Connect with us

Bota

Zvicër, shqiptari i pret kokën gjyshes dhe e fut në çantë, kërkohet dëbimi i tij

Published

on

Një ngjarje e rëndë trondit, Zvicrën në vitin 2018 ku një shqiptar nga Maqedonia e Veriut vrau gjyshen e tij dhe më pas i preu kokën me thikë.

Sipas mediave zviceriane, Fatmir T., është arrestuar në aeroportin e “Zurich”, pasi autoritetet i kanë gjetur në një çantë kokën e një gruaje të mbështjellë me peshqir mëndafshi brenda një qese plastike, që rezultoi të ishte gjyshja e tij, Miradije T., 74-vjeçe.

Krimi horror ndodhi , në banesën e familjes së tij në Frauenfeld të Zvicrës, ku pasi kishte mbytur gjyshen i riu kishte marrë një thikë për ti prerë më pas kokën.

Fatmir T. duhet të përgjigjet për vrasje të qëllimshme dhe vepra të tjera ndërsa ndodhet përpara gjykatës së rrethit në Frauenfeld, nga ana tjetër sipas raportit mjeko-psikiatrik, 21-vjeçari e ka kryer krimin e rëndë, pasi vuan nga një sëmundje.

Zyra e prokurorit publik të Thurgau në Zvicër kërkon që të urdhërohet një masë spitalore dhe i riu të dëbohet nga vendi për 15 vite.

Sipas mediave të huaja, nipi nuk kishte dyshime për atë që bëri, pasi u la, u parfumos dhe më pas la një letër përgjegjësie në kuzhinë. Me kokën e Miradije T. në bagazh, udhëtoi me tren për në aeroport përmes stacionit të trenit Frauenfeld.

Vlen të theksohet se Fatmir T. edhe para krimit, tregoi probleme të sjelljes. Ai sulmoi vëllanë e tij më të vogël dhe u paraqit në punë me një armë bosh.

Continue Reading

Bota

Zjarr në fabrikën e prodhuesit më të madh të vaksinave në botë

Published

on

Zjarr në fabrikën e Institutit për serum në Indi, prodhuesit më të madh të vaksinave në botë

Zjarr i madh ka shpërthyer në fabrikën e Institutit për serum (SII) që është prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, por zjarri nuk do të ndikojë në prodhimin e vaksinave për koronavirusin, transmetojnë mediat e atjeshme.

SII prodhon vaksinë të bërë nga Universiteti Oksford dhe “AstraZeneka” për tregun indian dhe disa vende tjera, ndërsa kompania poashtu përgatitet të bëjë vaksinën e zhvilluar nga kompania amerikane “Novavaks”.

Zjarrfikësit e qytetit perëndimor indian Pune, ku është selia e SII-së kanë deklaruar se në vendin e fatkeqësisë janë dërguar pesë automjete të zjarrfikësve.

Tani për tani nuk raportohet për viktima ose shkaqet që sollën deri te zjarri.

Continue Reading

Bota

Fauçi: SHBA mbesin në PBSH dhe mund të përfshihen në nismën Kovaks

Published

on

Këshilltari mjekësor kryesor i presidentit amerikan Xho Bajden, Entoni Fauçi, sot konfirmoi se SHBA-ja do të mbetet anëtare e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Bajdeni dje nënshkroi urdhër ekzekutiv për shfuqizimin e vendimit të administratës së Donald Trampit për tërheqjen e vendit nga OBSH-ja.

Fauçi shtoi se SHBA-ja do t’i përmbushin detyrimet e tyre ligjore ndaj OBSH-së dhe do të ndalojnë largimin e të punësuarve të cilët punojnë me organizatën.

Ai gjithashtu bëri të ditur se Bajdeni me siguri do të nënshkruajë direktivë me qëllim që të bashkëngjitet në nismën Kovaks, qëllimi i të cilit është të sigurojë shpërndarje të barabartë të vaksinës për koronavirus në mbarë botën

Continue Reading

Bota

Katër të vdekur nga një shpërthim i gazit në Madrid

Published

on

By

Katër persona kanë mbetur të vdekur nga një shpërthim në një ndërtesë banimi në qendër të Madridit të mërkurën, raporton AP.

Të paktën 11 persona u plagosën në shpërthim, një në gjendje të rëndë, tha shërbimi i urgjencës në Madrid.

Zyrtarët konfirmuan se shpërthimi ishte shkaktuar nga një rrjedhje gazi.

Një zëdhënës i policisë u tha gazetarëve se zjarrfikësit po përpiqeshin të shuanin një zjarr të vogël brenda ndërtesës përpara se të mund të sillnin qen, ekipe shpëtimi dhe ekspertë për të vlerësuar strukturën e mjediseve të dëmtuara.

Edhe pse shpërthimi ishte i fuqishëm, nuk është raportuar për të lënduar në një shtëpi të të moshuarve afër dhe as në një shkollë ngjitur me ndërtesën.

Kryebashkiaku i Madridit, Jose Luis Martinez Almeida tha se disa dëmtime të lehta ishin identifikuar në shkollë, por, sipas tij, njerëzit nuk pësuan më shumë se “gërvishtje”.

Continue Reading

Aktuale