Connect with us

Editorial

21 Qershori – datë zgjedhjesh!

Published

on

Pandemia e koronavirusit Covid-19 shtyu zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut, të cilat do të duhej të zhvilloheshin më 12 Prill. Zgjedhjet u shtynë me dakordim të të gjitha subjekteve politike, të cilat pas takimit tek Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski, konstatuan se në kushte pandemie do të ishte e vështirë mbajtja e zgjedhjeve. Si shembull atëkohë u mor edhe Franca, ku pas daljes se ulët në rrethin e parë të zgjedhjeve lokale, rrethi i dytë nuk u mbajt fare dhe zgjedhjet u anuluan.
Të gjitha partitë njëzëri u zotuan se do të përkushtohen që sa më shpejtë të dalin nga situata e krijuar nga koronavirusi.
“Shëndeti i qytetarëve është më i rëndësishëm se zgjedhjet”, ishte fjalia të cilën e përdorën pothuajse të gjithë liderët e partive politike në vend.

Edhe pse është e vështirë të parashikohet, sërish brenda tyre, partitë politike kanë bërë kalkulimet për një datë të mundshme se kur mund të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare.
Fillimisht u përmend muaji Nëntor dhe fillimi i Dhjetorit, atëherë kur edhe duhet te mbahen zgjedhjet e rregullta. Por në situatë kur vendi nuk ka Kuvend funksional, vështirë se do të mund të pritet aq gjatë.

Ngrohja e temperaturave mund të sjellë deri në pengimin e shpërndarjes së virusit Covid-19, apo edhe zhdukjen e tij, siç pretendojnë disa studiues dhe ekspertë të mjekësisë. Arritja e pikut të kësaj sëmundjeje në Maqedoninë e Veriut sipas parashikimeve të autoriteteve mund të jetë diku në fillim të muajit Maj. Kjo do të lehtësonte edhe masat e qarkullimit të lirë të qytetarëve. Sipas disa burimeve qeveritare, mesi i muajit maj mund të jetë vendimtar në lidhje me kahjen që do të marrë shteti në aspekt të pandemisë, por edhe në përcaktimin edhe të datës së zgjedhjeve. Kjo, gjithmonë nëse arrihen të përmbushen të gjitha parashikimet e autoriteteve rreth ecurisë së krejt kësaj situate.

Krerët e partive maqedonase edhe pse kanë përmendur hipotetikisht muaj se kur mund të mbahen zgjedhjet, janë treguar të kujdesshëm që të mos japin afate konkrete. Me rëndësi sipas tyre, vazhdon të jetë shëndeti i qytetarëve dhe beteja me koronavirusin. Por kjo sa për opinion. Përndryshe kalkulime po bëhen në të dyja kampet, qoftë atë të LSDM-së së Zaevit apo edhe tek opozita e drejtuar nga Hristijan Mickoski. Të dyja këto subjekte nuk janë ndalur gjatë kësaj periudhe duke e akuzuar njëra tjetrën edhe në kohë pandemie dhe kjo shihet si një formë e të bërit fushatë, sikur të dyja kampet e dinë se kur mund të mbahen zgjedhjet e parakohshme.

Nga ana tjetër, partitë shqiptare duket sikur janë në pole të kundërta njëra me tjetrën. Bashkimi Demokratik për Integrim po lëviz të gjitha gurët për të përfituar ndonjë pikë politike edhe në kohë të jashtëzakonshme. Funksionarët e kësaj partie vazhdimisht dalin nëpër mediume për të treguar në opinion se “ja, ne po japim maksimumin për ta parandaluar këtë virus”. Ka prej tyre që nuk janë dukur fare në gjithë këto vite qeverisjeje e tani brenda disa javëve po thyejnë rekorde për dalje në opinion. Kandidatë për deputetë në listat e dorëzuara të kësaj partie mund të shiheshin për ditë duke shpërndarë ndihma dhe duke u fotografuar teksa ua japin paketat e ndihmave familjeve në nevojë. Për këtë parti, sipas deklarimeve të krerëve të saj, data e zgjedhjeve nuk ka rëndësi.

