Connect with us

Lajme

Pse gara për të gjetur vaksinat Covid-19 nuk ka për të mbaruar kurrë

Published

on

Të gjithë festuan lajmet e këtij muaji se jo një por dy vaksina eksperimentale kundër Covid-19 kanë provuar të paktën 90% efektive në parandalimin e sëmundjes në provat klinike të fazës së vonë, hulumtim për të kuptuar sesi virusi Sars-CoV-2, i cili shkakton Covid- 19, ndërvepron me sistemin imunitar të njeriut.

Ka ende shumë pyetje për t’u përgjigjur në lidhje me vaksinat Pfizer / BioNTech dhe Moderna: sa mirë do të mbrojnë ata të moshuarit, për shembull, dhe për sa kohë? Cilat aspekte të përgjigjes imune që ato nxjerrin janë mbrojtëse dhe cilat jo? A mund të arrihen rezultate edhe më të mira, me vaksinat që synojnë pjesë të ndryshme të sistemit imunitar?
Ne ka të ngjarë të kemi nevojë për disa vaksina Covid-19 për t’i mbuluar të gjithë.
Por ne gjithashtu kemi nevojë për metoda më të mira për diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjes.

Pezullimi i fundit i dy provave kryesore të vaksinave për shkak të ngjarjeve të rënda anësore tregon se ka ende shumë për të mësuar.
Ashtu si shumica e kandidatëve për vaksina Covid-19, vaksinat Pfizer dhe Moderna injektohen në muskuj, nga ku hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe stimulojnë prodhimin e antitrupave ndaj Sars-CoV-2. Por antitrupat janë vetëm një përbërës i reagimit imunitar adaptiv të trupit, i cili zhvillohet me kalimin e kohës, në përgjigje të pushtimit nga një virus ose patogjen tjetër.
Ekziston edhe imuniteti i lindur, me të cilin kemi lindur dhe që mobilizohet menjëherë pas infektimit, por nuk është përshtatur për ndonjë patogjen specifik.

“Ka shumë pjesë lëvizëse për këtë”, thotë imunofarmakologu Stephen Holgate, nga Universiteti i Southampton në Mbretwrinw e bashkuar, i cili pyet veten pse shkencëtarët janë përqendruar në kaq pak prej tyre.
Një përgjigje tjetër imune që ka marrë shumë vëmendje në kontekstin e Covid-19 është ajo e qelizave T. Së bashku me qelizat B, të cilat gjenerojnë antitrupa, qelizat T formojnë pjesë të sistemit imunitar adaptiv dhe ato kryejnë dy funksione kryesore: ato ndihmojnë qelizat B të bëjnë punën e tyre dhe ata vrasin qelizat e infektuara. Të dy qelizat B dhe T mbajnë një kujtesë të infeksioneve të së kaluarës, që do të thotë se ato mobilizohen më shpejt kur shfaqet një patogjen për një kohë të dytë ose pasuese.
Në maj, studiuesit amerikanë raportuan se qelizat T të nxjerra nga mostrat e gjakut të njeriut të marra para vitit 2019 dhe të ekspozuara ndaj Sars-CoV-2, treguan një kujtesë për infeksionin e koronavirusit.

Kjo sugjeroi që ekspozimi i mëparshëm ndaj koronavirusëve të ndryshëm, siç janë ato që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, mund të jetë i mjaftueshëm për të çelur qelizat T dhe ngriti shpresat se ato mund të mbrojnë kundër Covid-19. Këto shpresa u forcuan nga një raport i njerëzve që luftonin kundër infeksionit edhe pse ata zhvilluan vetëm një përgjigje të qelizave T dhe pa antitrupa, megjithëse numri i pacientëve në atë studim ishte i vogël dhe provat për këtë arsye ishin të vështira për t’u interpretuar.
Megjitahtw, ka shumë më shumë punë për të bërë para se përgjigjja imune njerëzore të shfrytëzohet plotësisht për të luftuar Covid-19 dhe ajo që mësohet në kontekstin e kësaj sëmundjeje mund të zbatohet për të tjerët, veçanërisht kur bëhet fjalë për terapi që modifikojnë përgjigjen imune të njeriut sesa virusi.

