Connect with us

Lajme

Ja sa pacient me COVID-19 po mjekohen në spitalet e Maqedonisë

Published

on

Në 24 orët e fundit në qendrat kovid në spitalet në vend raportohet se trajtohen gjithsej 811pacientë pozitivë ose të dyshuar ndaj coronavirusit. Sipas raporteve të spitaleve të cilat mbërrijnë në Ministrinë e Shëndetësisë në bazë ditore, në Spitalin në Manastir trajtohen 65 pacientë pozitivë ose të dyshuar ndaj Covid-19, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Në Spitalin në Shtip trajtohen 53 pacientë. Në Repartin Infektiv në Tetovë ka 44 pacientë, në Veles 59 të sëmurë, ndërsa në Kumanovë 114 pacientë pozitivë ose të dyshuar ndaj Covid-19. Në qendrën kovid në Ohër trajtohen 110 pacientë, në Prilep 115, në Gostivar 54, ndërsa në Strugë 30 të sëmurë.
Në Spitalin në Strumicë trajtohen 71 pacientë, në Koçan 22, në Kërçovë 20, në Kavadar 39, ndërsa në Gjevgjeli 15 persona pozitivë ndaj coronavirusit. Duke pasur parasysh se numrat ndryshohen nga ora në orë, sipas pranimeve dhe lëshimit të pacientëve nga spitalet.

Numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë ose të dyshuar ndaj coronavirusit të cikët trajtohen në repartet infektive në kryeqytet dhe në spitalet në vend është 1314 dhe ka rreth 130 shtretër të lirë në qendrat kovid. Gjatë ditës po bëhen edhe lëshime nga spitali të pacientëve të shëruar me çfarë do të lirohen shtretër shtesë.

Edhe krahas fluksit të madh të pacientëve në dhjetë ditët e fundit, Ministria e Shëndetësisë është në kontakt të vazhdueshëm me të gjitha spitalet dhe nëse ka nevojë, kapacitetet e reparteve kovid do të zgjerohen në mënyrë shtesë, qëndron në kumtesë.

Continue Reading

Lajme

Tender për 200 mijë vaksina – Qeveria i jep dritë jeshile Ministrisë së Shëndetësisë

Published

on

Qeveria ka filluar procedurë për furnizim të 200.000 dozave shtesë të vaksinës kundër KOVID-19

Qeveria në seancën e sontme të rregullt të 42-të e ka shqyrtuar dhe miratuar Informatën për furnizimin e SARS- KoV-2 e vaksinës së inaktivuar kundër Kovid-19, informojnë nga Pres shërbimi qeveritar.

Me konkluzë të Qeverisë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë për detyrë të zbatojë procedurën për furnizimin e 200.000 dozave nga SARS- KoV-2 kundër KOVID-19 konform nenit 55 paragrafi (1) pika g) e Ligjit për furnizime publike ose përmes procedurës për negociata pa shpallje të konkursit.

“Bëhet fjalë për furnizim të ri të sasive shtesë krahas atyre nga mekanizmit KOVAKS prej 833.000 dozave të vaksinave për të cilën Ministria e Shëndetësisë ka realizuar pagesë të paradhënies dhe ka siguruar garanci financiare me çka ka përmbushur detyrimet financiare që dalin në bazë të Marrëveshjes së lidhur. Sipas paralajmërimeve të mekanizmit KOVAKS sasitë e para për këtë furnizim priten të shpërndahen në gjysmën e parë të shkurtit”, informojnë nga Pres shërbimi qeveritar.

Qeveria përmes Ministrisë së Shëndetësisë është në fazën përfundimtare nga bisedimet e drejtpërdrejta me prodhuesin “Fajzer” për furnizimin edhe të 800.000 dozave për shpërndarjen e njëpasnjëshme të sasive të dakorduara në muajt e ardhshëm prej të cilave të parat në muajin shkurt.

Continue Reading

Lajme

Deputetja shqiptare merr detyrën e re dhe të rëndësishme në Këshillin e Evropës

Published

on

Deputetja e Partisë Socialiste, Eglantina Gjermeni ka marrë një detyrë të rëndësishme nga Këshilli i Evropës. Ajo është kryetare e Nënkomisionit për Barazi Gjinore, në Asamblenë Parlamentare të KE-së. Gjermeni është një aktiviste e Shoqërisë Civile dhe një nga ekspertet më të mira për çështjet gjinore dhe e ka mbrojtur shumë këtë kauzë.

Lajmin për detyrën e re të saj e ka bërë të ditur faqja e  “PACE Equality” në Twitter, ku shkruhet se Nënkomiteti për Barazi Gjinore është në pritje të bashkëpunimit me Gjermenin./K.C/dritare.net

Continue Reading

Lajme

Cili deputet aktual ka qënë i dënuar për përdhunim?! (VIDEO)

Published

on

Deputeti i VMRO-DPMNE’së, Antonio Milloshoski ditë më parë nga foltorja e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut zbuloi një fakt tronditës lidhur me njërin prej kolegëve të tij deputetë. Teksa diskutohej për Ligjin për mbrojtjen e grave nga dhuna, Milloshoski përveç mbështetjes për ligjin, propozoi që në të ardhmen si dispozitë ligjore të vendoset që asnjë deputet, kryetar komune, ministër apo funksionar tjetër i lartë, të mos zgjidhet nëse më parë ka kryer vepër penale “dhunë ndaj grave”. Kjo për faktin se sipas tij, brenda Kuvendit të Maqedonisë ka një deputet, i cili më herët ka qënë i dënuar për “përdhunim”, përcjell in7.

“Mes nesh kemi një koleg deputet që ka kryer përdhunim ndaj një gruaje. Për atë ka qënë i dënuar, por megjithatë ushtron funksion të rëndësishëm”, tha mes tjerash Milloshoski.

Por se cili mund të jetë ky deputet, Milloshoski nuk dha detaje, madje këmbënguli që të mos e tregojë identitetin e tij për arsye se, siç tha ai, nuk dëshiron të ngjallë kujtime të këqija tek viktima./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale