Connect with us

Lajme

Maqedoni, 1094 të shëruar nga koronavirusi – MSH publikon raportin e plotë të ditës

Published

on

Regjistrohen 1.160 raste të reja me Kovid-19, 30 kanë vdekur dhe 1.094 janë shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2.864 testime, ndërsa janë regjistruar 1.160 raste të reja me Kovid-19. Kanë vdekur 30 persona, ndërsa janë shëruar 1.094 pacientë, informoi sot Ministria e Shëndetësisë.

Nga rastet e reja të të infektuarve me Kovid-19, 472 janë nga Shkupi, nga Manastiri 87, Prilep-78, Tetovë-61, Kumanovë-58, Ohër-47, Shtip-43, Strumicë-39, Strugë-29, Kavadar dhe Veles nga 32, Kërçovë-26, Gostivar-22, Sveti Nikollë dhe Resnje nga 17, Koçan-15, Dellçevë-12, Negotinë-11, Probishtip, Demir Hisar dhe Makedonski Brod nga 10, Berovë-9, Kriva Pallankë-6, Vallandovë-5, Vinicë, Dibër, Kratovë, Radovish dhe Krushevë nga dy, Pehçevë dhe Gjevgjeli nga një.

Sot Instituti për shëndet publik regjistroi 1.094 pacientë të shëruar nga: Shkupi-560, Kumanova-55, Dibra-5, Shtip-32, Prilep-59, Tetovë-51, Strugë-22, Veles-35, Manastir-47, Ohër-38, Kavadar-31, Gostivar-26, Gjevgjeli-5, Strumicë-17, Kriva Pallankë-11, Radovish-13, Krushevë-3, Koçan-18, Probishtip-1, Makedonski Brod-1, Berovë-3, Vallandovë-3, Vinicë-6, Dellçevë-5, Kratovë-1, Sveti Nikollë-8, Kërçovë-16, Resnjë-4, Negotinë-18.

Kanë vdekur 30 persona, nëntë pacientë nga Shkupi (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 dhe 61 vjeç), dy nga Kumanova (62 dhe 69), një pacient nga Shtipi (72), një nga Velesi (78), gjashtë pacientë nga Manastiri (60, 77, 38, 66, 72 dhe 39), tre nga Gostivari (56, 66 dhe 63), një pacient nga Gjevgjelia (65), një nga Strumica (77), një nga Koçani (65), dy nga Dellçeva (66 dhe 68), një nga Kratova (65), një nga Kërçova (61) dhe një pacient nga Negotina (84). Pacientët kanë vdekur në kushte spitalore.

Gjithsej numri i të diagnostikuarve në vendin tonë, që nga fillimi epidemisë arrin në 58.608, numri i pacientëve të shëruar është 36.064, të vdekurve 1.630, ndërsa numri i rasteve aktive arrin në 20.914. Nga dje janë evidentuar tre teste kontrolluese, ndërsa sipas mbarimit të analizave epidemiologjike, për momentin distribuimi në qytete është ky:

 • Shkup 25.706, aktivë 10.039
 • Kumanovë 3.599, aktivë 940
 • Dibër 440, aktivë 84
 • Shtip 2.553, aktivë 536
 • Prilep 2.844, aktivë 1.040
 • Tetovë 3.701, aktivë 977
 • Struga 1.362, aktivë 412
 • Veles 1.841, aktivë 704
 • Manastir 1.897, aktivë 839
 • Ohër 1.506, aktivë 605
 • Kavadar 1.144, aktivë 436
 • Gostivar 2.319, aktivë 856
 • Gjevgjeli 694, aktivë 224 (50 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 126 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
 • Strumicë 1.636, aktivë 600
 • Kriva Pallankë 409, aktivë 116
 • Radovish 406, aktivë 111
 • Krushevë 118, aktivë 69
 • Koçan 1.202, aktivë 303
 • Probishtip 345, aktivë 82
 • Demir Hisar 195, aktivë 93
 • Makedonski Brod 161, aktivë 43
 • Pehçevë 96, aktivë 26
 • Berovë 347, aktivë 97
 • Vallandovë 201, aktivë 73
 • Vinicë 362, aktivë 171
 • Dellçevë 425, aktivë 187 (117 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
 • Kratovë 150, aktivë 63
 • Sveti Nikollë 787, aktivë 221
 • Kërçovë 1.203, aktivë 500
 • Resnjë 442, aktivë 187
 • Negotinë 517, aktivë 280 (57 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Gjatë 24 orëve të fundit 2.864 testimet e bëra janë përmes: ISHP-722, QSHP Shkup-85, Avicena-386, Biotek-280, ASHAM-255, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-180, Sistina me PCR metodë-187, laboratoria Laor-49, Mjekësia ligjore-14, QSHP Manastir-142, Klinika infektive-5, KGJO-11, Sinlab-59, Remedika-23, laboratoria spitali Kozle-18, ISHP (rapid test)-448, KU për Pulmologji dhe alergologji-0, laboratori të huaja-0. Deri tani në vend janë bërë gjithsej 322.875 testime të Kovid-19.

