Connect with us

Argëtim

Ky është Kur’ani më i madh në botë, 700 metra i gjatë dhe i shkruar me dorë

Published

on

Një egjiptian që kishte braktisur shkollën ka hyrë në histori, pasi ka kaluar tre vite duke e krijuar, atë që beson ai të jetë, Kurani më i madh në botë.

Dorëshkrimi i bërë nga Saad Mohammed është 700 metra i gjatë, që do të thotë, pothujase dy herë më i lartë se Empire State Building. Deri me tani, Mohammed, i cili jeton në qytetin Belqina, në veri të Kajros, ka financuar çdo centimetër të projektit të tij, transmeton Lajmi.net.

Ai ka shpresa që ky punim do të tërheqë vëmendjen e njerëzve. Ai shpreson se do të hyjë në Librin e Rekordeve Gines, por ka shtuar se për këtë i nevojitet ndihmë, pasi nuk i ka mjetet e duhura. /Lajmi.net

Continue Reading

Argëtim

Gruaja që fitoi lotarinë prej 60 milionë eurosh thotë se numrat fitues i kishte parë ëndërr burri i saj

Published

on

Pravatoudom, 57-vjeçare, ka luajtur lotari për dy dekada duke përdorur një set numrash të cilin burri i saj e kishte parë në ëndërr 20 vjet më herët. Në dhjetor, ëndrra e tij ishte bërë realitet kur gruaja e tij luajti me ata numra dhe fitoi xhekpot në vlerë prej 60 milionë dollarë.

Më 1 dhjetor, nëna e dy fëmijëve, e cila u pushua nga puna gjatë pandemisë, shkoi në bankë për të paguar disa fatura derisa burri i saj i mori tiketat, shkruan CNN.

Kur ata u rikthyen në veturë, ai i tha që kanë fituar 60 milionë dollarë.

“Isha jashtëzakonisht e lumtur dhe po qaja në të njëjtën kohë. Nuk mund ta besoja fillimisht”, ka tha Pravatoudom. “Do ta blejë një shtëpi dhe do ta shëtisë botën”.

Pravatoudom ka emigruar nga Laos në Kanada me 14 vëllezërit e motrat e saj në vitin 1980. Për katër dekada, ajo dhe burri i saj kanë punuar shumë për të mbështetur familjen.

BURIMI

Continue Reading

Argëtim

Në ShBA fitohet jackpot-i prej 1 miliard dollarësh në lotari

Published

on

By

Në ShBA fitohet jackpot-i prej 1 miliard dollarësh në lotari

Një tiketë fituese e lotarisë për jackpot-in prej 1 miliard dollarësh është shitur në Michigan. Ky është çmimi i tretë më i lartë që është fituar ndonjëherë në historinë e lotarive në ShBA.

Numrat fitues, të cilët u tërhoqën të premten, ishin 4, 26, 42, 50, 60 dhe 24, shkruan The Guardian.

Çmimi më i lartë që jep lotaria ka qenë duke u rritur nga shtatori. Jackpot-i i ardhshëm i kësaj lotarie është 20 milionë dollarë.

Tiketa fituese e së premtes erdhi vetëm dy ditë pasi blerësi i një tikete tjetër në Maryland fitoi 731.1 milionë dollarë në jackpotin e lotarisë Powerball.

Vetëm dy tiketa lotarie kanë qenë më të mëdha në ShBA e që janë fituar nga ata që kanë luajtur. Në vitin 2016, dikush ka fituar 1.58 miliard dollarë, ndërsa në tetor të vitit 2018 u shpall fituesi i 1.53 miliard dollarëve në lotarinë Mega Millions.

Gjasat për fitimin e jackpot-it në lotarinë Mega Millions janë jashtëzakonisht të ulëta – një në 302 milionë e 500 mijë.

Kjo lotari luhet në 45 shtete të ShbA-së, Washington DC dhe Ishujt e Virgjër.

Continue Reading

Argëtim

Miliarderi i njohur hap konkursin: 1 milion dollarë kush do t’i përgjigjet pyetjes së tij

Published

on

By

Miliarderi i njohur amerikan ka vendosur një çmim prej 1 milionë dollarë për atë që do t’i përgjigjet pyetjes së tij.

75 vjeçari nga Las Vegas, Robert Bigelow ka hapur një konkurs për shkencëtarët, të cilët duhet të argumentojnë nëse ekzistenca e një shpirti vazhdon edhe pasi trupi i njeriut vdes.

Do të jetë një panel akademikësh dhe shkencëtarësh mjekësorë ata që do të gjykojnë këto ese, ndërkohë që fituesi do të shpallet më 1 nëntor 2021.

Ky vendim vjen pas vdekjes së gruas së tij, me të cilën ishte i martuar për më shumë se 50 vite.

Miliarderi kërkon të shuajë kuriozitetin e madh teksa paratë dihet që pas vdekjes nuk vlejnë për një çështje, që në fakt, ka mundur njerëzimin dhe kurrë nuk i është dhënë një përgjigje shkencore deri më tani.

Continue Reading

Aktuale