Connect with us

Lajme

Publikohet raporti i ditës – 1078 të shëruar nga koronavirusi në Maqedoni, lexoni detajet

Published

on

Gjithsej 1.288 raste me Kovid-19 gjatë 24 orëve të fundit, 39 persona të vdekur, 1.078 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë informoi se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.349 teste për Kovid-19, me çka janë regjistruar 1.288 raste të reja të të infektuarve me virusin korona. Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 39 persona, ndërsa janë shëruar 1.078 pacientë.

Prej 39 të vdekurve, gjashtëmbëdhjetë janë nga Shkupi (79, 80, 54, 70, 68, 54, 68, 82, 84,68, 76, 75, 71, 60, 73, 56 vjeç), dy nga Kumanova (70 dhe 62 vjet), një pacient nga Dibra (87 vjet), një nga Shtipi (71 vjet), tre nga Prilepi (86, 76, 68 vjeç), katër pacientë nga Tetova (53, 72, 67, 66 vjeç), dy nga Struga (68 dhe 69 vjeç), dy nga Velesi (67 dhe 78 vjeç), dy nga Ohri (68 dhe 73 vjeç), një pacient nga Strumica (72 vjeç), një nga Demir Hisari (65 vjeç), një nga Berova (79 vjeç), dy nga Kërçova (60 vjeç dhe 41 vjeç) dhe një pacient nga Negotina (40 vjeç).

Prej 1.288 të sapoinfektuarve nga Shkupi janë 570, Kumanova-57, Dibra-8, Shtipi-44, Prilepi-78, Tetova-56, Struga-28, Velesi-32, Manastiri-53, Ohri-30, Kavadari-30, Gostivari-85, Gjevgjelia-21, Strumica-34, Kriva Pallanka-5, Radovishi-13, Krusheva-1, Koçani-28, Probishtipi-10, Demir Hisari-7, Makedonski Brodi -3, Berova-3, Valandova-2, Vinica-11, Dellçeva-9 , Kratova-3, Sveti Nikolla-12, Kërçova-22, Resnja-11, Negotina-22.

Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 1.078 pacientë të shëruar nga: Shkupi-407, Kumanova-33, Shtipi-32, Prilepi-36, Tetova-36, Strugë-63, Veles-30, Manastir-144, Ohër-52, Kavadar-27 , Gostivar-19, Gjevgjeli-10, Strumicë-19, Kriva Pallankë-7, Radovish-5, Krushevë-4, Koçan-11, Probishtip-5, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-2, Berovë-3, Valandovë- 2, Vinicë-6, Dellçevë-7, Kratovë-3, Sveti Nikollë-12, Kërçovë-72, Resnjë-14, Negotinë-14.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 57.451 numri i pacientëve të shëruar është 34.970, i të vdekurve është 1.600, ndërsa numri i rasteve aktive është 20.881. Prej dje është evidentuar një test kontrollues, ndërsa sipas analizave të përfunduara epidemiologjike për momentin shpërndarja është si në vijim:

• Shkup 25.228, aktivë 10.130
• Kumanovë 3541, aktivë 939
• Dibër 438, aktivë 87
• Shtip 2.510, aktivë 526
• Prilep 2.766, aktivë 1021
• Tetovë 3.638, aktivë 965
• Strugë 1.334, aktivë 406
• Veles 1.812, aktivë 711
• Manastir 1.813, aktivë 808
• Ohër 1.460, aktiv 597
• Kavadar 1.109, aktivë 432
• Gostivar 2296, aktivë 862
• Gjevgjeli 693, aktivë 229 (50 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 126 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
• Strumicë 1.598, aktivë 580
• Kriva Pallankë 402, aktivë 120
• Radovish 407, aktivë 125
• Krushevë 116, aktivë 70
• Koçan 1.187, aktivë 307
• Probishtip 336, aktiv 74
• Demir Hisar 185, aktivë 83
• Makedonski Brod 151, aktivë 34
• Pehçevë 95, 25 aktivë
• Berovë 339, aktivë 92
• Valandovë 196, aktivë 71
• Vinicë 359, aktivë 174
• Dellçevë 415, aktivë 184 (114 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 148, aktivë 63
• Sveti Nikollë 770, aktivë 212
• Kërçovë 1.178, aktivë 492
• Resnjë 424, aktivë 173
• Negotinë 507, aktivë 289 (56 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet e bëra, 3.349 janë bërë përmes: ISHP-1.068, QSHP Shkup-60, Avicena-345, Biotek-272, ASHAM-263, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -211, Sistina me metodën PCR -259, laboratori Laor-40, mjekësia ligjore-0, QSHP Manastir- 72, Klinika e Sëmundjeve Infektive-2, KGJO-7, Sinlab-87, Remedika-32, Laboratori në spitalin Kozle-17, ISHP(testi i shpejtë) -594, KU Pulmonologji me Alergologji -0, laboratorë nga jashtë-0. Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 320.011 teste Kovid-19.

Raste aktive nëpër komunat e Shkupit sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen nëpër komuna në Shkup)

• Çair- 639
• Gazi Babë – 1.490
• Aerodrom -1.474
• Karposh – 1.186
• Qendra – 1.173
• Kisella Vodë – 1.245
• Gjorçe Petrov – 874
• Butel – 584
• Shuto Orizarë – 206
• Studeniçan – 52
• Saraj – 160
• Haraçinë -31
• Ilinden – 251
• Sopishtë – 66
• Çuçer Sandevë – 99
• Petrovec –128
• Zelenikovë -83
• Të huaj – 175
• Të papërcaktuar- 214

Continue Reading

Bota

Në 24 orët e fundit në botë nga Kovid-19 kanë ndërruar jetë 18.000 persona

Published

on

Pandemia e Kovid-19 çdo ditë merr gjithnjë e më shumë viktima në mbarë botën, ndërsa në 24 orët e fundi është regjistruar numër rekord i zi me më shumë se 18.000 raste të vdekjes, ndërsa llojet e reja të koronavirusit, që janë shumë infektuese, po përhapen pa u ndalur në vende të reja.

