in7 - 2019

Lajme

Java evropiane e HIV-testimit: Për HIV sot, është me rëndësi vetëm të zbulohet herët

Publikuar

on

Nga sot deri më 27 nëntor, me moton “Testo. Mjeko. Parandalo”, po mbahet Java evropiane e testimit për HIV, drejt së cilës për të shtatin vit me radhë kyçet edhe shoqata HERA – Asociacion për edukim dhe kërkim shëndetësor, së bashku me disa qindra organizata nga 53 vende të Evropës. Qëllimi i shënimit të kësaj jave është që të rritet aksesi dhe ndërgjegjësimi për rëndësinë e testimit për HIV, shpjegojnë nga HERA.

“Në këtë mënyrë, informacionet mbi parandalimin e HIV bëhen më të arritshme, më shumë njerëz mund të mësojnë statusin e tyre të HIV dhe të marrin terapi, kujdes dhe mbështetje”, thonë nga shoqata.

Fokusi i fushatës së këtij viti është një fakt pak i njohur për HIV-in në vendin tonë: N = N, i padetektueshëm është i barabartë me të patransmetueshëm.

“Kjo do të thotë që njerëzit që jetojnë me HIV dhe marrin terapi të rregullt kanë nivele të padetektueshme të virusit në gjakun e tyre. Kjo do të thotë, që virusi në gjak ka rënë në një nivel që nuk mund të detektohet,me çka tërësisht parandalohet transmetimin i HIV seksualisht, edhe kur nuk përdoret mbrojtje (prezervativ). Kështu, vetë terapia me HIV është, në fakt, një nga mënyrat më efektive të parandalimit të HIV”, shpjegojnë nga HERA.

Ky është edhe mesazhi kryesor i fushatës përmes mediave sociale dhe përmes videos.

Vazhdo leximin

Kosovë

Agim Veliu “Wanted” në Kuvend

Publikuar

on

nga

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, ka ironizuar me mosprezencën e ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliu, njofton Insajderi.

Në seancën e sotme plenare, Musliu ka vendosur një fotografi të Veliut, në ulësen e këtij të fundit, me mbishkrim “Wanted”.

Një gjest i tillë ka ardhur për shkak të mungesës së pjesëmarrjes nëpër seanca të ministrit të brendshëm.

“Kërkohet Ministëri i Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike Agim Veliu! Lusim qytetarët që nëse e takojnë këtë përson ti tregojnë se e ka obligim ligjor të vij të raportoj në Kuvend”, ka thënë Musliu në shkrimin e publikuar, të cilit I ka bashkëngjitur fotografi. /Insajderi.com

Vazhdo leximin

Lajme

Misteri i vdekjes së Arkanit/ A e porositi Ceca vrasjen e tij?

Publikuar

on

nga

Krimineli serb Arkan Zhelko Razhnatoviq u vra në fillim të vitit 2000 në hotelin e Beogradit Intercontinental, ‘Crowne Plaza’ e sotme, por vrasja e tij është planifikuar për vite me radhë.

Në dokumentacionet e shërbimeve të huaja të zbulimit thuhet, se qëllimi i qarqeve të caktuara nga strukturat shtetërore dhe nëntoka serbe ishte të dobësonin Arkanin sa më shumë që të ishte e mundur.

Ata filluan me likuidimin e shumicës së bashkëpunëtorëve dhe miqve të tij më të ngushtë, duke krijuar një hapësirë boshe rreth tij për ta vrarë. ”Duke e udhëhequr këtë parim, shumë nga miqtë e Arkanit janë vrarë në vitet ’90, të gjithë ishin besnikë ndaj tij dhe ai mbeti pothuajse i pambrojtur, duke u vrarë në fund,” shkruajnë mediat serbe.

Arkan u vra nga polici Dobrosav Gavriq nga Trbusnica afër Loznicës. Gjyqi për vrasjen e tij u përsërit disa herë para Gjykatës së Lartë në Beograd dhe Gavriq, i dënuar më vonë me 35 vjet burg, u lirua nga paraburgimi në vitin 2006 dhe që atëherë nuk ka qenë në dispozicion të gjyqësorit serb pasi iku në Afrikën Jugore dhe ende nuk është ekstraduar në Serbi.

Në arrati ishte edhe ndihmësi i tij Milan Gjuriçiq-Miki, ndërsa Dragan Nikoliq- Gagi po vuan dënimin prej 30 vjetësh në Zabelë pranë Pozharevcit.

Gagi ishte gjithashtu në arrati, por në vitin 2003 ai u arrestua në Vjenë dhe u ekstradua në Serbi. Ndërsa, Gjuriçiq u vra në vitin 2017 në Republikën e Afrikës së Jugut, ku ai u fsheh nga gjyqësori serb.Pasi nuk kishte asnjë motiv për vrasjen e Arkanit në gjykime të shumta, mbeti i pazbuluar fakti se kush e urdhëroi vrasjen e kriminelit më të fuqishëm të Serbisë, së bashku me Milenko Mandiq-Mand dhe Dragan Gariq, të cilët ishin ulur me Arkan në lobin e hotelit.

Gavriq u zgjodh për vrasjen e Arkanit, pasi ishte shumë i shkathët, i aftë në trajtimin e armëve, dhe në gjendje të mirë fizike.Plani origjinal i vrasjes ishte që t’i ofrojë Arkanit ofertën për të blerë Audi A8 nën çmimin e tregut. Pas kësaj, ata duhet ta kishin joshur për ta provuar makinën dhe pastaj ta vrisnin në të njëjtën makinë.

Puna ishte pothuajse para përfundimit – Arkan erdhi në derën e hotelit ku ai ishte për të rregulluar ”shitësit”, por nuk e bëri këtë pasi dyshoi se ‘situata ishte e rrezikshme”. Vrasësi pastaj kaloi në “Planin B”.

