Connect with us

Lajme

Elmi Aziri: Qeveria e zgjeruar është e vetmja zgjidhje për dalje nga kriza

Published

on

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët Elmi Aziri në ,,Rruga Drejt” duke folur për krizën politike të krijuar pas vetos nga ana e Bullgarisë, por edhe shumica e brishtë, ka thënë se një qeveri e zgjeruar është zgjidhja ndoshta e vetme dhe e qëndrueshme për vendin tonë. Aziri gjithashtu ka thënë se retorika nacionaliste dhe ikja nga përballja me problemet nuk është zgjidhje, por dita ditës po bëhet e qartë se kjo shumicë e brishtë parlamentare nuk ka kapacitet që të zhbllokojë rrugën euroatlantike të vendit e cila ka ngecur pas vetos nga ana e Bullgarisë.

“Absolutisht nuk pajtohemi me veton e Bullgarisë, sepse ne i takojmë Evropes edhe gjeografikisht edhe historikisht, ne të fillojmë bisedimet dhe konstestet ti zgjidhin historianët bazuar në argumentet shkencore”, tha Aziri.

Aziri më tej tha se nuk është vetëm kriza politike, por edhe kriza me pandeminë që ka marrë hov dhe po krijon probleme të shumta edhe në ekonominë e vendit.

“D.m.th janë tre arsye pse në si Aleancë për Shqiptarët bashkë me Alternativën po kërkojmë një Qeveri të zgjeruar që të mundemi të gjithë të marrim por edhe çka është më e rëndësishme, të ndajmë përgjegjësinë të gjithë s’bashku si subjekte kryesore politike në vend”, deklaroi deputeti Aziri, përcjell in7.

Continue Reading

Bota

Zjarr në fabrikën e prodhuesit më të madh të vaksinave në botë

Published

on

Zjarr në fabrikën e Institutit për serum në Indi, prodhuesit më të madh të vaksinave në botë

Zjarr i madh ka shpërthyer në fabrikën e Institutit për serum (SII) që është prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, por zjarri nuk do të ndikojë në prodhimin e vaksinave për koronavirusin, transmetojnë mediat e atjeshme.

SII prodhon vaksinë të bërë nga Universiteti Oksford dhe “AstraZeneka” për tregun indian dhe disa vende tjera, ndërsa kompania poashtu përgatitet të bëjë vaksinën e zhvilluar nga kompania amerikane “Novavaks”.

Zjarrfikësit e qytetit perëndimor indian Pune, ku është selia e SII-së kanë deklaruar se në vendin e fatkeqësisë janë dërguar pesë automjete të zjarrfikësve.

Tani për tani nuk raportohet për viktima ose shkaqet që sollën deri te zjarri.

Continue Reading

Lajme

Si është gjendja në kovid-qendrat e Shkupit?

Published

on

Në kovid-qendrat në Shkup për 24 orë janë hospitalizuar 17 pacientë, janë duke u mjekuar gjithsej 280 pacientë

Në 24 orët e fundit në qendrat kovid në Shkup janë shtruar 17 pacientë të rinj për shkak të komplikimeve me koronavirus. Gjithsej 280 persona të dyshimtë dhe të konfirmuar me Kovid-19 po trajtohen në repartet infektive në kryeqytet, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Në 24 orët e fundit në Klinikat Interne ka pasur shtashtë pranime të pacientëve. Në qendrën kovid në SPQ “8 Shtatori” ka pasur gjashtë pranime të reja, ndërsa në Klinikën Infektive katër gjatë ditës së djeshme.

Në 24 orët fundit në shtëpi janë lëshuar 19 pacientë të shëruar.

Për momentin në Klinikën e Lëkurës në qendrën kovid po trajtohen 18 pacientë, në Klinikën e Neurologjisë 24 pacientë, ndërsa në Institutin për TBC janë pranuar gjithsej 17 pacientë me simptoma të koronavirusit, në qendrën kovid në Klinikën e Nefrologjisë për momentin janë shtruar 16 pacientë.  Në Klinikën e Gastroenterohepatologjisë të shtrirë janë 16 pacientë.

Në SPQ “8 Shtatori” janë gjithsej 88 pacientë, ndërsa në Klinikën për Sëmundje Infektive janë 78 pacientë, derisa në Institutin për Sëmundje të Mushkërive te Fëmijët Kozle janë 22 pacientë.

Gjithsej 280 pacientë të konfirmuar dhe të dyshimtë për Kovid-19 trajtohen në repartet infektive në spitalet në kryeqytet. Pjesa më e madhe e pacientëve janë në mbështetje të oksigjenit.

Numri i pranimeve gjatë ditëve të kaluara është i qëndrueshëm dhe sot në mëngjes deri në orën 8 ka pasur 124 shtretër të lirë, ndërsa pritet gjatë ditës pas çregjistrimeve të pacientëve të shëruar të lirohen edhe shtretër shtesë. Të gjitha repartet infektive kanë furnizim të oksigjenit dhe mund të pranojnë pacientë të cilët kanë nevojë për mbështetje oksigjeni, qëndron në kumtesë.

Continue Reading

Bota

Fauçi: SHBA mbesin në PBSH dhe mund të përfshihen në nismën Kovaks

Published

on

Këshilltari mjekësor kryesor i presidentit amerikan Xho Bajden, Entoni Fauçi, sot konfirmoi se SHBA-ja do të mbetet anëtare e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Bajdeni dje nënshkroi urdhër ekzekutiv për shfuqizimin e vendimit të administratës së Donald Trampit për tërheqjen e vendit nga OBSH-ja.

Fauçi shtoi se SHBA-ja do t’i përmbushin detyrimet e tyre ligjore ndaj OBSH-së dhe do të ndalojnë largimin e të punësuarve të cilët punojnë me organizatën.

Ai gjithashtu bëri të ditur se Bajdeni me siguri do të nënshkruajë direktivë me qëllim që të bashkëngjitet në nismën Kovaks, qëllimi i të cilit është të sigurojë shpërndarje të barabartë të vaksinës për koronavirus në mbarë botën

Continue Reading

Aktuale