Connect with us

Komente

E vërteta prej të cilës nuk lodhemi kurrë!

Published

on

Shkruan, Vjosa OSMANI – Ushtrues Detyre, President i Republikës së Kosovës

Mbi 13 mijë civilë janë vrarë nga Serbia në luftën e fundit në Kosovë, shumë prej të cilëve ishin fëmijë. Mbi 13 mijë njerëz sot nuk janë, në mënyrë që ne të kemi më shumë zë, në mënyrë që lirshëm të mund ta ngrisim atë zë. Përtej detyrimit politik, si përfaqësues të zgjedhur të qytetarëve është mbi të gjitha obligim njerëzor e human që këtë zë ta ngrisim për viktimat dhe familjet e tyre. Çdo ditë, në çdo vend e para cilësdo palë. Sepse e vërteta e Kosovës, është e vërtetë e dhimbjes, sakrificës, humbjes së më të dashurve, e vërtetë e nënave që humbën fëmijët, e vërtetë e fëmijëve që mbetën pa prindër, e vërtetë e familjarëve që panë tmerrin me sy, e shpëtuan pikërisht për të treguar këtë tmerr, siç thoshte edhe At Zef Pllumi: “Rrno për me tregue”.

Në varrezat masive në Serbi, u gjetën pjesë të trupave të civilëve, shumica prej të cilëve gra (përfshirë gra shtatzëna) e fëmijë, u gjetën lodra, receta barnash, rroba fëmijësh, e gjësende të tjera të njerëzve tanë, të pafajshëm, të cilët u vranë në mënyrat më mizore vetëm pse ishin shqiptarë.
Gjetja e mbetjeve mortore në një lokacion në Rashkë të Serbisë, disa ditë më parë, rikthen vëmendjen te 1643 personat e pagjetur, për të cilët ende familjet presin në antkh dhe për të cilat nuk ka informacion as shteti i Kosovës. Serbia kërkon që të shtyhet zhvarrosja e tyre, sepse dëshiron të vazhdojë të fshehë krimin. Fshehja e fakteve është krim në vete, ndaj çfarëdo vonese në këtë plan, është krim i dyfishtë. Veprimet gjenocidale të Serbisë në Kosovë ende nuk kanë marrë përgjigje. Pranimi i fajit, kërkimfalja dhe vendosja e drejtësisë janë tri parakushtet për stabilitet, fqinjësi të mirë dhe paqe të qëndrueshme!

Prandaj secili njeri racional në Kosovë, kurrë nuk duhet të lodhet së treguari të vërtetën e së ngrituri zërin për njerëzit që humbëm si rezultat i politikave gjenocidale të Serbisë. Ne nuk jemi lodhur e nuk do të lodhemi kurrë së dëgjuari familjet e viktimave, sepse ata e tregojnë të vërtetën e Kosovës. Mirëpo jemi lodhur nga politikanë të papërgjegjshëm, të cilët tregojnë mosdurim ndaj së vërtetës e ndaj familjeve të viktimave, ndërkaq tolerancë ndaj politikave mohuese të Serbisë!
Për të gjithë ata që pyesin “Çfarë ka Kosova për t’i dhënë Serbisë si kompromis në dialog”, përgjigja jonë, njëzëri, duhet të jetë: Dëgjoni rrëfimet e familjeve të viktimave. Kosova nuk ka asgjë tjetër për të dhënë. Kosova ka dhënë më të shtrenjtit e saj…Ka dhënë fëmijët e saj. Kjo është e vërteta të cilën nuk do të lodhemi asnjëherë duke e treguar!

Continue Reading

Komente

Gazetari Furkan Saliu mesazh Ahmetit: Mos e flliqni sportin…

Published

on

By

Furkan Saliu – gazetar:

Para disa viteve, me vinte aq gerrdi kur e shihja se si e shfrytezojne per qellime politike FC Shkupi, sa qe vendosa qe mos te shkoj me ne stadium.
Pasi KF Shkëndija u be me pronare te ri qe i dhane nje pamje evropiane klubit, fillova serish te shkoj ne stadium. Prej Shkupi ne Tetove, vetem per tu kenaqur me kete loje te bukur. Enderra dhe deshira me e madhe e imja ishte qe kete klub nje dite ta shoh ne UEFA Champions League.
Prej sot, per mua personalisht, Shkendija e humbi shkelqimin qe e kishte ne syte e cdo shqiptari.
Sportistet merren me sport sepse nuk duan te degjojne per politike.
Sporti nuk duhet te felliqet me politike, duhet te mbetet i paster qe lojtaret ta ndjenje veten me fat vetem kur te zbresin ne fushen e gjelbert.
Si t’ua shpjegosh kete fotografi mijera djemve te rinj’ qe enderrojne nje dite te jene futbollist profesional?
Qe nese don’ te behesh futbollist duhesh te jesh anetare i partise?

#JoPolitikeMeSport!!!

Postimi i plotë:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1446297092382838&id=100010076834178

Continue Reading

Komente

Reagon Krenar Osmani i Ballistësve: E pafalshme dhe e shpifur

Published

on

By

Krenar Osnani (Ballistët):

E pafalshme dhe e shpifur tentativa për të fituar poena politik në krah të Shkëndisë!

TURP!

Postimi i plotë:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10160300605414672&id=735369671

Continue Reading

Komente

Ballistët OUT, BDI IN

Published

on

By

Arianit Xhaferi në Facebook:

Ballistët OUT ➡️
BDI IN⬅️

Haxhi, me nder me thanë e ke dhí…
Le ta themi hapur dhe zëshëm, KF Shkëndija duhet të jetë epiqendër e bashkimit të shqiptarëve, por sot u bë epiqendër e Bashkimit Demokratik për Integrim.

Prezenca e partisë në pushtet në fushën e blertë është e turpshme. Nëse duhej, më mirë t’i kishin ftuar krerët e të gjitha partive shqiptare, pse jo edhe të partive maqedonase. Ose ASNJË. Por kjo është e turpshme.

Unë nuk jam Ballist, jam vetëm një tifoz i thjeshtë që e ndjek Shkëndijën kur kam kohë, por BALLISTËT që lanë pas punët e tyre, familjet e tyre, fëmijët e tyre, karrierat e tyre për ngjyrat kuq e zi, nuk e meritojnë një trajtim të tillë.

Tribinat do hapen, tifozët dhe BALLISTËT do ndihen të huaj…

Turp!

Continue Reading

Aktuale