Aleanca për Shqiptarët sikur ka dashur t’ua përkujtojë të gjithëve se janë “parti doktorësh”, shpesh me kompetencë, duke dhënë këshilla e sugjerime, por megjithatë, jo aq mjaftueshëm sa për ta kthyer në favor të saj këtë situatë apo për të dëshmuar se janë njëlloj faktori që mund të ndikojnë në krejt këtë situatë. E kemi fjalën për anën politike të gjithë situatës. Përmes komunikatave të përditshme janë munduar të godasin “vendimet e gabuara” të qeverisë. Janë të shumtë ata që mendojnë se ky subjekt nuk e ka shfrytëzuar këtë periudhë dhe ka ndejtur heshtur përballë shumë vendimeve jo të pëlqyeshme të partive në pushtet. Disa e kanë konsideruar si kujdes. Të mos duket se shfrytëzohet pandemia për pikë politike. Dalje publike ka pasur në disa raste, herë të vonuara e herë edhe të detyruara. Kreu i kësaj partie në një dalje publike ka përmendur fundin e muajit Korrik dhe fillimin e Gushtit, si periudhë e përshtatshme për zgjedhje. Gjatë kësaj periudhe do të jenë të pranishëm shumica e mërgimtarëve dhe sigurisht, opozitës apo koalicionit të drejtuar nga Aleanca për Shqiptarët me Alternativën, do ti konvenonte më shumë.

Gjithsesi, gjasat për zgjedhje në Korrik dhe Gusht thuajse janë “zero”. Partitë maqedonase, por edhe pushteti në përgjithësi nuk do ta pranonte një gjë të tillë.

Në LSDM-në e Zoran Zaevit, në strukturat të ngushta partiake veçmë janë përmendur disa data. Si më e besueshmja dhe më e përshtatshme për këtë parti është 21 Qershori. Kjo datë për Redaksinë e in7, jozyrtarisht është konfirmuar nga të paktën dy burime pranë Qeverisë dhe LSDM-së. E njëjta është diskutuar edhe nga krerët e VMRO-DPMNE-së.

21 Qershori do të jetë njëra nga propozimet e LSDM-së në takimin e ardhshëm të liderëve të partive politike, që sipas gjitha gjasave mund të mbahet në mesin e parë të muajit Maj.

Por për të arritur deri aty, ka të paktën edhe dy – tri javë të gjata beteje me “armikun e padukshëm”, që nuk njeh rregulla dhe nuk bën dallime mes njerëzve. Ai ka mposhtur njerëz të kategorive të ndryshme. Lufton ashpër dhe nuk fal. Prandaj, deri atëherë, të qëndrojmë në shtëpi, të respektojmë rekomandimet dhe të shpresojmë për ditë më të mira.

in7.tv

Continue Reading

Editorial

Ata na “mbajnë gjallë”, t’i presim siç na ka hije!

Published

on

By

Radhë të gjata mërgimtarësh nëpër pikat kufitare

Sezoni veror ka filluar. Pushimet poashtu. Si çdo verë, janë mërgimtarët ata që mbushin shtëpitë, lagjet, fshatrat e qytetet tona. Vëllezërit e motrat tona po vijnë për tu çmallur me të afërmit dhe me vendlindjen e tyre. Një pjesë e madhe e bashkëatdhetarëve tanë që jetojnë kryesisht në vendet europiane, rrugëtimin për në shtëpi e bëjnë me automjetet personale. Kjo paraqet sfidë më vete. Rrugë e gjatë, lodhje e shumë trafik.

Megjithatë, të gjitha këto i mund dëshira e madhe për tu kthyer dhe dashuria e madhe për vendlindjen e atyre që të detyruar, për jetë më të mirë, janë larguar nga familja, shoqëria dhe vendi që i rriti. Ata vijnë çdo vit. Vijnë e bëjnë dasma. Ndërtojnë shtëpi. Hapin biznese. Harxhojnë paratë e fituara me djersë dhe sakrificë në vende të huaja. Gjallërojnë ekonominë tonë. Mbushin arkat e shteteve tona. Ata janë arsyeja pse ne mbijetojmë.

Mendoni pak një gjë. Me paratë që ata harxhojnë në ato dy apo tre javë në vit tek ne, ndoshta edhe me shumë më pak se aq, mund të zgjedhin të kalojnë një pushim të paharruar në ndonjë nga destinacionet më të bukura turistike botërore. Oferta ka plotë. Çmimet janë shumë të arsyeshme.

