in7 - 2019

Shëndeti

Flet mjekja shqiptare në Gjermani: Arsyet pse po përjetojmë valë të dytë koronavirusi dhe kur merr fund

Publikuar

on

Vala e dytë e koronavirusit pritet të zgjasë deri në fillim të nëntorit. Kryetarja e Federatës së Mjekëve në Evropë, Aurora Meta Dollenberg në një intervistë për Tv Klan tha se për shkak të kushteve atmosferike shumë vende, përfshi edhe Gjermaninë po e kalojnë tani valën e dytë të Covid-19.

“Gjermania po e kalon tani valën e dytë, lagështia dhe ulja e temperaturave sollën rritje që pritet të zgjasë deri në fillim nëntorit”, shprehet mjekja, e cila punon në Gjermani.

Të shumtë janë personat që po krijojnë imunitet nga Sars Cov 2 dhe po ashtu numri i vdekjeve krahasuar numrin e lartë të infektimeve, është më i ulët se në periudhën mars prill.

“Ka rënë virulenca, agresiviteti dhe është përhapur më shumë virusi në popullatë. Të rinjtë po e përhapin më shumë”, shton ajo.

Mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Dollenberg vlerësoi ecurinë e procesit të vaksinë në Gjermani, për të cilën tha se ajo pritet të jetë gati në fillim të pranverës së ardhshme.

Vazhdo leximin

Bota

Ekspertët: A është hunda e bllokuar simptomë e COVID-19?

Publikuar

on

nga

Kur të kalojnë ditët e nxehta, të gjithë e dimë se çfarë ndoshta pason – hundë të zëna. Këtë vit, për të gjithë ne, ky fenomen i njohur mund të jetë shkak për shqetësim, duke pasur parasysh pandeminë COVID-19, shkruan Panacea.mk.

Është fakt se rrjedhja e hundëve dhe hunda e zënë renditen si simptoma të koronavirusit të ri, sipas Qendrës amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, por ato nuk konsiderohen simptomat më të zakonshme, thotë Dr. Neha Vayas.

Sa të shqetësuar duhet të jemi nëse hunda jonë rrjedh, është e bllokuar, dhe nëse teshtijmë? Ja çfarë duhet të dini.

SA SHPESH SHFAQET SI SIMPTOMË E COVID-19?
Deri më tani nuk ka të dhëna se sa njerëz të infektuar kanë këtë simptomë, por Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ato ka të tillë. Në fillim të pandemisë, OBSH lëshoi​​rezultate duke pretenduar se 4.8% e pacientëve në Kinë raportuan gjithashtu këtë simptomë. Shifra është shumë më e ulët se simptomat si ethet (87.9%), kolla e thatë (67.7%) dhe lodhja (38.1%).

SI TA KUPTONI SE BËHET FJALË PËR SIMPTOMË TË COVID-19?
Ashtu si shumë simptoma të tjera të koronavirusit, hunda e zënë nuk është simptomë specifike, që do të thotë se mund të lidhet me një numër sëmundjesh të tjera. Është veçanërisht e rëndësishme të dimë në një kohë kur kërcënohemi nga gripi dhe alergjitë, por edhe nga ftohja e zakonshme.

Ju mund të zbuloni nëse është COVID-19 nëse testoheni – ndërsa ky vendim do të varet nga simptoma të tjera, rrethanat dhe mendimi i mjekut. Pra, është e rëndësishme të kontaktoni mjekun tuaj të familjes, përveç nëse keni disa simptoma më të rënda që kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Dr. Vayas shprehet se nëse një pacient vjen me simptomën e deklaruar, ai fillimisht do të kontrollojë nëse pacienti ka simptoma të tjera të COVID-19 dhe gjendjen e përgjithshme shëndetësore.

“Është e rëndësishme të mos nxirren konkluzione pa u kontrolluar, kështu që çdo mjek do të pyesë nëse ka ndonjë simptomë alergjie dhe nëse keni të njëjtat probleme çdo vit kur vjen vjeshta,” shtoi ajo.

Përveç kësaj, zakonet tuaja të jetës luajnë rol të madh. Nëse i injoroni rekomandimet për distancim, nuk mbani maskë ​​ose nuk i lani duart, testi për koronavirusin duhet të jetë hapi tjetër, përfundon Dr. Vayas. Sidoqoftë, nëse jeni një nga ata që ndjekin rekomandimet, mjeku juaj i përgjithshëm nuk do t’ju këshillojë menjëherë të testoheni për koronavirus.

Vazhdo leximin

Lajme

Gjithaçka që duhet të dini rreth vaksinave të dala deri tani kundër koronavirusit

Publikuar

on

nga

Informatat kyçe për një pjesë të vaksinave të deriatanishme kundër Kovid-19

Gara për vaksinën kundër Kovid-19 po përforcohet me tre kandidatë kryesorë, të cilat tani paraqesin shkallë të efikasitetit më të lartë  se 90 për qind.

Ekspertët shëndetësorë thonë se bota nuk mund tërësisht të kthehet në normalitet derisa nuk përhapet gjerë vaksina për koronavirusin e ri. Por, çdo vaksinë potenciale ka nuanca të veta dhe me siguri do të nevojiten më shumë vaksina, me qëllim që të sigurohen doza të mjaftueshme për vaksinim universal.

