in7 - 2019

Lajme

COVID19/ Rekord vdekjesh në Shqipëri! 836 raste të reja infektimesh

Publikuar

on

Shqipëria ka shënuar një tjetër rekord negativ për vdekjet dhe infektimet nga covid-19.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 15 persona ndërsa janë infektuar 836 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

560 raste në Tiranë, 31 raste në Fier dhe Elbasan, 30 raste në Vlorë,

28 raste në Durrës, 24 raste në Kurbin, 21 raste në Shkodër, 16 raste në Kurjë,

15 raste në Pogradec, 14 raste në Mirditë, 10 raste në Kuçovë,

9 raste në Gramsh, 8 raste në Malsi e Madhe, 7 raste në Pukë,

5 raste në Lushnje dhe Kolonjën, 4 raste në Korçë, Sarandë,

3 Devoll dhe Gjirkastër, 2 raste në Mallakastër, Mat dhe Dibër,

1 rast në Tepelenë, 1 rast në Peqin.

Njoftimi i bërë nga MSH:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.

Kufizoni kontaktet dhe mos qëndroni në asnjë lloj grupimi me më shumë se 10 persona, për të kufizuar përhapjen e infeksionit.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën në 24 orët e fundit në vend.
Janë kryer 2.677 testime, prej të cilave 479 janë testime janë kryer për arsye depistimi.
Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 836 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

560 raste në Tiranë, 31 raste në Fier dhe Elbasan, 30 raste në Vlorë,
28 raste në Durrës, 24 raste në Kurbin, 21 raste në Shkodër, 16 raste në Kurjë,
15 raste në Pogradec, 14 raste në Mirditë, 10 raste në Kuçovë,
9 raste në Gramsh, 8 raste në Malsi e Madhe, 7 raste në Pukë,
5 raste në Lushnje dhe Kolonjën, 4 raste në Korçë, Sarandë,
3 Devoll dhe Gjirkastër, 2 raste në Mallakastër, Mat dhe Dibër,
1 rast në Tepelenë, 1 rast në Peqin.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 490 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 15,055 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 436 pacientë, 10 në terapi intensive, 5 pacientë janë të intubuar.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes së fëmijës që humbi jetën sot në pediatrinë e Tiranës, megjithë përpjekjet e mëdha të stafit mjekësor për ta shpëtuar. Informojmë se, referuar QSUT, një fëmijë 16 muajsh ka ndërruar jetën si pasojë e COVID19. I ndjekur dhe trajtuar në pavionin COVID në Pediatrinë e Tiranës për gjendjen dhe shenjat klinike për S. Kawasaki, gjendja e tij u rëndua brenda 24 orëve dhe më pas është dërguar në terapinë intensive ku, megjithë mjekimin me terapinë e plotë të trajtimit dhe përpjekjet e mëdha të mjekëve të reanimacionit, nuk ka mundur të mbijetojë, si pasojë e një komplikacioni të rrallë (Sindroma Inflamatore Multisistemike) ndër komplikacionet më të rralla që haset në moshën fëminore si pasojë e COVID19.
Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën edhe 14 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 45 vjeçar, një 80 vjeçar, një 82 vjeçar nga Tirana, një 49 vjeçar nga Lezha, një 58 vjeçare nga Saranda, një 61 vjeçare dhe një 70 vjeçar nga Shkodra, një 61 vjeçar nga Kukësi, një 65 vjeçar nga Mati, një 65 vjeçar nga Dibra, një 66 vjeçar dhe një 72 vjeçare nga Pogradeci, 71 vjeçar nga Fieri, 86 vjeçar nga Lushnja.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të viktimave dhe ju drejtohet të gjithë qytetarëve edhe një herë me një apel për të kontribuar në kufizimin e përhapjes së infeksionit, duke respektuar rregullat. Gjithashtu për të gjithë ata që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, Ministria e Shëndetësisë apelon se duhet të qëndrojnë të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit.

Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.
Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (20 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore 836
Të shëruar ne 24 orë 490
Të shtruar në spitale 436
Humbje jete në 24 orë 15
Testime ditore 2,677

Testime totale 168,294
Raste pozitive 31,459
Raste të shëruara 15,055
Raste Aktive 15,732
Humbje jete 672

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 8082
Durrës 1180
Elbasan 742
Fier 1151
Korçë 905
Vlorë 745
Shkodër 866
Lezhë 667
Berat 507
Kukës 317
Dibër 142
Gjirokaster 428

Top Channel

Vazhdo leximin

Bota

E rëndë në Brazil – 40 persona humbën jetën në aksident

Publikuar

on

nga

Të paktën 40 persona humbën jetën në një aksident në Brazil

Të paktën 40 persona humbën jetën në një përplasje mes autobusit dhe një kamioni në shtetin federal brazilian Sao Paollo.

Në vendin e aksidentit kanë ndërruar jetë 37 persona, përderisa edhe tre të tjerë kanë ndërruar jetë në spital.

Ende nuk dihet numri i të lënduarve në aksident.

Gjithashtu ende nuk dihet as shkaku për përplasjen. 

Vazhdo leximin

Lajme

Përçarje në BDl? – Ja çka thotë Bujar Osmani

Publikuar

on

nga

Osmani: Nuk ka përçarje në BDl
Në Bashkimin Demokratik për Integrim nuk ka përçarje, por debat të gjallë i cili gjithmonë përfundon në nivel të partisë, deklaroi ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani dhe anëtar i BDl-së, e cila është pjesë e koalicionit qeveritar.

“Në BDl nuk ka kurrfarë përçarje, nuk ndodh asgjë e jashtëzakonshme. Ata që e ndjekin mënyrën e funksionimit të BDl-së e dinë se në BDl ka debat të gjallë, gjithmonë ka pasur qëndrime të ndryshme, shumë aktive, shumë të zëshme. Dhe kjo është e bukura e funksionimit të BDl-së diçka që kryetari gjithmonë e ka nxitur dhe e ka inkurajuar që brenda të ketë debat, të ketë pikëpamje të ndryshme. Por përparësia e BDl-së është që gjithmonë këto debate përfundojnë në nivel të partisë dhe mendoj se kështu do të jetë edhe këtë herë”, tha Osmani në pyetjen e gazetarëve pas zërave se a ekzistojnë devijime në parti pas paralajmërimeve për parashtrim të interpelancave për të dhe për zëvendëskryeministrin e parë Artan Grubi.

Vazhdo leximin

Lajme

Publikohet raporti i ditës – 1078 të shëruar nga koronavirusi në Maqedoni, lexoni detajet

Publikuar

on

nga

Gjithsej 1.288 raste me Kovid-19 gjatë 24 orëve të fundit, 39 persona të vdekur, 1.078 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë informoi se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.349 teste për Kovid-19, me çka janë regjistruar 1.288 raste të reja të të infektuarve me virusin korona. Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 39 persona, ndërsa janë shëruar 1.078 pacientë.

Prej 39 të vdekurve, gjashtëmbëdhjetë janë nga Shkupi (79, 80, 54, 70, 68, 54, 68, 82, 84,68, 76, 75, 71, 60, 73, 56 vjeç), dy nga Kumanova (70 dhe 62 vjet), një pacient nga Dibra (87 vjet), një nga Shtipi (71 vjet), tre nga Prilepi (86, 76, 68 vjeç), katër pacientë nga Tetova (53, 72, 67, 66 vjeç), dy nga Struga (68 dhe 69 vjeç), dy nga Velesi (67 dhe 78 vjeç), dy nga Ohri (68 dhe 73 vjeç), një pacient nga Strumica (72 vjeç), një nga Demir Hisari (65 vjeç), një nga Berova (79 vjeç), dy nga Kërçova (60 vjeç dhe 41 vjeç) dhe një pacient nga Negotina (40 vjeç).