Por ç’bëjnë mërgimtarët tanë?

Zgjedhin gjënë e parë që u rrotullohet në mendje. Të vijnë në vendlindje e të flakin tej idetë për pushime në plazhet më të bukura të botës. Vijnë e durojnë trafikun dhe kaosin nëpër qytetet tona, durojnë zhurmën, ndjejnë erën e keqe të deponive që kanë mbirë kudo.

Prandaj, ti presim e ti përcjellim ashtu, siç ne dhe atyre bashkë, na ka hije.

Vëllezër, Ju lutemi kini kujdes. Jepini makinës më shtruar. Paçit rrugë të mbarë e ardhshit mirë me shëndet!

Nga Redaksia e in7.tv

Continue Reading

Editorial

Cilat janë motivet e fshehura që janë pengesë për formimin e qeverisë

Published

on

By

Përpara publikut, emërtuesi i përbashkët i programeve të partisë theksohet ende si angazhim parësor dhe më i rëndësishëm, për të cilin nuk ka pikë dhe pengesa të diskutueshme.

Këto janë: lufta kundër pandemisë si përparësi kryesore për kujdesin shëndetësor të qytetarëve, stabilizimin ekonomik të vendit, sundimin e ligjit dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit në eshalonin më të larta të pushtetit, mbështetje të plotë për Marrëveshjen e Prespës me Greqinë, Marrëveshjen për Fqinjësi të Mirë me Bullgaria, Marrëveshja e Ohrit, negociatat me BE dhe reformat domethënëse që rrjedhin nga kapitujt e Brukselit që çojnë në familjen evropiane me anëtarësi të barabartë, shkruan in7.

Sigurisht, anëtarësimi në NATO zë një vend të rëndësishëm këtu, bazuar në rezultatet e arritura tashmë në tre vitet e kaluara dhe përshpejtimin e mëtutjeshëm të proceseve demokratike që çojnë në realizimin e përfitimit më domethënës të Maqedonisë së Veriut si shoqëri, pra një shtet për të gjithë, pavarësisht përkatësisë etnike, fetare, gjuhësore dhe politike.

Këto janë angazhime të forta programatike dhe politike për publikun për të cilat nuk ka dyshim se ata gjejnë mbështetje të shumicës. Atëherë, ku është pengesa e fshehur që i pengon partitë politike dhe liderët që mbështesin publikisht këto interesa strategjike të shtetit, që të bien dakord shpejt dhe të formojnë një qeveri të qëndrueshme, e cila do të punojë për t’i arritur këto në katër vitet e ardhshme dhe të dëshmojë arsyetimin e të gjitha lëshimeve dhe sakrificat e bëra me nënshkrimin e Marrëveshjes me Greqinë dhe Marrëveshjen e Fqinjit të Mirë me Bullgarinë dhe ligjin për zgjerimin e përdorimit të gjuhës shqipe, tre kompromise kryesore dhe të vështira që nuk ishin të mundshme pa guxim të madh, me përgjegjësinë më të madhe të qeverisë dhe parlamenti në përbërjen e mëparshme, shkruan in7.

Pse atëherë kësisoj përpjekjesh që janë më të dukshme dhe të vazhdueshme? A është thjesht problemi tek Kryeministri shqiptar apo ka disa motive të tjera të fshehura të panjohura për publikun, a është një luftë nëntokësore për të parandaluar saktësisht interesat më të rëndësishëm shtetëror, duke filluar nga sundimi i ligjit, duke shqyrtuar origjinën e pronës së politikanëve, raste të Prokurorisë Speciale, e cila përfshin qindra zyrtarë partiak dhe shtetëror dhe njerëz të fuqishëm që duhet të ulen në pankinën e prokurorisë?

Shqetësim i vazhdueshëm është pengimi premanent i procedurave gjyqësore në çështjet Prokurorisë Speciale Publike, të transferuara tash në zyrat e prokurorisë së rregullt, të cilat vijnë jo vetëm nga nëntoka e kriminelit dhe autorët e krimit të organizuar, por edhe nga udhëheqja politike e vendit, mediat dhe partitë politike.

