in7 - 2019

Kosovë

Haradinaj kujton kohën kur ishte në Hagë: Ndjehesha i vetmuar e i harruar

Publikuar

on

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur për ndjenjën që kishte kur ishte i paraburgosur në qendrën e paraburgimit në Hagë.Haradinaj i ftuar në një emision në NEWS 24 tha se ka pasur ditë kur është ndjerë i vetmuar e i harruar, përderisa thotë se procesi ndaj tij ka zgjatur 8 vjet.

“Është vështirë me përshkru ndjenjë. Disa ditë ndjehesh i vetmuar, i harruar, e i lamë pas, një ditë ndjehesh sikur je në qendër të vëmendjes, e padrejtësive. Në këto procese duhet qëndrueshmëri”, tha Haradinaj.

Haradinaj shtoi se procesi i tij në Hagë ka zgjatur 8 vjet dhe sipas tij, ka pasur një kosto të lartë financiare.

Vazhdo leximin

Kosovë

Agim Veliu “Wanted” në Kuvend

Publikuar

on

nga

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, ka ironizuar me mosprezencën e ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliu, njofton Insajderi.

Në seancën e sotme plenare, Musliu ka vendosur një fotografi të Veliut, në ulësen e këtij të fundit, me mbishkrim “Wanted”.

Një gjest i tillë ka ardhur për shkak të mungesës së pjesëmarrjes nëpër seanca të ministrit të brendshëm.

“Kërkohet Ministëri i Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike Agim Veliu! Lusim qytetarët që nëse e takojnë këtë përson ti tregojnë se e ka obligim ligjor të vij të raportoj në Kuvend”, ka thënë Musliu në shkrimin e publikuar, të cilit I ka bashkëngjitur fotografi. /Insajderi.com

Vazhdo leximin

Kosovë

Kryeministri Hoti: NNuk jap dorëheqje!

Publikuar

on

nga

Kryeministri Avdullah Hoti ka reaguar ndaj raportimeve se dorëheqjen e tij nga pozita e të parit të Qeverisë së Kosovës. Nga zyra e kryeministrit nëpërmjet një komunikate thonë se raportimet për dorëheqjen e tij janë të pavërteta.

“Zyra e Kryeministrit të Kosovës, Z. Avdullah Hoti, njofton opinionin publik se informacionet të cilat po qarkullojnë nëpër mediat për dorëheqjen e Kryeministrit janë të pa vërteta.
Kryeministri Hoti ka dëshmuar gatishmëri e përkushtim për të ofruar zgjidhje për të gjitha çështjet e ngritura, duke zhbllokuar madje edhe proceset komplekse nëpër të cilat ka kaluar vendi siç ishte vendimi për vazhdimin e dialogut me parime, arritja e marrëveshje së 4 shtatorit në Uashington, hartimi i pakos emergjente dhe asaj për rimëkëmbje ekonomike dhe masat konkrete në menaxhimin e pandemisë Covid -19. Duke ju referuar zhvillimeve të fundit pas veprimeve të Dhomave të Specializuara dhe dorëheqjes së ish Presidentit Thaçi, Kryeministrit Hoti, e ka bërë të qartë qëndrimin se partitë parlamentare i kanë dy opsione, të gjejnë zgjidhje për çështjen e Presidentit ose të dakordohen për datën e zgjedhjeve. Por, asnjëherë në asnjë kontekst nuk e ka përmendur dorëheqjen si opsion”, thuhet në komunikatë.

Vazhdo leximin

Kosovë

Kërcënohet ministri Vesel Krasniqi

Publikuar

on

nga

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, është kërcënuar sot, njofton Insajderi.

Siç raportohet, kërcënimi ka ardhur nga sekretari i kësaj ministre, Burim Rreci.

Rastin e ka konfirmuar edhe vetë ministri.

Ai ka thënë se në lidhje me rastin ka lajmëruar policinë, të cilët tani po merren me çështjen.

Vazhdo leximin

Aktuale