in7 - 2019

Lajme

Ja sa zgjat mjekimi i COVID-19 tek pacientët me pasqyrë klinike të mesme dhe të rëndë

Publikuar

on

Mesatarisht rreth 16 ditë zgjat mjekimi nga Kovid-19 tek pacientët me pasqyrë klinike të mesme dhe të rëndë

Në mënyrë të saktë nuk mund të thuhet për sa kohë shërohet një pacient nga Kovid-19, por mesatarisht rreth 16 ditë zgjat mjekimi i një personi me pasqyrë klinike të mesme dhe të rëndë.

Drejtoresha e Klinikës Infektive, Milena Stevanoviq sot duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve tha se mjekimi i pacientëve me pasqyrë klinike të rëndë zgjat më shumë për shkak të pasojave që i lë virusi.

“Të gjithë ne jemi të ndryshëm dhe ndryshe reagojmë në trajtimin, por në mënyrë të ndryshme reagojmë edhe në infeksionin dhe cilëndo sëmundje tjetër. Mesatarisht rreth 16 ditë shërohet një pasqyrë klinike masatarisht e rëndë, ndërsa pasqyrat klinike të rënda shërohen shumë më gjatë për shkak të pasojave që i lë infeksioni. Jo rrallë pacientët tanë me pasqyrë klinike të rëndë të cilët mjekohen për një kohë të gjatë, në fund janë shumë më herët para lirimit të tyre ose shërimit, janë bërë Kovid negativë, por pasojat e infeksionit e bëjnë të veten dhe ata me të vërtetë kërkojnë kohë të gjatë për mjekim”, tha Stevanoviq.

Theksoi se një prej rreziqeve serioze është edhe mbipesha, e cila, siç tha, nuk po merret me seriozitet.

“Për fat të keq, humbëm të rinj, por edhe persona relativisht të rinj. Pjesa më e madhe e tyre me sëmundje kronike, por një prej rreziqeve mjaft serioze të cilën, askush prej nesh akoma nuk po e kupton me seriozitet si sëmundje apo komorbiditet është mbipesha. Njerëzit të cilët kanë kilogramë të tepërt me të vërtetë përbëjnë rrezik serioz”, theksoi Stevanoviq.

Lidhur me frekuencën e pritjes dhe lëshimit të pacientëve nga spitali, Stevanoviq tha se kjo është punë që nuk mund të parashihet. Potencoi se në mënyrë maksimalisht racionale shfrytëzohet çdo shtrat i cili është në dispozicion për Klinikën dhe se rregullisht pas lirimit të pacientëve bëhet dezinfektim i obligueshëm.

Vazhdo leximin

Kosovë

Pamje madhështore, ndërtesa e Qeverisë të Kosovës “vishet” me flamurin kombëtar

Publikuar

on

nga

Sot kudo që ka shqiptarë festohet 28 Nëntori që ndryshe njihet si Dita e Flamurit, shkruan Gazeta Sinjali.

Kështu në nder të kësaj feste edhe ndërtesa e Qeverisë të Kosovës është ndriçuar me flamurin kuq e zi.

Lajmin e bëri të ditur kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook.

“Për nder të 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit, ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet #KUQEZI 🇦🇱”, ka shkruar Hoti.

Për nder të 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit, ndërtesa e Qeverisë së Kosovës ndriçohet #KUQEZI 🇦🇱

Posted by Avdullah Hoti on Saturday, 28 November 2020

Vazhdo leximin

Bota

“Burj Khalifa”, ndërtesa më e madhe në botë stoliset me flamurin shqiptar (VIDEO)

Publikuar

on

nga

Ndërtesa më e madhe në botë, “Burj Kalifa”, 829.8m e cila gjendet në Dubai, është ndriçuar me ngjyrat e flamurit kuq e zi, ndërsa në sfond është vendosur himni i flamurit

Videoja është postuar dhe në faqen zyrtare të “Burj Kalifa” dhe më pas ka bërë xhiron e rrjetit.

“Burj Kalifa” ndricoi me ngjyrat e flamurit shqiptar kuq e zi me rastin e ditës së Pavarësisë. I urojmë prosperitet” shkruhet në postimin që shoqëron videon.

Vazhdo leximin

Bota

SHBA regjistron mbi 200.000 raste të reja me COVID-19

Publikuar

on

nga

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave
Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 271.038, prej të cilëve 1.388 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 201.377, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 13.458.011.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar rreth 7,95 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve ka shkuar në mbi 189 milionë.

Aktualisht, shteti i Teksasit është më i godituri në SHBA, me 1.235.838 raste të konfirmuara, ndërkohë që numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në New York, me gjithsej 34.437 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 9,3 milionë raste dhe Brazili me mbi 6,2 milionë.

Vazhdo leximin

Aktuale