Ose është thjesht çështje kotësi, kokëfortësi dhe lëshime të mëdha në ndarjen e pushteteve që çojnë në zgjedhje të reja me një pasiguri të madhe për ata që tani kanë mundësinë më të madhe për të formuar një qeveri të qëndrueshme dhe një shumicë parlamentare./in7.tv/

Continue Reading

Editorial

EDITORIAL / Dilema e Pendarovskit – Legjitimiteti i zgjedhjeve apo Gjorge Ivanov (II)

Published

on

Editorial

Mosarritja e një marrëveshjeje për datë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare mes partive politike në Maqedoninë e Veriut, ka sjellur në një situatë të palakmueshme vetë shtetin. Në mesnatën e kaluar përfundoi gjendja e jashtëzakonshme, me çka filluan të rrjedhin afatet për zgjedhje e që sipas interpretimeve të autoriteteve dhe dekretit me të cilin muaj më parë u shtynë ato të 12 Prillit, zgjedhjet duhet të mbahen më 5 Korrik. Kjo do të sjellë një sërë efektesh të padëshiruara, mbi të gjitha politike, por që vënë në rrezik ardhmërinë e vendit.
Sipas paralajmërimeve, partia më e madhe opozitare maqedonase pritet t’i bojkotojë zgjedhjet, nëse ato mbahen më 5 Korrik. Kjo, pak a shumë, ishte e pritshme dhe e parashikuar edhe nga LSDM’ja në pushtet. Me këtë, zgjedhjet do të ishin ligjore, por me dozë të madhe dyshimi mbi legjitimitetin e tyre. Por, në fund të fundit, qëllimi është pushteti dhe në këtë pikë, partisë që do e fitojë atë pushtet, nuk do t’i bëjë shumë përshtypje legjitimiteti. Rezultatet e zgjedhjeve do t’i jepnin partisë së parë një numër të madh deputetësh, sa për të krijuar shumicën në Kuvend e madje edhe shumicën prej dy të tretave (80+).

Përderisa tek partitë maqedonase “dihet” se si do të veprojnë në rast të zgjedhjeve më 5 Korrik, tek partitë shqiptare, kjo gjë mbetet e paqartë. Kjo për faktin se edhe gjatë këtij procesi të gjatë bisedimesh mes palësh, ata kanë pasur rol dytësor. Të fundit që e përfunduan këtë maratonë bisedimesh për arritjen e zgjidhjes ishin vetëm dy liderët e partive maqedonase dhe Presidenti i Shtetit. Ky i fundit, pavarësisht përpjekjeve, nuk arriti të nxjerrë një rezultat të kënaqshëm për te gjitha palët dhe të shmangte këtë situatë të palakmueshme për vendin dhe demokracinë në vend. Megjithatë, tani vjen mundësia e fundit e tij.

E gjithë barra politike, morale dhe njerëzore në këtë rast, bie mbi Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Ai është mbi të gjitha palët dhe duke marrë parasysh edhe situatën ku ndodhet shteti, i bie të jetë edhe personi i vetëm që ushtron një pozitë të rëndësishme shtetërore e që ka legjitimitet të plotë politik. Presidenti Pendarovski ka mundësinë të tregojë dhe dëshmojë se nuk është lojtar partiak, se është burrë shteti, por mbi të gjitha, të shmangë mundësinë reale për t’u shndërruar në një Ivanov të dytë. Kështu të paktën, mund të mbahet mend në rast se kjo situatë nuk gjen zgjidhje dhe nëse shkohet në variantin më të keq të mundshëm. Të gjithë e mbajnë mend shembullin e keq që dha Gjorge Ivanov, ish presidenti, që në fakt ishte kukull që i shërbente ekskluzivisht partisë nga e cila ishte propozuar dhe mbështetur për dy mandate.

Loja e Ivanovit me të ashtuquajturën “Platforma e Tiranës”, mosdhënia e mandatit për formimin e qeverisë tek atëkohë lider i opozitës maqedonase, pas dështimit të Nikolla Gruveskit për ta formuar qeverinë dhe plani famëkeq, që po dëshmohet dita ditës, për shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme pas trazirave në Kuvend më 27 Prill, të gjitha kishin një qëllim. Pamundësimi i ardhjes në pushtet të opozitës. Fatmirësisht, kjo nuk ndodhi, por ama 27 Prilli do të mbahet si një nga ditët më të zeza në historinë e shtetit dhe si goditja më e rëndë ndaj demokracisë në vend. E Ivanovi si personazhi kyç në gjithë këtë plan të tmerrshëm.