Prej 1.288 të sapoinfektuarve nga Shkupi janë 570, Kumanova-57, Dibra-8, Shtipi-44, Prilepi-78, Tetova-56, Struga-28, Velesi-32, Manastiri-53, Ohri-30, Kavadari-30, Gostivari-85, Gjevgjelia-21, Strumica-34, Kriva Pallanka-5, Radovishi-13, Krusheva-1, Koçani-28, Probishtipi-10, Demir Hisari-7, Makedonski Brodi -3, Berova-3, Valandova-2, Vinica-11, Dellçeva-9 , Kratova-3, Sveti Nikolla-12, Kërçova-22, Resnja-11, Negotina-22.

Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 1.078 pacientë të shëruar nga: Shkupi-407, Kumanova-33, Shtipi-32, Prilepi-36, Tetova-36, Strugë-63, Veles-30, Manastir-144, Ohër-52, Kavadar-27 , Gostivar-19, Gjevgjeli-10, Strumicë-19, Kriva Pallankë-7, Radovish-5, Krushevë-4, Koçan-11, Probishtip-5, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-2, Berovë-3, Valandovë- 2, Vinicë-6, Dellçevë-7, Kratovë-3, Sveti Nikollë-12, Kërçovë-72, Resnjë-14, Negotinë-14.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 57.451 numri i pacientëve të shëruar është 34.970, i të vdekurve është 1.600, ndërsa numri i rasteve aktive është 20.881. Prej dje është evidentuar një test kontrollues, ndërsa sipas analizave të përfunduara epidemiologjike për momentin shpërndarja është si në vijim:

• Shkup 25.228, aktivë 10.130
• Kumanovë 3541, aktivë 939
• Dibër 438, aktivë 87
• Shtip 2.510, aktivë 526
• Prilep 2.766, aktivë 1021
• Tetovë 3.638, aktivë 965
• Strugë 1.334, aktivë 406
• Veles 1.812, aktivë 711
• Manastir 1.813, aktivë 808
• Ohër 1.460, aktiv 597
• Kavadar 1.109, aktivë 432
• Gostivar 2296, aktivë 862
• Gjevgjeli 693, aktivë 229 (50 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 126 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
• Strumicë 1.598, aktivë 580
• Kriva Pallankë 402, aktivë 120
• Radovish 407, aktivë 125
• Krushevë 116, aktivë 70
• Koçan 1.187, aktivë 307
• Probishtip 336, aktiv 74
• Demir Hisar 185, aktivë 83
• Makedonski Brod 151, aktivë 34
• Pehçevë 95, 25 aktivë
• Berovë 339, aktivë 92
• Valandovë 196, aktivë 71
• Vinicë 359, aktivë 174
• Dellçevë 415, aktivë 184 (114 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 148, aktivë 63
• Sveti Nikollë 770, aktivë 212
• Kërçovë 1.178, aktivë 492
• Resnjë 424, aktivë 173
• Negotinë 507, aktivë 289 (56 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet e bëra, 3.349 janë bërë përmes: ISHP-1.068, QSHP Shkup-60, Avicena-345, Biotek-272, ASHAM-263, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -211, Sistina me metodën PCR -259, laboratori Laor-40, mjekësia ligjore-0, QSHP Manastir- 72, Klinika e Sëmundjeve Infektive-2, KGJO-7, Sinlab-87, Remedika-32, Laboratori në spitalin Kozle-17, ISHP(testi i shpejtë) -594, KU Pulmonologji me Alergologji -0, laboratorë nga jashtë-0. Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 320.011 teste Kovid-19.

Raste aktive nëpër komunat e Shkupit sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen nëpër komuna në Shkup)

• Çair- 639
• Gazi Babë – 1.490
• Aerodrom -1.474
• Karposh – 1.186
• Qendra – 1.173
• Kisella Vodë – 1.245
• Gjorçe Petrov – 874
• Butel – 584
• Shuto Orizarë – 206
• Studeniçan – 52
• Saraj – 160
• Haraçinë -31
• Ilinden – 251
• Sopishtë – 66
• Çuçer Sandevë – 99
• Petrovec –128
• Zelenikovë -83
• Të huaj – 175
• Të papërcaktuar- 214

Vazhdo leximin

Aktuale