Connect with us

Foto

Të prekur me Covid-19/ Nga politika, sporti dhe yjet e Hollywood-it

Published

on

COVID-19 ka prekur shumë figura publike, nga yjet e Hollywood-it, sportistët e deri tek politikanët më të rëndësishëm të globit. Vrasësi i padukshëm nuk bën dallime. Kujtojmë se deri tani në të gjithë botën kemi të infektuar 614,884 persona, 28, 687 viktima dhe 135,671 të shëruar.

Yjet e Hollywoodit që u prekën nga Covid-19

Tom Hanks dhe Rita Wilson kaluan shumë ditë në izolim duke publikuar foto dhe këshilla sesi ta shmangim infektimin. Çifti ka bërë të ditur se ata janë infektuar në Australi. Më vonë dolën lajme të mira, se ata janë shëruar.

Ylli i serialit ‘Game of Thrones’ ku luajti rolin e Tormund, aktori norvegjez Kristofer Hivju njoftoi se ishte infektuar nga Covid-19 dhe se ishte në izolim me familjen e tij në Norvegji.

Ndërsa “Pa panik”, shkruajti në rrjetin social, aktori britanik Idris Elba, duke zbuluar se ai kishte marrë virusin.

Goditet dhe politika

Një person me gjak mbretëror u prek nga koronavirusi. Bëhet fjalë për trashëgimtarin e frontit të Anglisë, Princ Charles. Ai u identifikua më COVID-19 më 25 mars. Ndërsa tashmë i karantinuar po kurohet.

Shumë personazheve politike duket se jeta papritur iu mori tjetër drejtim, duke filluar me kryenegociatorin europian për Brexit, Michel Barnier. Ky i fundit, njoftoi me 19 mars se ishte infektuar nga koronavirusi. “Jam mirë, jam me humor të mirë. Unë po ndjek të gjitha udhëzimet”, tha Barnier.

Por, i prekuri më i rëndësishëm, doli dy ditë më parë, kryeministri britanik, Boris Johnson.

Zv-kryeministri spanjoll Carmen Calvo dhe ministrja Irene Montero, të dy në izolim. Bashkëshortja e kryeministrit kanadez Justin Trudeau, Sophie dhe ajo e Kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez, Begona.

Pesë anëtarë të Kongresit amerikan kanë dalë pozitiv me koronavirusin e ri.

Senatori republikan, Rand Paul, përfaqësuesi demokrat Ben Mcadams dhe republikani Mario Diaz-Balart, po ashtu kanë rezultuar pozitiv me koronavirus.

Cunningham tha se është në vetëizolim prej 19 marsit, kur kishte kuptuar se ka qenë në kontakt me një ligjvënës që ka rezultuar pozitiv. Mike Kelly 71 vjeç (republikan nga Pensilvania) konfirmoi se ka dalë pozitiv me koronavirus, pasi gjatë javës kishte patur simptomat e para të sëmundjes.

Njoftimi i Kelly vjen një ditë pasi përfaqësuesi demokrat nga Karolina e Jugut, bëri të ditur që ishte infektuar.

Bota e sportit nuk shpëtoi pa u prekur 

Futbolli e basketbolli, nga anulimi i ndeshjeve tek infektimi i lojtarëve. Duhet kujtuar që janë anuluar shumë ndeshje futbolli dhe se një numër i konsiderueshm i futbollistëve janë infektuar.

Vetëm në Itali rezultuan njëzet lojtarë pozitivë me Covid-19, përfshirë Paulo Dybala dhe Blaise Matuidi, të dy nga Juventus.

Anglia ka 19-vjeçarin e Chelsea, Callum Hudson-Odoi dhe menaxherin e Arsenalit, Mikel Arteta. Rastet e koronavirusit, të paktën 15, ka dhe në klubin spanjoll Deportivo Alves.

Në SHBA, koronavirusi ka rrëshqitur në kampionatin e basketbollit NBA, ku infektimi midis lojtarëve vazhdon të rritet.

Continue Reading

Foto

Qytetarët protestojnë kundër shtrenjtimit të rrymës

Published

on

By

“Asnjë cent ma shumë”, është moto e protestës kundër shtrenjtimit të rrymës, e cila po mbahet në Prishtinë.

Në këtë protestë do të kërkohet të mos aprovohet bllok tarifa e propozuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) dhe që të nacionalizohet Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS).

Deri më 28 janar 2022, ZRRE-ja ka hapur diskutimi publik për tarifat e reja të rrymës.

Ndërsa, kryesuesi i Bordit të ZRRE-së, Ymer Fejzullahu për katër orë ka raportuar në Komisionin për Ekonomi e ku e ka arsyetuar propozimin për shtrenjtimin e rrymës nga 1 shkurti 2022 deri më 1 mars 2023, i cili tha se kanë qenë të obliguar për këtë.

“ZRRE duke u bazuar në legjislacionin në fuqi ka prezantuar raportin konsultues për caktimin e tarifave. Të gjithë e dimë që kriza energjetike e ka përfshirë të gjithë Evropën, ashtu që edhe Kosova nuk është imune ndaj krizës, ka qenë e nevojshme edhe shqyrtimi i tarifave sipas mandatit që e kemi”, ka thënë Fejzullahu.

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka propozuar që të rikthehen bllok-tarifat e energjisë duke propozuar që çmimi i energjisë për ata që konsumojnë mbi 600 kWh të dyfishohet. /Telegrafi/

Continue Reading

Foto

U akuzua për tradhti, Alvisa del me një reagim të gjatë – ja çfarë thotë për Bashkimin

Published

on

By

Pasi u përfol gjerë e gjatë tradhtia nga ana e Alvisës si arsye për ndarjen me Bashkimin, ka reaguar kjo e fundit.

Në Instagram, ajo ka mohuar një gjë të tillë, sipas saj koha do të vërtetojë çdo gjë.

Ndërsa thekson se e vlerëson Bashkimin dhe s’do ta hedh kurrë poshtë, ashtu siç ka deklaruar edhe Bashkimi për Alvisën.

Continue Reading

Foto

“Shfaqet” fytyra e perëndisë Neptun, fotoja që po bën xhiron e botës

Published

on

By

Bregdeti i Sussex-it Lindor është përfshirë nga një stuhi orët e fundit, duke ngritur dallgë të mëdha.

Por, ajo që ka tërhequr vëmendjen e mediave është fotografia e bërë nga Jeff Overs në Newhaven, ku një nga dallgët “shfaqet” fytyra e perandorisë së lasht romake, Neptun.

Fotoja e bërë nga BBC, ka tërhequr vëmendjen e shumë qytetarëve në botë, të cilët e kanë shpërndarë atë në rrjetet sociale./Opinion.al

Continue Reading

Aktuale