Numri i përgjithshëm i rasteve zyrtarisht të paraqitura t infeksionit në botë ka tejkaluar 100 milion, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi dje se llojet e reja të virusit janë ende duke u përhapur.

Lloji britanik i koronavirusit është përhapur tashmë në 70 vende, ndërsa ai i Afrikës së Jugut në 31 vende.

Për herë të parë që nga shpërthimi i pandemisë, dy ditë më parë, të martën, u regjistruan 18.109 raste të vdekjes në mbarë botën, tregojnë të dhënat e agjencive botërore të mbledhura dje bazuar në bazë të raporteve të autoriteteve kombëtare shëndetësore, transmeton Hina.

Ky numër e konfirmon trendin të shënuar në fillim të janarit për rritje drastike të vdekshmërisë, lëvizjen më të shpejtë të kufirit ditor të vdekshmërisë dhe rrafshimin e kurbës në tregues gjithnjë e më të lartë (mesatarisht 14,000 vdekje më 22 janar krahasuar me 10,000 në fund të nëntorit) .

Deri më tani nga Kovid-19 në botë jetën e kanë humbur 2.16 milionë persona.

Continue Reading

Kosovë

Habit politikani sërb – Flet për planet e partive shqiptare me Listën Sërbe kundër Albin Kurtit (VIDEO)

Published

on

Ish-ministri i Qeverisë së Kosovës, Sllavisha Petkoviq, në “Kallxo Pernime” e ka denoncuar planin e Listës Serbe për të shpërndarë vota në komunitetet e tjera dhe të marrin deputetë në mënyrë që në të ardhmen t’i bashkohen interesave të Listës Serbe.

Sipas Petkoviq ky skenar tashmë është i qartë. Ai thotë se po provohet një plan që ka ndodhur edhe në Bosnje e Hercegovinë.

“Këtu po tentohet ai skenari që është zbatuar në Bosnjë, në zgjedhjet e kaluara në Bosnjë e Hercegovinë, kur me votat e boshnjakëve është zgjedhur anëtari kroat i Presidencës së Bosnjës. Fatkeqësisht, edhe kjo është e mundur. Së dyti, kjo është qartësisht kriminale. Pra, është ndërrim i vullnetit të qytetarëve, me përpjekje të ushtrimit të ndikimit mbi komunitetet pakicë, që të ndryshohet baraspesha”, tha Petkoviq.

Sipas tij, kjo skemë e Listës Serbe ka për qëllim që t’ia pamundësojë Vetëvendosjes të krijojë Qeverinë.

“Të them dy fjalë, nëse Vetëvendosje tash do të fitonte 51, 53, pastaj edhe 10 ulëse të pakicave, dmth. 60 e diçka deputetë, e pastaj, nuk e di, i fitojmë edhe ne një apo dy deputetë, e kaq, u bë qeveria. Nuk ka nevojë për Listën Serbe. Ata përpiqen në pjesën tjetër, në pjesën e komuniteteve të tjera, të tërheqin 2-3 deputetë, që të mos e lejojnë Vetëvendosjen të bëjë 61 deputetë të mjaftueshëm pa një parti tjetër shqiptare. Kjo skemë është qartësisht në veprim tashmë, ashtu që Vetëvendosje të mos mund të arrijë”, tha Petkoviq në “Kallxo Pernime”.

Sipas tij, Listës Serbe nuk i ka penguar as Hashim Thaçi, as Kadri Veseli, as Ramush Haradinaj por po i pengon Albin Kurti.

Por Petkoviq ka dhënë arsyet e tij në lidhje me këtë.

“Kemi një gjë të çuditshme këtu, keni kujdes. Listës Serbe nuk i ka penguar as Hashim Thaçi, as Kadri Veseli, as Ramush Haradinaj, që ishin apo janë të akuzuar, sepse nuk e di, për krime, nuk po lëshohem te fajësia e tyre, thjesht po theksoj faktin. Por, ju pengon Albin Kurti, që nuk ka qenë fare në luftë. Prej asaj që kam kuptuar në ndërkohë, e të tjera, me të nuk mund të bëjnë pazare! Nuk ka biznese me të. A po më kuptoni tash? Lista Serbe është organizatë biznesi. Po besoj me Albin Kurtin nuk kanë arritur të nxjerrin ndonjë biznes të tillë”, tha tutje Petkoviq./kallxo/

 

Continue Reading

Lajme

Niveli u korrupsionit në Maqedoni – Sot jepen të dhënat për vitin e kaluar

Published

on

TI do t’i prezantojë të dhënat nga Indeksi i perceptimit të korrupsionit për vitin 2020

Transparensi Interneshënëll – Maqedoni sot do të mbajë konferencë për media në të cilën do t’i prezantojë të dhënat nga Indeksi i perceptimit të korrupsionit (IPK) për vitin 2020.

Konferencë për media do të zhvillohet përmes platformës ZOOM.

Indeksin e perceptimit të korrupsionit, organizata Transparensi Interneshënëll e zbaton në nivel vjetor në 180 vende të botës. Vitin e kaluar vendi kishte kthim mbrapa dhe ishte plasuar në vendin e 106-të.

Continue Reading

Aktuale