Prandaj, Presidenti Pendarovski duhet të bëjë përpjekjen fundit, që realisht nuk do të jetë dëshpëruese, për ta zgjidhur ngërçin e krijuar. Fillimisht, duhet t’i ulë edhe njëherë në tavolinë palët. Duke pasur parasysh se dallimi në qëndrime i tyre nuk është shumë i madh, por vetëm disa ditë, një zgjidhje e situatës nuk do të jetë e vështirë. Nëse pretendimet e Mickoskit, të paktën sipas deklarimeve te fundit, janë që zgjedhjet të mbahen të paktën në mesin e muajit Korrik, kjo nuk përbën ndonjë dallim të madh. Zoran Zaev nga ana tjetër ishte i gatshëm të lëshojë pe dhe të caktohej 8 Korriku si datë zgjedhjesh. Kështu shohim se dallim mes dy palëve është vetëm 7 ditë. Këtu duhet të hyjë në lojë Presidenti. Në vendet me demokraci të zhvilluar, ajo që bën lëshime në dialog, gjithmonë është pozita. Pra, pushteti lëshon pe e opozita dikton situatën. Edhe tek ne, opozitës i duhet një trofe në gjithë këtë situatë. Trofeu është “një javë”. Sado e vogël të duket, mjafton të thuhet se ata e fituan këtë betejë (për t’i kënaqur aktivistët) dhe se nuk u bë siç donte pushteti. Ndoshta duket shumë e thjeshtë, por përshkrimi është bërë sa për të treguar se zgjidhja është e arritshme.

Pas arritjes së marrëveshjes, Presidenti do të duhet të shpallë gjendje të re të jashtëzakonshme (për të cilën vet tha se nuk i duhet propozim nga qeveria), për aq ditë sa do të ishte e nevojshme që të plotësohen dhe arrihen afatet ligjore për datën e marrë vesh mes palëve.
Nëse nuk do të bënte këtë, pra arritjen e zgjidhjes, do të krijohej një krizë dhe situatë e pandodhur më parë. Fillimisht, opozita maqedonase shpall bojkot të zgjedhjeve. Me këtë, do të krijohej mundësia që Naqe Çulevi dhe zëvendësministrat teknik të opozitës të dorëhiqen dhe me këtë ti jepet fund Qeverisë së Përzhinos, që është edhe kusht për mbajtje të zgjedhjeve. Hapi i radhës, dorëheqja e Kryetarit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve. Ky i fundit, hapur ka shprehur mospajtimet e tij, se zgjedhjet nuk mund të mbahen 22 ditë pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme dhe se nuk do të nënshkruajë listën e votuesve. Hapi tjetër, dorëheqja e të gjithë komisionerëve të opozitës në të gjithë vendet e votimit në vend. Kjo do të sillte një situatë ku në çdo vendvotim, pushteti do të ketë të paktën nga tre komisionerë, ndërsa opozita zero. LSDM me dy anëtarë komisioni në çdo vendvotim, për shkak se njëri i takon Lëvizjes Besa që është në koalicion me të, pas refuzimit që iu bë kërkesës së Aleancës për Shqiptarët, me të cilën kjo e fundit kërkonte një anëtar komisioni në çdo vendvotim. Ndërsa një anëtar komisioni i takon partisë tjetër të pushtetit, Bashkimit Demokratik për Integrim.

E gjithë kjo situatë, sjell në rrezikun që zgjedhjet të humbin legjitimitetin, por edhe rrezikimin e procesit integrues të vendit, në një periudhë shumë të rëndësishme në këtë proces. Kjo për faktin se në këtë kohë pritet Udhërrëfyesi për fillimin e negociatave me BE’në, ndërsa zgjedhjet e lira, demokratike dhe sipas gjitha nishaneve të një vendi që aspiron kyçjen në familjen e madhe evropiane, janë një nga elementet kryesore. E sa të lira dhe demokratike do të ishin zgjedhjet e 5 Korrikut nëse krijohet skenari i paraparë më lartë, nuk do diskutim.

Redaksia e in7.tv

Continue Reading

Aktuale