Gavriq më 15 janar 2000, pak pas orës17, për vetëm dhjetë sekonda qëlloi Arkanin me tre plumba me pistoletën “CZ 99”, dhe më pas me katër plumba në kokë dhe gjoks likuidoi Mandiq, dhe Gariq me dy plumba në shpinë. Pas vrasjes të trefishtë, Gavriq u plagos nga truproja e Arkanit, Zvonko Mateoviq, i cili ruante gruan e Arkanit, këngëtaren Svetlana Razhnatoviq Ceca.

Gavriq doli i plagosur nga hoteli, ku jashtë po e prisnin me veturën ‘Golf’ ndihmësit e tij Gagi dhe Miki, që e dërguan në një klinikë private në Lloznicë. Kryekrimineli serb, Sllobodan Millosheviq, i cili dyshohet si urdhërdhënësi i vrasjes së Arkanit, në një intervistë pas rënies së pushtetit në vitin 2000, fajësoi fuqitë perëndimore, duke thënë se vrasja ishte pjesë e përgatitjeve për ndryshimin e pushtetit në Serbi, pasi fuqitë perëndimore “e dinin se Arkan ishte një patriot”, i cili mund të luante një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e pushtetit në ngjarje të tilla si 5 tetori, kur u bë një revoltë masive kundër Millosheviqit në Serbi. Megjithatë, dokumentet e reja hedhin poshtë pohimet e Millosheviq se Arkan u vra nga një armik i jashtëm.

Në mars të vitit 2014, u njoftua se prokuroria kishte prova të reja për vrasjen e Arkanit, por se nuk kishte konfirmim se udhëheqja politike e atëhershme e udhëhequr nga Sllobodan Millosheviq qëndronte pas likuidimit.Si arsyet kryesore për vrasjen, siç u njoftua në atë kohë, është e mundur të jetë dëshmia e Arkanit para Gjykatës në Hagë, si dhe një takim me një zyrtar të lartë perëndimor për të cilin thuhet se ekzistojnë shumë dëshmi.

Arkan ishte ‘produkti’ më i njohur dhe më i fuqishëm i shërbimeve sekrete të Jugosllavisë socialiste dhe më vonë të Serbisë.

Gjatë sundimit të kryekriminelit Millosheviq, ai ishte një “ministër i krimit” jozyrtar, që do të thotë se ai e mbante nëntokën nën kontroll.Ai u lind në vitin 1952 dhe qysh në moshën e tij të re ishte e qartë se do të dilte nga rruga.”Nuk është sekret që isha një djall i vogël”, tha ai njëherë.

Propaganda e përdori njësinë e Arkan në fushat e betejës në Bosnje dhe Kroaci për të përhapur frikë në anën e kundërshtarit, e cila më vonë u zbatua gjatë luftës në Kosovë. Kur shpërtheu lufta në Kosovë, shërbimi riaktivizoi Arkanin për të përhapur frikë në mesin e shqiptarëve. Pas bombardimeve dhe luftës në Kosovë, nisi të flitej për hetimet e Tribunalit të Hagës kundër Arkanit.

Ndryshe, arkëtari i Arkanit Pavle Stevoviq dëshmoi disa vite përpara gjykatës se Arkan gjithmonë kishte 10 milionë marka gjermane në një vend të sigurt në klubin “Obiliq”, të cilat ai kurrë nuk i preku. Stevoviq gjithashtu deklaroi se në ditën e vrasjes në vend të sigurt, kishte 20.9 milionë marka, një çantë me bizhuteri, diamante dhe orë Rolex. Pas vrasjes, Ceca mori kontrollin e tyre./Reporteri

Vazhdo leximin

Lajme

Mjeku Sulçebe: Ja cilët personat nuk kanë nevojë ta bëjnë vaksinën e Covid

Publikuar

on

nga

Personat që e kanë kaluar Covid-19 nuk kanë nevojë për vaksinën. Kështu u shpreh mjeku Genc Sulçebe gjatë emisionit “Opinion”, sipas të cilit këta persona kanë antitrupa dhe kjo vërteton që janë imunë ndaj sëmundjes.

“Nga momenti i vaksinimit të dozës së parë duhet të presim minimumi 2 muaj që ne të konsiderohemi të mbrojtur.

Duhet të kemi parasysh që personat që e kanë kaluar infeksionin dhe që kanë antitrupa nuk kanë nevojë të bëjnë vaksinën. Ka shumë njerëz që pa e ditur janë imunizuar, kanë antitrupa.

Është mirë që ata të bëjnë serologjikun. Nuk ka nevojë që të bëjnë vaksinën. Vaksinimin e bëjmë që të krijojmë imunitet dhe ky imunitet vërtetohet nëpërmjet antitrupave. Nëse vërtetohen antitrupat do të thotë që jemi imunë”, sqaroi mjeku.

Sipas mjekut, antitrupat mbrojnë deri në 6 muaj, por ato mund të zgjasin edhe më shumë se 2 vite. Megjithatë, Sulçebe tha se nuk janë vetëm antitrupat që mbrojnë sistemin imunitar, por nga mbrapa qëndron një tjetër ushtri me qeliza.

“Shkencërisht thuhet se antitrupat mbrojnë të paktën 6 muaj, por normalisht duhet të mbrojnë më tepër se 2 vjet. Antitrupat janë vetëm maja e ajsbergut të mbrojtjes imunitare. Mbrapa antitrupave qëndrojnë një ushtri qelizash që janë qeliza kujtesë dhe që janë gati për t’u nxitur ndaj çdo ngacmimi që vjen”, theksoi ai.

Vazhdo leximin

Aktuale