Connect with us

Denoncime

Turqia shet sisteme anti-dron në Shqipëri, mediat greke japin alarmin

Published

on

Lajmi i botuar në mediat turke se Shqipëria po furnizohet nga a rmët anti-dronë ka alarmuar mediat turke që e shohin si me rrezik këtë bashkëpunim ndërmjet Turqisë dhe vendit tonë.

“Bashkëpunimi për mbrojtjen Shqipëri-Turqi është forcuar dhe kjo kuptohet nga fakti se Shqipëria ka blerë sisteme dronësh nga një kompani turke e mbrojtjes me seli në Turqi, sipas mediave të shtetit dhe qeverisë turke”, kështu e nis artikullin kushtuar marrëdhënieve shqiptaro –turke një nga mediat online në Greqi.

Ende pa u shuar debati i ndezur për marrëveshjen Shqipëri –Greqi për çështjen e kufirit detar, mediat e shtetit fqinj i kushtojnë rëndësi të veçantë marrëdhënieve dhe zhvillimeve diplomatike, sidomos atyre për sigurinë, duke vendosur në lupë shtetin turk.

Teknologjitë Kombëtare të Mbrojtjes të Teknologjive të Lu ftës Inc. me qendër në Antagia ka prodhuar kits anti-dron për rreth 25 vjet. Sistemi, duke përfshirë një sistem paralajmërimi të hershëm të mjetit ajror pa pilot (UAV), është eksportuar në Shqipëri dhe Katar. Të dy vendet janë të parët që blejnë sistemet turke nga Turqia, ndërsa një kompani turke njoftoi se negociatat po vazhdojnë me vendet e tjera.

Koordinatori i kërkimit dhe zhvillimit i ndërmarrjes turke, Bekir Yalsin, i tha medias se kompania prodhon bllokime dhe sisteme anti-dron në përputhje me kërkesat e Forcave të Armatosura Turke. Sipas informacioneve, shqiptarët do të përdorin sistemet kundër mjeteve ajrore pa pilot që transportojnë dr ogë, bo mba ose lloje të tjera të objekteve të paligjshme”, thuhet në artikull.

Më tej shkruhet se “Pyetja që ngrihet është kush i ndalon ata t’i përdorin ato kundër dronëve grekë për shembull? Yalsin theksoi se sistemi anti-dron “IHAMAX” i eksportuar në Shqipëri është superior ndaj produkteve të tjera në fushën e tij, peshon rreth 4 kg dhe siguron mbrojtje lineare dhe rrethore deri në 2 km”.

“Ju kujtojmë se Shqipëria ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi për mbrojtjen me Turqinë, dhe shpesh konsulentë turq marrin pjesë për trajnimin e forcave të ar matosura shqiptare. Ankara gjithashtu po përgatitet të zgjerojë objektet e saj në bazën e Pashalimanit në Vlorë, ??ku ankorohen anijet lu ftarake detare turke, dhe ka shumë të ngjarë që mini-aeroplanmbajtësi turk “Anadolu” të vendoset atje periodikisht, me përfundimin e saj për disa muaj.

Theksohet gjithashtu se një sasi e konsiderueshme e pajisjeve ushtarake për Forcat e A rmatosura Shqiptare është dërguar vazhdimisht nga Turqia për disa vjet. Komandot shqiptarë dhe Forca Speciale Ushtarake e Policisë në Zall Herr tashmë kanë zëvendësuar modelet e armëve ruse me a rmë automatike turke, si M20, MP5, M4A1, MPT-76, etj. Ndërtesat e sapo-ndërtuara me standarde të NATO-s në Bazën Ajrore Kuçovë mbajnë ngjyrën karakteristike të ullirit të instalimeve ushtarake turke”, thuhet më tej në artikull.

Sipas medias greke, objektet e financuara nga Turqia e fabrikës së municionit në Poliçan dhe bazës detare Bisht Palla në Durrës, të cilat sigurojnë qasje të papenguar në të gjitha anijet e Marinës Turke si pjesë e bashkëpunimit ushtarak dypalësh, janë përmirësuar gjithashtu.