Raste aktive në komunat në Shkup sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshime në distribuimin në komunat):

 • Çair – 632
 • Gazi Babë – 1.488
 • Aerodrom – 1.460
 • Karposh – 1.166
 • Qendër – 1.142
 • Kisella Vodë – 1.235
 • Gjorçe Petrov – 877
 • Butel – 573
 • Shuto Orizarë – 211
 • Studeniçan – 50
 • Saraj – 159
 • Haraçinë – 33
 • Ilinden – 247
 • Sopishte – 63
 • Çuçer Sandevo – 98
 • Petrovec – 131
 • Zelenikovë – 85
 • Stranec – 181
 • Të papërcaktuar – 208. 
Continue Reading

Lajme

Këto janë çmimet e reja të benzinës dhe dizelit

Published

on

Kthehet në fuqi Ligji për akciza, nga mesnata benzinat dhe dizeli më të lira për dy denarë

Prej sot nuk vlen më Dekreti me fuqi ligjore për zbatimin e Ligjit për akcizat gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, me çka përsëri hyri në fuqi, Ligji për akcizat. Kjo kontribuoi që Komisioni rregullator për energjetikë dhe shërbime ujore (KRRE), t’i ulë çmimet e karburantit me pakicë.

Me pezullimin e akcizës plotësuese për karburantet që u vendos si masë gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, çmimet me pakicë të benzinave EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98, si dhe të EURODIZEL (D-E V) u ulën për dy denarë për litër, vaji ekstra i lehtë për amvisëri (EL-1), u ul për 13 denarë, përderisa çmimi i mazutit me pakicë mbetet në nivel të njëjtë.

Për këtë (KRRE), mori vendim që prej sot EUROSUPER BS – 95,të shitet për 61 denarë për litër, EUROSUOPER BS-98, 63 denarë, EURODIZEL BS 52,50, ekstra i lehtë 1 (EL-1) për 41,50 dhe mazuti M-1 NS mbeti 30,823 denarë për kilogramë.

Me këtë KRRE në të vërtetë bëri harmonizim të vendimit paraprak për çmimet e karburanteve, që u miratua të hënën, me Ligjin për akciza, i cili prej sot sërish hyri në fuqi

“Për shkak të skadimit të validitetit të Dekretit që ishte sjellë gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, prej sonte në mesnatë kthehet në fuqi Ligji për akciza i cili zbatohej para se të sillet Dekreti. Për shkak të kësaj gjendje, KRRE solli ndryshim të vendimit me çka shumat e elementeve të caktuara që hyjnë në strukturë gjatë formimit të çmimeve më të larta me pakicë të derivateve të naftës dhe derivateve për transport, janë ndryshuar në pajtim me shumat ekzistuese të akcizave, të konfirmuara me Ligjin për akciza. Këto çmime do të vlejnë deri në sjelljen e vendimit të ri”, deklaroi kryetari i KRRE-së, Marko Bislimovski.

KRRE çdo të hënë sjell vendim për konfirmimin e çmimeve më të larta të pakicës të derivateve të naftës dhe derivateve për transport.

Dekreti me fuqi ligjore për zbatimin e Ligjit për akcizat gjatë gjendjes së jashtëzakonshme u miratua nga Qeveria në seancën e saj më 1 prill, të vitit 2020, pas së cilës u publikua në Gazetën Zyrtare, ndërsa në pjesën e karburanteve hyri në fuqi më 5 maj të vitit 2020.

