in7 - 2019

Lajme

Borisov: Qëndrimi ynë për Maqedoninë e Veriut nuk është kokëfortë, i pasqyron pritjet e të gjithë qytetarëve bullgar

Publikuar

on

Bullgaria më së shumti prej të gjithëve dëshironte që Maqedonia e Veriut, si dhe të gjithë miqtë tanë nga Ballkani Perëndimor, të anëtarësohen në BE, deklaroi kryeministri bullgar, Bojko Borisov, gjatë mbeldhjes së sotme qeveritare.

“Pozicioni ynë nuk është pozicion i kokëfortësisë apo pozicion që të pengojmë miqtë tanë më të afërt”, tha Borisov, transmeton Portalb.mk.

Sipas tij, pozicioni bullgar është principiel dhe i pasqyron pritjet e të gjithë qytetarëve bullgar. Ai tha se janë të gatshëm që të vazhdojnë negociatat, ndërsa shtoi se pikërisht Bullgari ka mbështetur Maqedoninë e Veriut për anëtarësim në NATO.

“Ishim qëllim mirë dhe të shqetësuar dhe në negociatat që i kemi zhvilluar me ata, me shumë kujdes u kemi sqaruar deri ku mund të shkojnë kompromiset tona”, tha kryeministri bullgar duke përkujtuar se është formuar komision i përbashkët për çështje të historisë me argumente precize.

Borisov gjithashtu tha se janë zhvilluar dhjetëra bisedime, përfshirë edhe me pjesëmarrje zëvendëskryeministrave Zaharieve dhe Karakaçanov, në përpjekje për të gjetur kompromise, që Bullgaria të mos jetë vendi që do të thotë “jo” për fillim të negociatave.

Ai ka shprehur keqardhje që Shkupi nuk ka treguar, siç theksoi ai, përkushtim duke vlerësuar se me presion dhe lobim mund ta detyrojnë Bullgarinë që të ndërrojë pozicionin e saj.

Vazhdo leximin

Kosovë

Pamje madhështore, ndërtesa e Qeverisë të Kosovës “vishet” me flamurin kombëtar

Publikuar

on

nga

Sot kudo që ka shqiptarë festohet 28 Nëntori që ndryshe njihet si Dita e Flamurit, shkruan Gazeta Sinjali.

Kështu në nder të kësaj feste edhe ndërtesa e Qeverisë të Kosovës është ndriçuar me flamurin kuq e zi.

Lajmin e bëri të ditur kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook.

“Për nder të 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit, ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet #KUQEZI 🇦🇱”, ka shkruar Hoti.

Për nder të 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit, ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet #KUQEZI 🇦🇱

Posted by Avdullah Hoti on Saturday, 28 November 2020

Vazhdo leximin

Bota

“Burj Khalifa”, ndërtesa më e madhe në botë stoliset me flamurin shqiptar (VIDEO)

Publikuar

on

nga

Ndërtesa më e madhe në botë, “Burj Kalifa”, 829.8m e cila gjendet në Dubai, është ndriçuar me ngjyrat e flamurit kuq e zi, ndërsa në sfond është vendosur himni i flamurit

Videoja është postuar dhe në faqen zyrtare të “Burj Kalifa” dhe më pas ka bërë xhiron e rrjetit.

“Burj Kalifa” ndricoi me ngjyrat e flamurit shqiptar kuq e zi me rastin e ditës së Pavarësisë. I urojmë prosperitet” shkruhet në postimin që shoqëron videon.

Vazhdo leximin

Bota

SHBA regjistron mbi 200.000 raste të reja me COVID-19

Publikuar

on

nga

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave
Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 271.038, prej të cilëve 1.388 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 201.377, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 13.458.011.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar rreth 7,95 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve ka shkuar në mbi 189 milionë.

Aktualisht, shteti i Teksasit është më i godituri në SHBA, me 1.235.838 raste të konfirmuara, ndërkohë që numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në New York, me gjithsej 34.437 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 9,3 milionë raste dhe Brazili me mbi 6,2 milionë.

Vazhdo leximin

Aktuale