in7 - 2019

Lajme

Mosvlerësim apo keqpërdorim i të rinjëve!

Publikuar

on

Të dashur qytetarë,

Po bëhen disa muaj me qeverisjen e re, ku Lëvizja BESA është pjesë e saj, të gjithë së bashku kemi pritur një qeverisje ndryshe, një qeverisje ku të rinjtë do të jenë aty ku duhet të jenë si shpresa e vetme në këtë vend. Se kush është FR i Besës tashmë të gjithë e njohin, strukturimi i saj shtrihet nga Likova e deri në Strugë, përfshirë shumicën e vendbanimeve shqiptare, dua të theksoj se 8.0% të anëtarëve i kemi me shkollë të mesme, 88.4% kanë të kryer studimet bachelore dhe 3.6% janë magjistra shkence, pra kemi 92% profesionistë të rinj ndërkaq 0.0% në pozicione udhëheqëse dhe 8% të sistemuar nëpër institucione të ndryshme si portir, fotograf dhe shofer në këtë qeverisje të re.

Fatkeqsisht, ky është realiteti, që dëshmon të kundërtën e fjalorit të lidershipit tonë, fjalor përmes të cilit erdhi në pushtet, ky është realiteti që të rinjtë nuk përfillen, ky është realiteti që punësimet partiake e joprofesionale vazhdojnë.

Unë në asnjë moment nuk do të lejoj që të rinjtë të nënvlersohen e të keqpërdoren duke i trajtuar si shërbetor të udhëheqësve joprofesional që ju i keni caktuar.
Ne jemi për meritokraci dhe profesionalizëm andaj këtë do ta kërkojmë deri sa ta gjejmë!

(Fjalia në fotografi e thënë nga vet Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, më datë 29.10.2019.)

I pari i të rinjëve e miku juaj,
Liridon Useini

Vazhdo leximin

Lajme

Përçarje në BDl? – Ja çka thotë Bujar Osmani

Publikuar

on

nga

Osmani: Nuk ka përçarje në BDl
Në Bashkimin Demokratik për Integrim nuk ka përçarje, por debat të gjallë i cili gjithmonë përfundon në nivel të partisë, deklaroi ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani dhe anëtar i BDl-së, e cila është pjesë e koalicionit qeveritar.

“Në BDl nuk ka kurrfarë përçarje, nuk ndodh asgjë e jashtëzakonshme. Ata që e ndjekin mënyrën e funksionimit të BDl-së e dinë se në BDl ka debat të gjallë, gjithmonë ka pasur qëndrime të ndryshme, shumë aktive, shumë të zëshme. Dhe kjo është e bukura e funksionimit të BDl-së diçka që kryetari gjithmonë e ka nxitur dhe e ka inkurajuar që brenda të ketë debat, të ketë pikëpamje të ndryshme. Por përparësia e BDl-së është që gjithmonë këto debate përfundojnë në nivel të partisë dhe mendoj se kështu do të jetë edhe këtë herë”, tha Osmani në pyetjen e gazetarëve pas zërave se a ekzistojnë devijime në parti pas paralajmërimeve për parashtrim të interpelancave për të dhe për zëvendëskryeministrin e parë Artan Grubi.

Vazhdo leximin

Lajme

Publikohet raporti i ditës – 1078 të shëruar nga koronavirusi në Maqedoni, lexoni detajet

Publikuar

on

nga

Gjithsej 1.288 raste me Kovid-19 gjatë 24 orëve të fundit, 39 persona të vdekur, 1.078 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë informoi se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.349 teste për Kovid-19, me çka janë regjistruar 1.288 raste të reja të të infektuarve me virusin korona. Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 39 persona, ndërsa janë shëruar 1.078 pacientë.

Prej 39 të vdekurve, gjashtëmbëdhjetë janë nga Shkupi (79, 80, 54, 70, 68, 54, 68, 82, 84,68, 76, 75, 71, 60, 73, 56 vjeç), dy nga Kumanova (70 dhe 62 vjet), një pacient nga Dibra (87 vjet), një nga Shtipi (71 vjet), tre nga Prilepi (86, 76, 68 vjeç), katër pacientë nga Tetova (53, 72, 67, 66 vjeç), dy nga Struga (68 dhe 69 vjeç), dy nga Velesi (67 dhe 78 vjeç), dy nga Ohri (68 dhe 73 vjeç), një pacient nga Strumica (72 vjeç), një nga Demir Hisari (65 vjeç), një nga Berova (79 vjeç), dy nga Kërçova (60 vjeç dhe 41 vjeç) dhe një pacient nga Negotina (40 vjeç).

Prej 1.288 të sapoinfektuarve nga Shkupi janë 570, Kumanova-57, Dibra-8, Shtipi-44, Prilepi-78, Tetova-56, Struga-28, Velesi-32, Manastiri-53, Ohri-30, Kavadari-30, Gostivari-85, Gjevgjelia-21, Strumica-34, Kriva Pallanka-5, Radovishi-13, Krusheva-1, Koçani-28, Probishtipi-10, Demir Hisari-7, Makedonski Brodi -3, Berova-3, Valandova-2, Vinica-11, Dellçeva-9 , Kratova-3, Sveti Nikolla-12, Kërçova-22, Resnja-11, Negotina-22.

Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 1.078 pacientë të shëruar nga: Shkupi-407, Kumanova-33, Shtipi-32, Prilepi-36, Tetova-36, Strugë-63, Veles-30, Manastir-144, Ohër-52, Kavadar-27 , Gostivar-19, Gjevgjeli-10, Strumicë-19, Kriva Pallankë-7, Radovish-5, Krushevë-4, Koçan-11, Probishtip-5, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-2, Berovë-3, Valandovë- 2, Vinicë-6, Dellçevë-7, Kratovë-3, Sveti Nikollë-12, Kërçovë-72, Resnjë-14, Negotinë-14.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 57.451 numri i pacientëve të shëruar është 34.970, i të vdekurve është 1.600, ndërsa numri i rasteve aktive është 20.881. Prej dje është evidentuar një test kontrollues, ndërsa sipas analizave të përfunduara epidemiologjike për momentin shpërndarja është si në vijim:

• Shkup 25.228, aktivë 10.130
• Kumanovë 3541, aktivë 939
• Dibër 438, aktivë 87
• Shtip 2.510, aktivë 526
• Prilep 2.766, aktivë 1021
• Tetovë 3.638, aktivë 965
• Strugë 1.334, aktivë 406
• Veles 1.812, aktivë 711
• Manastir 1.813, aktivë 808
• Ohër 1.460, aktiv 597
• Kavadar 1.109, aktivë 432
• Gostivar 2296, aktivë 862
• Gjevgjeli 693, aktivë 229 (50 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 126 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
• Strumicë 1.598, aktivë 580
• Kriva Pallankë 402, aktivë 120
• Radovish 407, aktivë 125
• Krushevë 116, aktivë 70
• Koçan 1.187, aktivë 307
• Probishtip 336, aktiv 74
• Demir Hisar 185, aktivë 83
• Makedonski Brod 151, aktivë 34
• Pehçevë 95, 25 aktivë
• Berovë 339, aktivë 92
• Valandovë 196, aktivë 71
• Vinicë 359, aktivë 174
• Dellçevë 415, aktivë 184 (114 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 148, aktivë 63
• Sveti Nikollë 770, aktivë 212
• Kërçovë 1.178, aktivë 492
• Resnjë 424, aktivë 173
• Negotinë 507, aktivë 289 (56 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet e bëra, 3.349 janë bërë përmes: ISHP-1.068, QSHP Shkup-60, Avicena-345, Biotek-272, ASHAM-263, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -211, Sistina me metodën PCR -259, laboratori Laor-40, mjekësia ligjore-0, QSHP Manastir- 72, Klinika e Sëmundjeve Infektive-2, KGJO-7, Sinlab-87, Remedika-32, Laboratori në spitalin Kozle-17, ISHP(testi i shpejtë) -594, KU Pulmonologji me Alergologji -0, laboratorë nga jashtë-0. Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 320.011 teste Kovid-19.

Raste aktive nëpër komunat e Shkupit sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen nëpër komuna në Shkup)

• Çair- 639
• Gazi Babë – 1.490
• Aerodrom -1.474
• Karposh – 1.186
• Qendra – 1.173
• Kisella Vodë – 1.245
• Gjorçe Petrov – 874
• Butel – 584
• Shuto Orizarë – 206
• Studeniçan – 52
• Saraj – 160
• Haraçinë -31
• Ilinden – 251
• Sopishtë – 66
• Çuçer Sandevë – 99
• Petrovec –128
• Zelenikovë -83
• Të huaj – 175
• Të papërcaktuar- 214

Vazhdo leximin

Bota

Ekspert i OBSH-së: Dua të shkoj tek tregu i Wuhanit t’i hetoj rastet e para të të infektuarve

Publikuar

on

nga

Një ekspert i OBSH-së dëshiron që sërish t’i hetojë rastet e para të Kovid në Vuhan

Eksperti për veterinari në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Piter Ben Embarek deklaroi sot se do të shkonte në tregun e ushqimit në qytetin kinez Vuhan, që t’i hetojë sërish rastet e para të Kovid-19 që u shfaqën atje.

Embarek në një konferencë shtypi tha se do të dëshironte t’i rishikonte rastet e para të Kovid-19 dhe të gjente bashkëbisedues përmes të cilëve mund të merrte “informacione të rëndësishëm” rreth koronavirusit

“Asgjë nuk tregon se virusi është krijuar nga njeriu. Duhet t’i rikonstruktojmë ngjarjet para dhjetorit të vitit 2019″, sepse ne nuk e dimë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë”, tha Embarek.

Hetimi duhet të përcaktojë se çfarë “hyri dhe doli nga tregu në atë periudhë”, si dhe nga ku mbërritën mallrat në tregun në Vuhan.

Vazhdo leximin

Aktuale