Connect with us

Komente

KUR “OTHELLO” I SHEKSPIRIT DO TË SHFAQEJ PËR HERË TË PARË NË TEATRIN KOMBËTAR SIPAS VERSIONIT SOVJETIK (PARIS-PRESSE, 1952)

Published

on

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Maj 2020

“Paris-presse” ka botuar, të shtunën e 20 dhjetorit 1952, në faqen n°7, një shkrim në lidhje me shfaqjen “Othello” të Shekspirit në Shqipëri sipas versionit sovjetik, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Radio-Tirana (Shqipëri) : demokratizimi i Othellos

“Othello i Shekspirit sapo është demokratizuar nga rusët. Ai nuk është më një personazh i gllabëruar nga xhelozia, por një njeri i mirë, bujar dhe përparimtar.

Versioni sovjetik i shfaqjes, i cili së shpejti do të prezantohet (1) para publikut në Shqipëri, do të tregojë Jagon e vërtetë, një fashist të kohëve moderne, një nga ata burra që nuk ndalet para çdo lloj pengese për të shtypur dhe për të sunduar njerëzit.”

(1) “Othello” i Shekspirit, me regji të A.J. Ricko është luajtur për herë të parë në Teatrin Kombëtar Shqiptar në 1953.

Continue Reading

Komente

Gazetari Furkan Saliu mesazh Ahmetit: Mos e flliqni sportin…

Published

on

By

Furkan Saliu – gazetar:

Para disa viteve, me vinte aq gerrdi kur e shihja se si e shfrytezojne per qellime politike FC Shkupi, sa qe vendosa qe mos te shkoj me ne stadium.
Pasi KF Shkëndija u be me pronare te ri qe i dhane nje pamje evropiane klubit, fillova serish te shkoj ne stadium. Prej Shkupi ne Tetove, vetem per tu kenaqur me kete loje te bukur. Enderra dhe deshira me e madhe e imja ishte qe kete klub nje dite ta shoh ne UEFA Champions League.
Prej sot, per mua personalisht, Shkendija e humbi shkelqimin qe e kishte ne syte e cdo shqiptari.
Sportistet merren me sport sepse nuk duan te degjojne per politike.
Sporti nuk duhet te felliqet me politike, duhet te mbetet i paster qe lojtaret ta ndjenje veten me fat vetem kur te zbresin ne fushen e gjelbert.
Si t’ua shpjegosh kete fotografi mijera djemve te rinj’ qe enderrojne nje dite te jene futbollist profesional?
Qe nese don’ te behesh futbollist duhesh te jesh anetare i partise?

#JoPolitikeMeSport!!!

Postimi i plotë:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1446297092382838&id=100010076834178

Continue Reading

Komente

Reagon Krenar Osmani i Ballistësve: E pafalshme dhe e shpifur

Published

on

By

Krenar Osnani (Ballistët):

E pafalshme dhe e shpifur tentativa për të fituar poena politik në krah të Shkëndisë!

TURP!

Postimi i plotë:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10160300605414672&id=735369671

Continue Reading

Komente

Ballistët OUT, BDI IN

Published

on

By

Arianit Xhaferi në Facebook:

Ballistët OUT ➡️
BDI IN⬅️

Haxhi, me nder me thanë e ke dhí…
Le ta themi hapur dhe zëshëm, KF Shkëndija duhet të jetë epiqendër e bashkimit të shqiptarëve, por sot u bë epiqendër e Bashkimit Demokratik për Integrim.

Prezenca e partisë në pushtet në fushën e blertë është e turpshme. Nëse duhej, më mirë t’i kishin ftuar krerët e të gjitha partive shqiptare, pse jo edhe të partive maqedonase. Ose ASNJË. Por kjo është e turpshme.

Unë nuk jam Ballist, jam vetëm një tifoz i thjeshtë që e ndjek Shkëndijën kur kam kohë, por BALLISTËT që lanë pas punët e tyre, familjet e tyre, fëmijët e tyre, karrierat e tyre për ngjyrat kuq e zi, nuk e meritojnë një trajtim të tillë.

Tribinat do hapen, tifozët dhe BALLISTËT do ndihen të huaj…

Turp!

Continue Reading

Aktuale