Connect with us

Bota

Ekspertët: A është hunda e bllokuar simptomë e COVID-19?

Published

on

Kur të kalojnë ditët e nxehta, të gjithë e dimë se çfarë ndoshta pason – hundë të zëna. Këtë vit, për të gjithë ne, ky fenomen i njohur mund të jetë shkak për shqetësim, duke pasur parasysh pandeminë COVID-19, shkruan Panacea.mk.

Është fakt se rrjedhja e hundëve dhe hunda e zënë renditen si simptoma të koronavirusit të ri, sipas Qendrës amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, por ato nuk konsiderohen simptomat më të zakonshme, thotë Dr. Neha Vayas.

Sa të shqetësuar duhet të jemi nëse hunda jonë rrjedh, është e bllokuar, dhe nëse teshtijmë? Ja çfarë duhet të dini.

SA SHPESH SHFAQET SI SIMPTOMË E COVID-19?
Deri më tani nuk ka të dhëna se sa njerëz të infektuar kanë këtë simptomë, por Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ato ka të tillë. Në fillim të pandemisë, OBSH lëshoi​​rezultate duke pretenduar se 4.8% e pacientëve në Kinë raportuan gjithashtu këtë simptomë. Shifra është shumë më e ulët se simptomat si ethet (87.9%), kolla e thatë (67.7%) dhe lodhja (38.1%).

SI TA KUPTONI SE BËHET FJALË PËR SIMPTOMË TË COVID-19?
Ashtu si shumë simptoma të tjera të koronavirusit, hunda e zënë nuk është simptomë specifike, që do të thotë se mund të lidhet me një numër sëmundjesh të tjera. Është veçanërisht e rëndësishme të dimë në një kohë kur kërcënohemi nga gripi dhe alergjitë, por edhe nga ftohja e zakonshme.

Ju mund të zbuloni nëse është COVID-19 nëse testoheni – ndërsa ky vendim do të varet nga simptoma të tjera, rrethanat dhe mendimi i mjekut. Pra, është e rëndësishme të kontaktoni mjekun tuaj të familjes, përveç nëse keni disa simptoma më të rënda që kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Dr. Vayas shprehet se nëse një pacient vjen me simptomën e deklaruar, ai fillimisht do të kontrollojë nëse pacienti ka simptoma të tjera të COVID-19 dhe gjendjen e përgjithshme shëndetësore.

“Është e rëndësishme të mos nxirren konkluzione pa u kontrolluar, kështu që çdo mjek do të pyesë nëse ka ndonjë simptomë alergjie dhe nëse keni të njëjtat probleme çdo vit kur vjen vjeshta,” shtoi ajo.

Përveç kësaj, zakonet tuaja të jetës luajnë rol të madh. Nëse i injoroni rekomandimet për distancim, nuk mbani maskë ​​ose nuk i lani duart, testi për koronavirusin duhet të jetë hapi tjetër, përfundon Dr. Vayas. Sidoqoftë, nëse jeni një nga ata që ndjekin rekomandimet, mjeku juaj i përgjithshëm nuk do t’ju këshillojë menjëherë të testoheni për koronavirus.

Continue Reading

Bota

Biden ndaloi gjatë paradës për ta përshëndetur me grusht gazetarin amerikan, të njëjtën gjë e kishte bërë në vitin 2013

Published

on

Presidenti i sapo inauguruar, Joe Biden, ndaloi për një çast gjatë paradës amerikane duke shkuar për në Shtëpinë e Bardhë për t’i dhënë një përshëndetje me grusht gazetarit të NBC-s, Al Roker, derisa të njëjtën gjë e kishte bërë në vitin 2013 kur u inaugurua si zëvendëspresident.

“Z. president, si po ndihesh?”, Roker thirri nga zona e medieve, duke bërë që Biden të kthehet drejt tij për ta përshëndetur.

“Ndihem shumë mirë”, iu përgjigj Biden, transmeton Telegrafi.

Ky veprim i presidentit amerikan mori hov nga shikuesit në të gjithë mediet sociale.

Pas kësaj, dikush vuri në dukje se si momenti pasqyroi kohën në paradën inaugurues të vitit 2013 kur Al Roker mori një shtrëngim duarsh nga zëvendëspresidenti i atëhershëm, Joe Biden.

Continue Reading

Bota

OBSH-ja javën e ardhshme do të shqyrtojë miratimin e dy vaksinave kineze

Published

on

Organizata Botërore e Shëndetësisë javën e ardhshme do të fillojë ta shqyrtojë mundësinë për miratimin e përdorimit urgjent të dy vaksinave kineze kundër koronavirusit, deklaroi ndihmësja e drejtorit të përgjithshëm të OBSH-së, Marijanxhela Simao.

Simao gjithashtu tha se OBSH-ja mendon të japë miratim për përdorim urgjent për vaksinat e AstraZenika, të prodhuara në Korenë e Jugut dhe në Indi.

Kina ka nënshkruar marrëveshje për eksportin e miliona dozave vaksina të zhvilluara nga kompanitë e saja Sinofarm dhe Sinovak.

Continue Reading

Bota

Kush është zëdhënësja e Joe Biden, ja çfarë tërhoqi vëmendjen e mediave

Published

on

By

Jen Psaki është zëdhënësja e re e Shtëpisë së Bardhë dhe si duket provën e saj të parë me shtypin e kaloi me sukses.

Nga sa raportojnë mediat, 42-vjeçarja me origjinë nga Greqia u shfaq në podium për t’iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve dhe mori në këmbim komente pozitive

Që në momentin që ajo u fut në dhomë, ndryshimet ishin të qarta: Ajo mbante dy maska vënë dhe premtoi që të kthente të “vërtetën dhe transparencën” në marrëdhëniet e Shtëpisë së Bardhë me mediat.

Po ashtu, ajo pranoi pyetje nga thuajse çdo gazetar i pranishëm në sallë, përfshirë këtu edhe atë të Fox News.

“Unë e respektoj thellësisht rolin e shtypit të lirë dhe të pavarur”, tha Psaki, duke folur jashtë tekstit dhe me një zarf të rëndë plot me shënime përpara saj.

“Ne kemi një qëllim të përbashkët, i cili është të ndajmë informacione të sakta me amerikanët,” shtoi ajo.

Continue Reading

Aktuale