“Vizitat e shpeshta të nëndetëseve turke në bazën detare të Durrësit janë një ngjarje e jashtëzakonshme. Për Turqinë, Shqipëria ka një pozitë të shquar në Ballkan për planet e saj neo-Osmane, të cilat tani po shpalosen në Nago-Karabak dhe Mesdheun Lindor”, thuhet në këtë artikull.(Shqip)

Continue Reading

Denoncime

Platforma e gjelbër në Strugë / Digjet deponia e egër në Labunisht, banorët në hall po helmohen nga tymi dhe gazrat

Published

on

By

Prej më shumë se 12 orësh në Labunisht të Strugës digjet deponia e egër sipër fshatit. Banorët janë në hall, po helmohen nga tymi dhe gazrat që lëshohen prej zjarrit, ndërsa askush nga autoritetet nuk ka dalur në vendngjarje, shkruan in7.

Sipas portalit lokal VOX Struga, zjarri ka filluar prej orëve të drekës, ndërsa sipas disa dëshmitarëve shenja zjarri e tymi ka pasur edhe ditën e djeshme. Deponia e egër në Labunisht po rritet për çdo ditë dhe paraqet problem të kahmotshëm për banorët e këtij rajoni, që përfshin fshatrat Labunisht, Borovec, Oktis dhe Podgorcë.

Këshilltari i Aleancës për Shqiptarët në Strugë, Jasmin Qazimoski që vjen nga Labunishti, para disa minutash ishte në vendngjarje dhe përmes një video lidhje tregoi se askush nuk gjendej atje. As zjarrfikës e as nga Ndërmarrja Publike Higjiena. Sipas Qazimoskit, këtë deponi banorët e Labunishtit e kanë nga kryetari aktual i Komunës së Strugës, Ramiz Merko.

Kjo ngajrje ndodh një ditë pas vizitës së zëvendëskryeministrit Artan Grubi në Strugë, i cili bashkë me kreun e komunës u zotuan për Platformën e Gjelbër dhe efektet e saj në Strugë./in7.tv/

Continue Reading

Denoncime

“Teuta Arifi realizoi me sukses projektin nga platforma ‘Gjubret e Gjelbërta'”

Published

on

By

Aktivisti i shquar, Arianit Xhaferi ka denoncuar në rrjetin social facebook një fenomen aspak të këndshëm që ndodh në Tetovë. Xhaferi ka publikuar fotografi me grumbuj mbeturinash pranë Spitalit të Tetovës, duke ironizuar me kryetaren e Komunës së Tetovës, Teuta Arifi. Sipas, Xhaferit, vetëm disa ditë pasi partia e Arifit, BDI u bë parti e gjelbër, kryetarja e Tetovës ka realizuar projektin me sukses nga platforma, të cilën Arianit Xhaferi e quan “Gjubret e Gjebërta”, përcjell in7.

“Tetova, nën udhëheqjen e Teuta Arifit të BDI-së, vetëm disa ditë pasi subjekti politik i tyre u ngjyros jeshile. Në afërsi të kësaj pike mbeturinash është spitali i Tetovës. Ky është projekt i realizuar me sukses nga Teuta Arifi, nga programi i BDI-së “Gjubret e Gjelbërta””, ka shkruar aktivisti Arianit Xhaferi./in7.tv/

Continue Reading

Denoncime

Skandaloze / Ministria e Arsimit tallet me Gjuhën Shqipe dhe prindërit shqiptarë

Published

on

By

Tallje, përbuzje dhe përdhosje të gjuhës shqipe është vërejtur sot, në mesazhet që Ministria e Arsimit përmes platformës “e-dnevnik”, apo ditarit elektronik, ua ka dërguar prindërve të nxënësve shqiptarë në vend. Si rezultat i fundit të vitit, prindërit kanë pasur mundësi të kenë qasje në ditarin elektronik për të kontrolluar suksesin e fëmijëve të tyre. Për këtë arsye, Ministria e Arsimit i falënderon ata për ndihmën dhe bashkëpunimin gjatë këtij procesi, njofton in7.

Por, pikërisht në këtë mesazh falënderues, ka ndodhur edhe nënçmimi dhe “tallja” me prindërit shqiptarë. Një mesazh me plotë gabime dhe me asnjë fjalë të shkruajtur siç duhet. I mbushur me pikëpyetje që zëvendësojnë ndonjë shkronjë që mungon, asgjë nuk kuptohet në mesazhet e dërguara. Disa nga këto mesazhe erdhën edhe në Redaksinë tonë si denoncim qytetarët.

Mesazhi në fjalë është mesqzh elektronik që u dërgohet të gjithë prindërve, ndërsa dërgimi bëhet sipas gjitha gjasave përmes ndonjë aplikacioni, nga ku edhe duket se është bërë gabimi./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale