.000 vite burg udhëheqësi i kultit në Turqi, Adnan Oktarin

Published

on

Një gjykatë turke sot dënoi Adnan Oktarin, udhëheqësin e një kulti, me mbi 1.000 vjet burg për dhjetë krime të ndara, raporton Anadolu.

Gjykata e Krimeve të Rënda në Stamboll gjykoi 236 të pandehur, përfshirë 78 të paraburgosur, për krimet e tyre të organizuara nën drejtimin e Oktarit, thonë burime nga gjykata në kushte anonimiteti.

Gjykata e dënoi Oktarin me gjithsej 1.075 vjet e tre muaj burg nën akuzat e themelimit dhe udhëheqjes së një organizate kriminale, spiunazh politik ose ushtarak, duke ndihmuar Organizatën Terroriste FETO edhe pse nuk ishte anëtar i saj, abuzim seksual i të miturve, abuzim seksual, privim i lirisë së personit, tortura, shkelje e të drejtës për arsimim, regjistrimi i të dhënave personale dhe kërcënim.

Udhëheqësi 64-vjeçar i kultit, i cili kishte një kanal televiziv, u arrestua në vitin 2018 së bashku me mbi 200 bashkëpunëtorë, pas akuzave për abuzim seksual dhe rrëmbim të të miturve.

Kanali televiziv i Oktarit transmetonte shfaqjet e tij të rrethuar nga gra të cilave ai iu referohej si “kotelet” e tij.

Tarkan Yavas, një nga të pandehurit, gjithashtu u dënua me 211 vjet burg si anëtar ekzekutiv i organizatës, abuzim seksual të të miturve, abuzim seksual, deklarim të rremë të pasurisë dhe të dokumenteve zyrtare.

Oktar Babuna, i pandehuri tjetër, u dënua me 186 vjet burg për anëtarësim në një organizate kriminale, abuzim seksual të të miturve dhe abuzim seksual.

Gjykata vazhdon të deklarojë vendimet për të pandehurit e tjerë.

Anadolu Agency

Continue Reading

Kosovë

Banorët e këtij fshati të Kosovës ua ndalojnë tubimet të gjitha partive

Published

on

By

Banorët e lagjes Marosh të Damjanit të Gjakovës, kanë marrë vendim që të mos lejojnë politikanët të shkojnë e të bëjnë fushatë tek ta.

Arsye për këtë po thonë të jetë një rrugë që nuk është rregulluar asnjëherë, pavarësisht premtimeve që janë bërë në çdo fushatë.

Këta thonë se madje as nuk do të votojnë, ngase për ta bërë të kalueshme është dashur të investojnë vet.

Ndërkaq nga Komuna e Gjakovës, deklarojnë se arsyeja e vonesës së rregullimit është për shkak se gjysma e rrugës që krejt është pak më shumë se një kilometër, i takon territorit të Prizrenit, andaj presin që ta bëjnë në bashkëfinancim me ta e me Ministrinë e Infrastrukturës.

Continue Reading

Kosovë

Ja numri i deputetëve sipas sondazhit: VV-49, PDK-23, LDK-20, AAK-8

Published

on

By

Sondazhi i ri nga PIPOS, i cili po prezantohet në Rubikon të Klan Kosovës, ka përfshirë 1500 respodentë, shkruan Syri.net Kosova.

Sipas këtij sondazhi po del se VV-ja po prin me një përqindje prej 44.20, kurse PDK del e dyta me 22.40%, derisa LDK mbetet e treta me 17.35% derisa e katërta ka dalë, AAK me 7.15

Derisa për shifrat e deputetëve që subjektet politike do të mund t’i fitonin në zgjedhjet e 14 shkurtit?

Sipas sondazhit del se VV merr 49 deputet, PDK, 23, LDK, 20, AAK, 8 dhe minoritet, 20.

Continue Reading

Kosovë

Sondazhi: Ja cili është lideri nga Shqipëria më i pëlqyeri në Kosovë

Published

on

By

Sondazhi i ri nga PIPOS, i cili po prezantohet në Rubikon të Klan Kosovës, ka përfshirë 1500 respodentë, shkruan Syri.net Kosova.

Sipas këtij sondazhi po del se VV-ja po prin me një përqindje prej 44.20, kurse PDK del e dyta me 22.40%, derisa LDK mbetet e treta me 17.35% derisa e katërta ka dalë, AAK me 7.15

Derisa në pyetjen se: Cili është lideri nga Shqipëria më i votuar nga kosovarët?

Lideri më i pëlqyer ka qenë, Sali Berisha me 21%, Edi Rama me 16%.10, Pandeli Majko me 11%, Lulzim Basha me 8.30%, Ilir Meta me 6.70%.

Continue Reading

Aktuale