Disa vaksina globale janë miratuar për distribuim të kufizuar, duke përfshirë vaksinat në Kinë dhe në Rusi, të cilat nuk kanë pritur për rezultatet nga Faza 3 para autorizimit. Autoritetet shëndetësore publike paralajmërojnë se tejkalimi i hapave mund të paraqes rreziqe serioze.

Asnjë vaksinë nuk u miratua për përdorim të tërësishëm.

Kandidatë kryesorë?

Pfizer-BioNTexh:

Efikasitet: 95%

Tip o vaksinës: mRNA

Doza të nevojshme: 2

Deponim: Pesë ditë në frigorifer ose -70 gradë Celsius për ruajte kohë më të gjatë

Prodhimi: Deri 50 milionë doza në vitin 2020 dhe 1,3 miliardë në vitin 2021

Çmimi: 20 dollarë për një dozë

Pfizer parashtroi kërkesë për autorizim për përdorim urgjent nga FDA.

Moderna:

Efikasiteti: 94,5%

Tip i vaksinës: mRNA

Doza të nevojshme: 2

Ruajtje: 30 ditë në frigorifer ose gjashtë muaj në -20 gradë Celsius

Prodhimi: 20 milionë në vitin 2020 dhe deri një miliardë në vitin 2021

Çmimi: 32.37 dollarë

Moderna kumtoi se planifikon të aplikojë për EUA gjatë disa javëve të ardhshme.

Oksford-AsrtaZeneka:

Efikasitet: 62% deri 90%, varësisht nga doza (mesatarisht 70,4%)

Tip i vaksinës. Kombinim i virusit të ftohjes dhe materialit gjenetik të koronavirusit

Doza të nevojshme: 1,5

Ruajtje: Gjashtë muaj në frigorifer

Prodhimi; Kapaciteti i përgjithshëm vjetor prej 3 miliardë dozave, sipas AstraZeneka

Çmimi: 3-4 dollarë

Vazhdo leximin

Bota

Me këtë ilaç Trump mposhti Covid, miratohet nga FDA kokteji i antitrupave

Publikuar

on

nga

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) lëshoi të shtunën autorizimin për përdorim urgjent të terapisë me antitrupa kundër COVID-19, të kompanisë farmaceutike Regeneron, i njëjti trajtim eksperimental që iu dha Presidentit Donald Trump dhe që ai tha se e ndihmoi të shërohej nga sëmundja.

Presidenti amerikan Donald Trump mori terapinë, të quajtur REGEN-COV2, kur u shtrua në spital për koronavirus. FDA-ja tha se antitrupat monoklonalë, duhet të përdoren për trajtimin e pacientëve, fëmijë apo të rritur, me simptoma të buta e të moderuara të COVID-19-s, tek të cilët sëmundja është në rrezik të lartë për të përparuar në simptoma më të rënda. Kjo përfshin dhe trajtimin e personave që janë 65 vjeç e sipër apo ata me disa sëmundje kronike të caktuara.

Trajtimi është pjesë e një lloji barnash të njohura si antitrupa monoklonalë, që janë kopje të prodhura të antitrupave që prodhon trupi i njeriut për të luftuar infeksionet.

I ashtuquajturi “kokteji i antitrupash”, Regen-COV2, që përmban një antitrup të prodhuar nga kompania dhe një të dytë të marrë nga njerëzit e shëruar nga COVID-19, është prodhuar në mënyrë të tillë që të dy antitrupat të lidhen me proteinat e koronavirusit për ta parandaluar atë të hyjë në qelizat e shëndetshme të njeriut.

Kompania Regeneron tha të shtunën se provat klinike me pacientë jo të shtruar sugjerojnë se antitrupat monoklonalë si REGEN-COV2 japin rezultate më të mëdha kur jepen menjëherë pas diagnozës dhe tek ata pacientë të cilët sistemi imunitar i tyre ende nuk ka reaguar ndaj sëmundjes apo me ngarkesë të lartë virale.

Kompania tha se pret që deri në fund të këtij muaji të ketë doza të mjaftueshme për trajtimin me REGEN-COV2 të rreth 80 mijë pacientëve, ndërsa në javën e parë të janarit do të ketë doza për rreth 200 mijë pacientë të tjerë dhe për 300 mijë deri në fund të po atij muaji (janarit).

Shefi ekzekutiv i Regeneron, Dr. Leonard S. Schleifer, tha po ashtu se kërkesa fillimisht mund të tejkalojë furnizimin, “duke e bërë edhe më kritike që qeveritë federale dhe shtetërore të sigurojnë që REGEN-COV2 të shpërndahet në mënyrë të drejtë dhe të barabartë për pacientët më në nevojë”

“Kur përdoret për të trajtuar Covid-19 për popullatën e autorizuar, përfitimet e njohura dhe të mundshme të këtyre antitrupave tejkalojnë rreziqet e njohura dhe të mundshme”, tha FDA.

BURIMI

Vazhdo leximin

Aktuale