Connect with us

Maqedonia e Veriut

Familjarët e Kreshnik Bekteshit bëjnë thirrje për përkrahje të Koalicionit Aleanca – Alternativa

Published

on

Bashkëshorjta e xhaxhait (vëllait të babait) të Kreshnik Bekteshit, përmes një statusi të publikuar në rrjetin social Facebook, publikisht ka bërë thirrje që të përkrahet Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, koalicion, i cili sipas saj, do ta kthejë buzëqeshjen tek fëmijët dhe do të kthejë shpresën tek rinia, përcjell in7.

“Asnje femije te buzeqeshur,shkolla pa nxenes, rini pa shprese, arsim te shitur, shendetesi te shkateruar, shperngulje te detyruar, qeveri te korruptuar. Dora me pese gishta, eshte shpresa per ndryshime! RESPEKTONI VETEN, JU TE GJITHE QE DUANI NDYSHIME!”, ka shkruar Gjylasfije Bekteshi, nusja e xhaxhait të Ministrit të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, përcjell in7.

Continue Reading

Lajme

Treni në Maqedoni përplas për vdekje dy emigrantë që flinin në hekurudhë

Published

on

Policia në Maqedoninë e Veriut njoftoi se dy emigrantë humbën jetën në jug të vendit, mëngjesin e të mërkurës herët të mërkurën kur një tren mallrash i goditi teksa flinin pranë shinave në errësirë.

Ngjarja ka ndodhur gjatë natës jashtë Miravcit, një fshat afër kufirit me Greqinë. Policia tha se dy emigrantët vdiqën menjëherë. Ata nuk dhanë asnjë informacion mbi identitetin apo kombësinë e viktimave.

Në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut thuhet se të mërkurën në ora 02:20 në Stacionin Policor të Gjevgjelisë është raportuar se në linjën hekurudhore, ndërmjet stacionit hekurudhor Miravci dhe stacionit hekurudhor të Klisurës, një tren mallrash i cili udhëtonte në linjën Stacioni Hekurudhor Gjevgjeli – Ngarkesa Trubarevë, ka goditur dy persona të cilët kanë qenë të shtrirë në hekurudhë. Organet kompetente po punojnë për identifikimin e trupave të pajetë.

Emigrantët shpesh përdorin shinat hekurudhore si udhërrëfyes ndërsa në mënyrë klandestine nisen drejt Evropës qendrore. Një aksident i ngjashëm vrau 14 emigrantë nga Afganistani dhe Somalia në vitin 2015-të.

Policia tha se ka kapur qindra emigrantë në muajt e fundit pasi e ashtuquajtura rrugë ballkanike, e cila kalon përmes Maqedonisë së Veriut, është bërë më aktive pas heqjes së kufizimeve të udhëtimit nga COVID-19.

Continue Reading

Lajme

Neziri: Në sferën e Arsimit ka dëmtim të sistemit, institucionet kanë përgjegjësi (Video)

Published

on

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Atnan Neziri sot gjatë seancës plenare pyetje deputetesh në Kuvend tha ë sferën e Arsimit ka dëmtim të sistemit, institucionet kanë përgjegjësi përcjell in7

“Në datë 26.05.2022 seancën e kaluar pyetje deputetësh unë ia drejtova pyetjen Ministrit të Arsimit dhe Shkencës në lidhje me arsimin mirëpo ne jemi dëshmitarë se atë ditë sjellja e Ministrit ishte jo korekte dhe nuk doli të jep përgjigje pa marrë parasysh se pati intervenime që të përmirësohet një lëshim nëse llogaritet lëshim mirëpo një mosveprim nga reagimi që ndodhi të cilat janë publike dhe të regjistrauara ato treguan arrogancën e tij dhe nuk u përgjigj që mund të përgjigjesin se kanë të drejtë edhe me shkrim por donin të tregonin kokëfortësinë e tyre e cila nuk është e lejueshme përshkak se institucionet kanë përgjegjësi dhe detyrim që të përgjigjen dhe nuk duhet të sillen në këtë formë dhe kuptohet insistimi jonë sepse kishim arsye dhe i detyruam të japin përgjigje. Pra kjo garniturë udhëheqëse kërkon presion dhe vetë në këtë formë jep përgjigje që nuk është e arsyeshme. Sa i përket përgjigjes nuk jam i kënaqur sepse këtu sqarohet se çdo gjë është në rregull, ne mendojmë se zgjedhja e problemeve duhet të bëhet në kohë dhe mos ketë situta të cilat ndodhën përshkak se në sferën e arsimit ka dëmtim të sistemit ku kuptohet nëse ne bëjmë një problem dhe nuk arrijmë marrëveshje ashtu si e do nevoja këtë problem e bëri rroga minimale si dhe diskutimet duheshin të zgjidhen në fazën fillestare se dhe ashtu arsimi është i degraduar dhe kur ne imponojmë nga mosdëshira për të zgjedhë grevë dhe dëmtim të sistemit ne shkatërrojmë vullnetin dhe ashtu të humbur të nxënësve dhe të sferës së arsimit si dhe të profesorëve në këtë mënyrë ne këtë sistem i cili edhe ashtu i degraduar e degratojm më tepër ku humbim vullnetin e nxënësve, të profesorëve dhe sistemin arsimorë e shkatërojmë në përgjithësi. Nuk jam i kënaqur me përgjigjen”, theksoi deputeti Neziri./in7.tv/”

Continue Reading

Lajme

Sela në mbështetje të Shaip Kamberit: Shqiptarit nuk i ka hije dorëzimi, mos lejoni që Beogradi të shuajë zërin tuaj në Kuvend

Published

on

Kryetari i ASH-së u ka bërë thirrje qytetarëve që nesër të dalin dhe të ngrenë zërin në mënyrë që Beogradi mos shuajë zërin e shqiptarëve në Kuvend.

Sipas Selës dallimet politike nesër duhet të tejkalohen dhe të gjithë të votojnë për Shaip Kamberin, shkruan news33.tv

Postimi i plotë:

Shqiptarët janë të njohur në histori për rezistencë. Shqiptarit nuk i ka hije dorëzimi.

Nesër Tërnoci për të pestën herë po rikthehet në qendrën vendimtare të shqiptarëve të Luginës.

Vëllezër e motra, kudo që jeni përkohësisht, nesër keni një obligim moral e kombëtar. Shaip Kamberi është zëri juaj, simboli i rezistencës tuaj. Dilni masovikisht dhe vendosni për dinjitetin tuaj. Mos lejoni që Beogradi të shuajë zërin e shqiptarëve në Kuvend. Dallimet politike nesër duhet të tejkalohen, sepse gara nuk është politike, por kombëtare!

Continue Reading

Aktuale