Tani për tani, megjithatë, shumica e vaksinave dhe terapive eksperimentale synojnë antitrupat, të cilat janë specifike për virusin dhe një lloj i antitrupave, IgG, në veçanti. Një lajm i mirë, ku bëhet fjalë për këto, është se disa studime, tani kanë demonstruar se nivelet e IgG mbeten të larta deri në tetë muaj pas infektimit. Qëndrueshmëria e njëjtë e përgjigjes së antitrupave ende nuk është demonstruar për ndonjë vaksinë.
Lajmi më i mirë nga të gjithë është se të paktën dy vaksina tani ekzistojnë që duket se na mbrojnë kundër Covid-19 dhe se shanset janë të mëdha që disa nga njerëzit më të prekshëm në botë të përfitojnë prej tyre brenda muajve.

BURIMI – GSH

Continue Reading

Lajme

Këto janë çmimet e reja të benzinës dhe dizelit

Published

on

Kthehet në fuqi Ligji për akciza, nga mesnata benzinat dhe dizeli më të lira për dy denarë

Prej sot nuk vlen më Dekreti me fuqi ligjore për zbatimin e Ligjit për akcizat gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, me çka përsëri hyri në fuqi, Ligji për akcizat. Kjo kontribuoi që Komisioni rregullator për energjetikë dhe shërbime ujore (KRRE), t’i ulë çmimet e karburantit me pakicë.

Me pezullimin e akcizës plotësuese për karburantet që u vendos si masë gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, çmimet me pakicë të benzinave EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98, si dhe të EURODIZEL (D-E V) u ulën për dy denarë për litër, vaji ekstra i lehtë për amvisëri (EL-1), u ul për 13 denarë, përderisa çmimi i mazutit me pakicë mbetet në nivel të njëjtë.

Për këtë (KRRE), mori vendim që prej sot EUROSUPER BS – 95,të shitet për 61 denarë për litër, EUROSUOPER BS-98, 63 denarë, EURODIZEL BS 52,50, ekstra i lehtë 1 (EL-1) për 41,50 dhe mazuti M-1 NS mbeti 30,823 denarë për kilogramë.

Me këtë KRRE në të vërtetë bëri harmonizim të vendimit paraprak për çmimet e karburanteve, që u miratua të hënën, me Ligjin për akciza, i cili prej sot sërish hyri në fuqi

“Për shkak të skadimit të validitetit të Dekretit që ishte sjellë gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, prej sonte në mesnatë kthehet në fuqi Ligji për akciza i cili zbatohej para se të sillet Dekreti. Për shkak të kësaj gjendje, KRRE solli ndryshim të vendimit me çka shumat e elementeve të caktuara që hyjnë në strukturë gjatë formimit të çmimeve më të larta me pakicë të derivateve të naftës dhe derivateve për transport, janë ndryshuar në pajtim me shumat ekzistuese të akcizave, të konfirmuara me Ligjin për akciza. Këto çmime do të vlejnë deri në sjelljen e vendimit të ri”, deklaroi kryetari i KRRE-së, Marko Bislimovski.

KRRE çdo të hënë sjell vendim për konfirmimin e çmimeve më të larta të pakicës të derivateve të naftës dhe derivateve për transport.

Dekreti me fuqi ligjore për zbatimin e Ligjit për akcizat gjatë gjendjes së jashtëzakonshme u miratua nga Qeveria në seancën e saj më 1 prill, të vitit 2020, pas së cilës u publikua në Gazetën Zyrtare, ndërsa në pjesën e karburanteve hyri në fuqi më 5 maj të vitit 2020.

Continue Reading

Lajme

Bie numri i të infektuarve me Kovid-19, mirëpo mbeten apelet për respektim të masave për mbrojtje

Published

on

Janë regjistruar 307 raste të reja të KOVID-19 nga 1.854 teste në buletinin e djeshëm të Ministrisë së Shëndetësisë pas 24 orë. Kanë vdekur 14 persona në kushte spitali dhe janë shëruar 658 pacientë.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 90.124, numri i pacientëve të rikuperuar është 76.045, numri i vdekjeve është 2.768 dhe numri i rasteve aktive është 11.311. Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 439.121 teste të KOVID-19.

Nga pozitivet e reja të KOVID-19, në Shkup ka 137, në Kumanovë 17, në Veles 15, në Tetovë dhe Prilep nga 13, Dibër 11, Gostivar, Ohër dhe Kavadar nga 10, nëntë në Strumicë …

Në Shkup ka 6.455 raste aktive, në Tetovë – 467, në Kumanovë – 433, në Strumicë – 362, në Kavadar – 355, në Ohër – 349, në Gostivar – 306, Prilep – 259, Manastir – 226 … Më pak raste aktive ose shtatë ka në Dojran.

Numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshuar me koronavirus të cilët po mjekohen në repartet infektive në kryeqytet dhe spitalet e vendit është 608 dhe ka rreth 580 shtretër të lirë spitalorë në kovid-qendra., kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Rezultatet nga analizat e bëra në laboratoret e ASHAM-it treguan se tek ne nuk ka mutacion të koronavirusit, të ngjashëm me atë që u paraqit në Britani të Madhe, theksoi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

“Edhe pse është i pranishëm virusi i njejtë, kjo nuk është sinjal që t’i ulim masat. Edhe përkundër asaj që po bie numri i rasteve të reja, ende duhet të jemi të kujdesshëm, sepse tani shkollat filluan sërish të funksionojnë. TË gjitha masat për mbrojtje mbeten edhe më tej. Javën e ardhshme do ta analizojmë gjendjen dhe në bazë të asaj do të sjellim masa dhe rekomandime të tjera.

Ministri i Shëndetësisë deklaroi se të gjitha vaksinat evaluohen, ndërsa ajo që ata kanë përparësi është të sigurojnë cilësinë e tyre. Filipçe beson se ata mund ta kryejnë procesin e imunizimit mjaft mirë këtu dhe theksoi se ata do të qëndrojnë këtu për të vaksinuar të gjithë qytetarët tanë, në parim siç përcaktohen grupet.

“Kishim bisedë me zyrën përfaqësuese të “Fajzer” në Beograd dhe atje është duke u punuar në dy marrëveshje – draft marrëveshja jonë për 800 mijë dozat tona dhe leja e autoriteteve serbe për t’i dhënë dosjet që ne t’i importojmë ato vaksina nga vendi i tyre. Sapo t’i marrin dosjet dhe lejen, ne jemi gati t’i marrim ato”; tha Filipçe

Continue Reading

Bota

Biden ndaloi gjatë paradës për ta përshëndetur me grusht gazetarin amerikan, të njëjtën gjë e kishte bërë në vitin 2013

Published

on

Presidenti i sapo inauguruar, Joe Biden, ndaloi për një çast gjatë paradës amerikane duke shkuar për në Shtëpinë e Bardhë për t’i dhënë një përshëndetje me grusht gazetarit të NBC-s, Al Roker, derisa të njëjtën gjë e kishte bërë në vitin 2013 kur u inaugurua si zëvendëspresident.

“Z. president, si po ndihesh?”, Roker thirri nga zona e medieve, duke bërë që Biden të kthehet drejt tij për ta përshëndetur.

“Ndihem shumë mirë”, iu përgjigj Biden, transmeton Telegrafi.

Ky veprim i presidentit amerikan mori hov nga shikuesit në të gjithë mediet sociale.

Pas kësaj, dikush vuri në dukje se si momenti pasqyroi kohën në paradën inaugurues të vitit 2013 kur Al Roker mori një shtrëngim duarsh nga zëvendëspresidenti i atëhershëm, Joe Biden.

Continue Reading

Aktuale