Connect with us

Maqedonia e Veriut

Nëse nuk vini në tubim do marrim masa” – Shefi i Kabinetit të Merkos kërcënon administratorët

Published

on

Mesazhe kërcënuese dhe forma të ndryshme presioni për të marrë pjesë në aktivitete partiake ndaj administratorëve dhe të punësuarve në arsim, po shtohen përditë. Bashkimi Demokratik për Integrim gjatë ditës së djeshme zhvilloi tubimin qendror në Strugë, ndërsa drejtuesit e Komunës së Strugës janë siguruar që të gjithë administratorët dhe ata të punësuar me kontrata, të jenë të pranishëm në tubim, me çdo kusht, madje edhe familjarisht.

Një mesazh i arritur në Redaksinë e in7, dëshmon për një mënyrë presioni dhe kërcënimi direkt nga Shefi i Kabinetit të Kryetarit të Komunës së Strugës, ndaj administratorëve të komunës. Dashmir Nasufi, Shef i Kabinetit të Merkos fton administratorët të marrin pjesë familjarisht në tubim, ndërsa i kërcënon se në rast mungese “do të merren masa”, përcjell in7.

Dashmir Nasufi – Shef i Kabinetit të Ramiz Merkos

Poashtu ditë më parë në Redaksinë e in7, ka ardhur një mesazh nga një i punësuar në një shkollë në Komunën e Strugës, i cili thotë se drejtori i shkollës pa u konsultuar me ta, ua ka dërguar mesazhin përmes celularit që të marrin pjesë në një takim me kreun e komunës së Strugës, përcjell in7.

Continue Reading

Lajme

E tmerrshme, në Maqedoni arrestohen dy prindër sepse shitën vajzën e tyre

Published

on

Policia e Maqedonisë ka ngritur padi penale kundër personave E.A. (33) fhe F.B. (38), si dhe një shtetasi belg ne iniciale L.D.S. (38), nën akuzën për tregti me fëmijë nën moshë 14 vjeçare.

EA dhe FB, burrë e grua me qëndrim të përkohshëm në Strugë dhe prind të vajzës kanë bë marrëveshje me shtetasin belg për martesë të detyrueshme të vajzës së tyre. Sipas MPB, për këtë shtetasi belg u ka paguar 2.500 euro dhe disa herë u ka dërguar para përmes Western Union.

Qëllimi i tij ka qenë të rregullojë dokumentacionet e vajzës dhe ta marë në Belgjikē për të bashkëjetuar.

Prindët e vajzës janë arrestuar më 16 maj, pasi është bastisur vendqëndrimi i tyre dhe janë siguruar dëshmi për veprën, kurse shtetasi belg është arrestuar në aeroportin e Shkupit.

Continue Reading

Lajme

Vazhdon shembja e gurëve në afërsi të kufirit me Kosovën

Published

on

Në mesditën e së martes janë shembur disa gurë të mëdhenj pranë pikëkalimit kufitar mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, në Bllacë.

Si pasojë, rruga kryesore është bllokuar dhe automjetet janë detyruar të gjejnë rrugë alternative për qarkullim.

Mirëpo, shembja e gurëve ka vazhduar edhe më tej.

Ndryshe, gjatë ditës nga Ministria e Infrastrukturës kanë deklaruar se kjo pjesë gjendet në Maqedoninë e Veriut.

“Sipas informacioneve tona, kjo rrëshqitje është në pjesën e Republikës së Maqedonisë së Veriut, sidoqoftë. Menaxheri rajonal është atje dhe presim konfirmimin e tij”, thanë nga MI.

Continue Reading

Lajme

Arrihet marrëveshje mes SASHK-ut dhe Ministrisë së Arsimit: 15 përqind rritje të pagave nga Shtatori

Published

on

Gajtë takimit mes SASHK-ut dhe Ministrisë se Arsimit është rënë dakord që pagat minimale për arsimin e mesëm dhe fillor të rritet për 15 përqind që nga shtatori, shkruan Alsat.

Ministri Shaqiri thekson se ndjehet i lumtur që ky proces mbaroi me një epilog të suksesshëm dhe të kapshëm nga të gjithë palët.

Ndërsa Nedellkov tha se kjo rritje do dërgohet edhe në strukturat e tjera të SASHK-ut dhe shpreson që të pranohet pasi është një zgjidhje e cila sipas tij edhe ne vitin 2023 do hap rrugë për rritje të re.

Continue Reading

Aktuale