Continue Reading

Lajme

Bie numri i të infektuarve me Kovid-19, mirëpo mbeten apelet për respektim të masave për mbrojtje

Published

on

Janë regjistruar 307 raste të reja të KOVID-19 nga 1.854 teste në buletinin e djeshëm të Ministrisë së Shëndetësisë pas 24 orë. Kanë vdekur 14 persona në kushte spitali dhe janë shëruar 658 pacientë.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 90.124, numri i pacientëve të rikuperuar është 76.045, numri i vdekjeve është 2.768 dhe numri i rasteve aktive është 11.311. Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 439.121 teste të KOVID-19.

Nga pozitivet e reja të KOVID-19, në Shkup ka 137, në Kumanovë 17, në Veles 15, në Tetovë dhe Prilep nga 13, Dibër 11, Gostivar, Ohër dhe Kavadar nga 10, nëntë në Strumicë …

Në Shkup ka 6.455 raste aktive, në Tetovë – 467, në Kumanovë – 433, në Strumicë – 362, në Kavadar – 355, në Ohër – 349, në Gostivar – 306, Prilep – 259, Manastir – 226 … Më pak raste aktive ose shtatë ka në Dojran.

Numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshuar me koronavirus të cilët po mjekohen në repartet infektive në kryeqytet dhe spitalet e vendit është 608 dhe ka rreth 580 shtretër të lirë spitalorë në kovid-qendra., kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Rezultatet nga analizat e bëra në laboratoret e ASHAM-it treguan se tek ne nuk ka mutacion të koronavirusit, të ngjashëm me atë që u paraqit në Britani të Madhe, theksoi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

“Edhe pse është i pranishëm virusi i njejtë, kjo nuk është sinjal që t’i ulim masat. Edhe përkundër asaj që po bie numri i rasteve të reja, ende duhet të jemi të kujdesshëm, sepse tani shkollat filluan sërish të funksionojnë. TË gjitha masat për mbrojtje mbeten edhe më tej. Javën e ardhshme do ta analizojmë gjendjen dhe në bazë të asaj do të sjellim masa dhe rekomandime të tjera.

Ministri i Shëndetësisë deklaroi se të gjitha vaksinat evaluohen, ndërsa ajo që ata kanë përparësi është të sigurojnë cilësinë e tyre. Filipçe beson se ata mund ta kryejnë procesin e imunizimit mjaft mirë këtu dhe theksoi se ata do të qëndrojnë këtu për të vaksinuar të gjithë qytetarët tanë, në parim siç përcaktohen grupet.

“Kishim bisedë me zyrën përfaqësuese të “Fajzer” në Beograd dhe atje është duke u punuar në dy marrëveshje – draft marrëveshja jonë për 800 mijë dozat tona dhe leja e autoriteteve serbe për t’i dhënë dosjet që ne t’i importojmë ato vaksina nga vendi i tyre. Sapo t’i marrin dosjet dhe lejen, ne jemi gati t’i marrim ato”; tha Filipçe

Continue Reading

Bota

Biden ndaloi gjatë paradës për ta përshëndetur me grusht gazetarin amerikan, të njëjtën gjë e kishte bërë në vitin 2013

Published

on

Presidenti i sapo inauguruar, Joe Biden, ndaloi për një çast gjatë paradës amerikane duke shkuar për në Shtëpinë e Bardhë për t’i dhënë një përshëndetje me grusht gazetarit të NBC-s, Al Roker, derisa të njëjtën gjë e kishte bërë në vitin 2013 kur u inaugurua si zëvendëspresident.

“Z. president, si po ndihesh?”, Roker thirri nga zona e medieve, duke bërë që Biden të kthehet drejt tij për ta përshëndetur.

“Ndihem shumë mirë”, iu përgjigj Biden, transmeton Telegrafi.

Ky veprim i presidentit amerikan mori hov nga shikuesit në të gjithë mediet sociale.

Pas kësaj, dikush vuri në dukje se si momenti pasqyroi kohën në paradën inaugurues të vitit 2013 kur Al Roker mori një shtrëngim duarsh nga zëvendëspresidenti i atëhershëm, Joe Biden.

Continue Reading

Aktuale