Connect with us

Lajme

Kroacia nuk gjen paqe, tjetër lëkundje e fortë trondit vendin, njerëzit të tmerruar

Published

on

Kroacia nuk gjen paqe, ndërsa vendi është goditur sërish dje nga një lëkundje e fortë tërmeti, me magnitudë 5, duke ngjallur frikë e panik tek njerëzit.

Epiqendra ishte në afër Petrinja, 445 kilometra në juglindje të Zagrebit. Lëkundja u ndje edhe në Kroaciën qendrore, e po ashtu edhe në kryeqytetin Kroat, Zagreb.

Kroacia nuk gjen paqe, tjetër lëkundje e fortë trondit vendin,

Ndërkohë, në 72 orët e fundit janë regjistruar 54 lëkundje tërmeti.

Disa ndërtesa u dëmtuan, ndërsa nuk ka ende të dhëna për viktima.

Më 29 dhjetor Kroacia u trondit nga një lëkundje e fuqishme me magnitudë 6.2, që i mori jetën 7 personave dhe la të plagosur dhjetëra të tjerë.

BURIMI

Continue Reading

Kosovë

Sondazhi: Ja cili është lideri nga Shqipëria më i pëlqyeri në Kosovë

Published

on

By

Sondazhi i ri nga PIPOS, i cili po prezantohet në Rubikon të Klan Kosovës, ka përfshirë 1500 respodentë, shkruan Syri.net Kosova.

Sipas këtij sondazhi po del se VV-ja po prin me një përqindje prej 44.20, kurse PDK del e dyta me 22.40%, derisa LDK mbetet e treta me 17.35% derisa e katërta ka dalë, AAK me 7.15

Derisa në pyetjen se: Cili është lideri nga Shqipëria më i votuar nga kosovarët?

Lideri më i pëlqyer ka qenë, Sali Berisha me 21%, Edi Rama me 16%.10, Pandeli Majko me 11%, Lulzim Basha me 8.30%, Ilir Meta me 6.70%.

Continue Reading

Lajme

“Ministër” profesioni më i paguar në Maqedoni: Zaev, Spasovski dhe Shahpaska me rrogat më të larta

Published

on

By

Qeveria i publikoi pagat e kabinetit të kryeministrit Zoran Zaev. Pagën më të lartë e merr kryeministri Zoran Zaev, paga themelore e të cilit është 78 840 denarë, dhe duke ia shtuar stazhin 22 vjeçar paga e tij është 87 813 denarë.

Në vendin e dytë është Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski i cili merr 85 113 denarë të ardhura personale (me stazh 18 vjeçarë), ose 2 700 denarë më pak se rroga e Zaevit. .

E treta në radhë është Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska e cila merr 74 273 denarë me 28 vjet pune stazh.

Radmila Shekerinska, Ministrja e Mbrojtjes merr 72 989 denarë, dhe Ministrja e Kulturës Irena Stefoska 72 670 denarë.

Më pas vijnë Zëvendëskryeministrat Nikolla Dimitrov dhe Fatmir Bitiqi me 71 385 denarë secili, dhe Zëvendës Kryeministri i parë Artan Grubi dhe Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani të cilët marrin pagë prej 70 102 denarë secili.

Të ardhurat personale të Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe janë 68 179 denarë.

Pagat më të ulëta u jepen ministrave Naser Nuredini dhe Jeton Shakiri me nga 65 612 denarë secili.

Continue Reading

Lajme

I moshuari në Kavajë përjeton horronin! Dy persona e bëjnë për spital, tentojnë t’i vjedhin shtëpinë

Published

on

By

Një i moshuar nga Kavaja ka përfunduar në spital mbrëmjen e sotme, pasi dy persona të paidentifikuar kanë tentuar t’i vjedhin shtëpinë.

I plagosuri Xh. D., 70 vjeç, të cilin e kanë goditur me sende të forta, është dërguar në spital për ndihmë mjekësore dhe është jashtë rrezikut për jetën.
Nuk dihen ende dy personat që tentuan të vjedhin shtëpinë e të moshuarit gjatë orës 20:00.

Kavajë/Informacion paraprak

Më datë 22.01.2021, në orën 20:00, në Kavajë dyshohet se dy persona ende të paidentifikuar kanë tentuar të vjedhën me dhunë banesën e shtetasit Xh. D., 70 vjeç, të cilin e ka goditur me sende të forta, dhe është dërguar në spital për ndihmë mjekësore, jashtë rrezikut për jetën. Autorët nuk ka mundur të realizojnë vjedhjen dhe janë larguar me shpejtësi. Shërbimet e policisë kanë shkuar menjëherë në vendngjarje dhe vijon krehja e zonës për kapjen e autorëve. Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisē vijon punën për sigurimin e provave që do ti shërbejnë zbardhjes së ngjarjes.

Top Channel

Continue Reading

Aktuale