in7 - 2019

Sport

Spanja turpëroi Gjermaninë

Publikuar

on

Spanja e mundi Gjermaninë me rezultat 6:0

 

Kombëtarja spanjolle e mundi Gjermaninë me rezultat 6:0 në ndeshjen e Ligës së Kombeve, të luajtur mbrëmë në Sevilja.

Me humbje të thellë prej gjashtë golave, ekipi kombëtar gjerman humbi për herë të parë që nga viti 1931.

Feran Tores shënoi het-trik, ndërsa tre golat e tjera u shënuan nga Alvaro Morata, Rodri dhe Mikel Ojarzabal.

Spanja e fitoi vendin e parë në Grupin “4” dhe do të luajë në plejof për trofeun.

Vazhdo leximin

Lajme

Urimi i kapitenit legjendar për 28 Nëntor

Publikuar

on

nga

Kapiteni legjendar, Lorik Cana, ka uruar festën e 28 Nëntorit.Mbrojtësi i kombëtares shqiptare dhe një nga lojtarët me më së shumti paraqitje për “kuq e zinjtë”, përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka uruar gjithë shqiptarët për këtë ditë të çmuar, përcjell GazetaBlic.Lexo edhe: 108 vjet nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

“Urime 28 Nëntori”, ka shkruar Cana duke i bashkangjitur një fotografi të flamurit shqiptar së bashku me heroin kombëtar, Skënderbeun.Më poshtë postimi i plotë:

Vazhdo leximin

Bota

Zgjidhet misteri, ja ku u varros Maradona (FOTO)

Publikuar

on

nga

Qindra mijëra argjentinas iu bashkuan homazheve për idhullin e tyre Diego Armando Maradona përpara se legjenda t’i drejtohej banesës së fundit. Arkivoli i ish-futbollistit u vendos për orë të tëra në Pallatin Presidencial në Buenos Aires, atje ku një numër i pafund njerëzish brohoriti ose thjesht i kaloi pranë duke e vështruar për herë të fundit.

Tifozët e tij ishin aq të shumtë saqë orari i vendosur për homazhe ishte i pamjaftueshëm dhe pamundësia për ta vizituar të gjithë solli përplasje të ashpra me forcat e rendit.

Përleshjet bënë që axhenda të shtyhej edhe me 3 orë, në mënyrë që edhe pjesa e mbetur të mund të përjetonte emocionet e fundit me legjendën e futbollit. Gjatë pasdites, Maradona u përcoll drejt banesës së fundit, rrugëtim i cili nuk mund të mos ndiqej nga mijëra njerëz.

Lajmi se ylli i futbollit kishte lënë një testament ku thuhej se pas vdekjes dëshironte që trupi i tij të balsamosej, u hodh poshtë. “Pibe de Oro” u varros në Bela Vista, periferi e kryeqytetit, atje ku ndodhen edhe prindërit e tij. Me kërkesë të familjes, ceremonia e varrimit u zhvillua në mënyrë private.

Pas varrimit, e gjithë vëmendja u spostua në stadiumin San Paolo të Napolit, atje ku tifozët u mblodhën përpara ndeshjes së Europa League të Napolit, me këngë dhe flakadanë të kuq, duke nderuar ikonën e klubit të tyre. Nderimet, sikurse në Champions, u zhvilluan edhe në të gjitha ndeshjet e Europa League, por me fokus tek sfida mes Napolit dhe Rijekës. Të gjithë futbollistët zbritën në fushë me fanelën numër 10 të Maradonës, ndërsa bënë minimumin për ta përcjellë si duhet Diego Armando Maradonën, duke triumfuar në San Paolo.

Vazhdo leximin

Sport

Kosova luan ndaj Sllovakisë, atmosferë pozitive në kampin dardan

Publikuar

on

nga

Kosova është gati për ndeshjen me Sllovakinë. Ndeshja do të zhvillohet sot (e enjte, 26 nëntor) në Bratislavë nga ora 19:00. Takimi është i vlefshëm për parakualifikimet evropiane për Kupën e Botës 2023.

Basketbollistët e Kosovës të mërkurën në mesditë kishin stërvitjen e radhës, kurse në mbrëmje do të kenë edhe një stërvitje tjetër. Ndërkohë, të gjithë anëtarët që kanë udhëtuar në Sllovaki, e që janë testuar me PCR, kanë rezultuar negativë.

Kjo është dita e dytë e stërvitjeve në Sllovaki, kurse basketbollistët e Kosovës, që nga dita e mërkurë kanë qenë të karantinuar në Prishtinë, ku njëkohësisht edhe janë stërvitur.

Kosova pas Sllovakisë do të përballet me Islandën, sfidë që do të zhvillohet më 28 nëntor nga ora 16:00.

Atmosfera në kampin e Kosovës është shumë e mirë dhe basketbollistët janë të motivuar për të dhënë maksimumin në këto dy ndeshje. Pavarësisht disa mungesave përzgjedhësi Christos Marmarinos është shprehur optimist.

“Do të jenë ndeshje të vështira. Në garat ndërkombëtare nuk ka ndeshje të lehta. Nuk presim ndeshje të lehta. Sllovakia ka gjatësi më të madhe se ne, por duhet të adaptohemi dhe të paraqitemi në mënyrën më të mirë të mundshme. Ne kemi mundur Islandën një herë dhe sigurisht se mund ta bëjmë përsëri nëse jemi të fokusuar maksimalisht. Sigurisht se ajo që mund të garantojmë është angazhimi ynë maksimal”, ka thënë përzgjedhësi i Kosovës për faqen zyrtare të FBK-së.

Optimist është shprehur edhe kapiteni i Kosovës, Drilon Hajrizi. “Ne do të japim maksimumin në këto dy sfida pa marrë parasysh se kush do të luaj. Nëse japim maksimumin, atëherë mund të kemi rezultate pozitive”, ka thënë ai.

Kosova nga dy ndeshje, ka shënuar dy fitore, duke mundur Islandën dhe Luksemburgun për të qenë lidere e grupit, kurse në muajin shkurt të vitit të ardhshëm do të përballet me Sllovakinë dhe Luksemburgun.

Vazhdo leximin

Aktuale