Connect with us

Lajme

Shtëpitë e shëndetit nisin përgatitjet për procesin e vaksinimit kundër Covid 19

Published

on

Disa segmente kyçe për procesin e vaksinimit, ruajtja dhe distribuimi i vaksinave kundër Kovid-19, mënyra e aplikimit të saj, procesi i vaksinimit dhe si kjo do të caktohet përmes sistemit “Termini Im”, iu prezantuan dje drejtorëve të shtëpive të shëndetit nga i mbarë vendi në takimin me ministrin e shëndetësisë, Venko Filipçe.

Drejtorëve të qendrave shëndetësore u është thënë që fillimi i vaksinimit nuk do të ul menjëher rrezikun nga Covid-19, as nuk pritet ulje e menjëhershme e presionit mbi qendrat shëndetësore. Grupet me rrezik të lartë nga Covid 19 do të kenë prioritet, vaksinimi do të rekomandohet, por nuk do të jetë i detyrueshëm. Imunizimi për Covid-19 do të jetë falas për të gjithë qytetarët, informoi Ministria e Shëndetësisë.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe theksoi se pikat ekzistuese të vaksinimit në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin, spitalet dhe objektet e tjera shëndetësore do të shfrytëzohen për vaksinimin e qytetarëve dhe secila qendër shëndetësore do të duhet të paraqesë një raport pas vlerësimit të kapaciteteve të personelit që ka në dispozicion, si vlerësimin e objekteve teknike dhe funksionaliteti e tyre. Ai gjithashtu theksoi se çdo qendër shëndetësore do të duhet të caktojë një person përgjegjës për koordinimin dhe organizimin e vaksinimit kundër Covid-19.

“Shtëpitë e shëndetit do të kenë anketa ku do të duhet të tregojnë me detaje numrin e stafit për vaksinim, trajnimin e tyre, numrin e pikave të vaksinimit, në sa ndërrime punojnë gjatë ditëve të javës dhe fundjavave, gjithashtu do të duhet të tregojnë se sa prej personave në staf kanë marrë pjesë në trajnimet për të siguruar të ashtuquajturin “zinxhiri i ftohtë”, tha profesoresha Aleksandra Grozdanova, Kryetare e Komitetit të Imunizimit.

Secila qendër shëndetësore, siç theksohet, do të përgatisë raport mbi pranim-dorëzimin e vaksinave, dhe përmes sistemit “Termini im” do të monitorohet procesi i vaksinimit.

“Do të instalohet modul i veçantë i vaksinës Covid-19, identik me atë që tani përdoret për vaksinat e tjera. Për kolegët tanë në pikat e vaksinimit, do të jetë sikurse procedura standarde për dhënien e një vaksine, megjithatë, për shkak se është një vaksinë e re, do të organizohet një trajnim”, theksoi prof. Dr. Grozdanova.

Ndryshe, gjatë ditës së djeshme janë regjistruar 659 raste të reja me Covid-19, nga gjithsej 1715 teste të kryera, 23 persona kanë humbur betejën me koronavirusin e ri ndërsa 774 pacientë janë shëruan.

Numri i përgjithshëm i personave pozitivë ose që dyshohen për Covid-19 e që trajtohen në repartet infektive në vend është shkon në 1.296, prej të cilëve 443 janë në Shkup. Në kovid-qendra ka 150 shtretër të lirë.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid-19 që nga fillimi i panedmisë është 67 968, numri i pacientëve të rikuperuar është 43.646, numri i viktimave është 1924. Për momentin ka 22.398 raste aktive.

Continue Reading
Advertisement

Lajme

Lajm i keq për Qeverinë – Largohet edhe njê deputete nga Koalicioni i LSDM’së

Published

on

Maja Moraçanin nga Ripërtëritja Demokratike e Maqedonisë (RDM) deklaroi se, nuk do të jenë pjesë e grupit parlamentar të udhëhequr nga LSDM-ja në Kuvend.

Ajo theksoi se RDM planifikon të veprojë e pavarur në Parlament.

“Ne gjithashtu jemi me idenë për të vepruar në mënyrë të pavarur. Në këtë mënyrë do ti promovojmë vlerat tona në mënyrë më efektive”, deklaroi Moraçanin.

Ajo theksoi se mund të formohet një grup i ri parlamentar me partitë e vogla, që sipas saj mundëson ose jep privilegje të tjera. (INA)

Continue Reading

Lajme

Sondazhi më i ri – Kush i fiton zgjedhjet në Shqipëri?

Published

on

Nëse zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin këtë të diel, fitues i tyre do të ishte Partia Socialiste me kryeministër Edi Ramën.

Në sondazhin e kryer nga Top Channel në bashkëpunim me IPSOS, të pyetur se kë do të votonin nëse zgjedhjet do të mbaheshin këtë të diel, 49.5% e qytetarëve janë përgjigjur se do të votonin Partinë Socialiste.

Sipas të dhënave, 39,3% e të anketuarve janë përgjigjur se do të votonin Partinë Demokratike, ndërsa shihet një rënie e ndjeshme e LSI në vetëm 5.1%.

Në skenë ngjiten edhe parti të reja, ku Nisma merr 1.7% të votave, ndërsa në vendin e pestë rezulton Lëvizja Demokratike me 1.4 përqind.

Sondazhi i IPSOS për Top Channel është realizuar në periudhën nga data 10 deri në 16 shkurt 2021 dhe janë intervistuar 1.527 votues në 12 qarqet e vendit./Gazeta SHQIP

Continue Reading

Kosovë

“Kufijtë tanë u shënuan me humbjen e mijëra fëmijëve, grave dhe burrave…” – Reagimi i fortë i Vjosa Osmanit ndaj “neutralitetit të BE’së”

Published

on

By

Presidentja në Detyrë, Vjosa Osmani, i ka reaguar Bashkimit Evropian pas deklaratës se “BE është neutral ndaj çështjes Kosovë-Serbi”.

Osmani në Twitter tha se “Kufijtë tanë u shënuan me humbjen e mijëra fëmijëve, grave dhe burrave, jetët e pafajshme të të cilave u morën nga regjimi gjenocid i Serbisë”.

Për këtë ajo shtoi se “Nuk mund të ketë neutralitet ndaj kësaj të vërtete”, përcjell Insajderi.

“Si neutralitet”, u konsiderua nga Bashkimi Evropian një hartë mbrapa shpinës së emisarit evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, për të cilën u raportua se ajo përmbante mesazhin që “Kosova është pjesë integrale e Serbisë”.

“Republika e Kosovës është dhe do të jetë gjithmonë një vend i pavarur, i pandashëm dhe sovran”, tha Osmani. /Insajderi.com

Continue Reading

Aktuale