Connect with us

Maqedonia e Veriut

Rifat Jashari nga takimi me përfaqësuesit e Qeverisë: Ishalla gjithmonë kallaballëk si sot

Published

on

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri i vendit, Albin Kurti janë pritur sot në Kullën e Jasharajve nga Rifat Jashari.

Në këtë takim të pranishëm ishin ministrat e kabinetit Kurti, përfaqësuesit e Kuvendit të Kosovës, gjeneral Rrahman Rama dhe pjesëtarë të FSK-së.

Rifat Jashari, duke uruar për festat e Marsit iu drejtua Osmanit “kryetare e lirë je, nëse don me na bo llaf diçka”.

Pas kësaj Osmani iu drejtua Jasharit, duke thënë se kanë shkuar kallaballëk, por ndodhen në familjen Jashari për ta nderuar sakrificën e tyre.

“Ishalla gjithmonë më kallaballëk se sot.. “, u shpreh Rifat Jashari, duke uruar për festat e Marsit.

Më tej kryeparlamentarja tha “shumica janë nga qeveri këtu, këtu është edhe kryeministri, por meqenëse jemi edhe nga Kuvendi që përfaqësojmë popullin nga qitën në krye të vendit”.

Duke falënderuar për pritjen, kryetarja e Kuvendit falënderoi po ashtu Rifat Jasharin për prezencën e tij dhe të familjes në ceremoninë e organizuar për Epopenë e UÇK-së.

“Besoj që gjatë këtyre organizimeve kemi me arrit me përçu mesazh të bashkimit të forcave për me u përballë me sfidat që i kemi para nesh. E simbol më të madh të bashkimit të të gjithë shqiptarëve se familja Jashari nuk ka”, tha ajo.

https://www.facebook.com/kosovapress/videos/565372114324362/

Continue Reading

Lajme

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Published

on

By

15 të vdekur dhe 436 të infektuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 3 mijë e 447 testime të realizuara, 436 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona.

Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 336 pacientë të shëruar, ndërkaq 15 pacientë e kanë humbur betejën me Covid-19./21Media

Continue Reading

Lajme

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Published

on

By

Dimitar Kovaçevski do të kandidohet për kryetar të LSDM-së

Shkup, 27 nëntor – Zëvendësministri i Financave dhe anëtar i Këshillit qendror të LSDM-së, Dimitar Kovaçevski ka deklaruar se do të kandidohet për lider të partisë, pasi LSDM-ja dje e ka konfirmuar dorëheqjen e kryetarit të partisë Zoran Zaev dhe ka shpallë zgjedhje brendapartiake në rrugë të votimit të drejtpërdrejtë.

“Në afatin prej shtatë ditësh do të përpiloj program dhe do të iniciojë kandidaturë për kryetar. LSDM është parti me potencial të madh kadrovik dhe ka numër të madh anëtarësh të njohur që do të ishin kandidatë të shkëlqyeshëm. Procedura është demokratike dhe secili që përmbush kushtet mund të kandidohet. Ajo që është me rëndësi, të gjithë duhet të bashkohemi rreth kryetarit të zgjedhur”, ka thënë Kovaçevski për “Fokus”.

LSDM-ja më 12 dhjetor do të zgjedh liderin e ri që duhet ta zëvendësojë Zoran Zaevin i cili dha dorëheqje. Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska pas mbledhjes së Këshillit qendror ka deklaruar se procedura për zgjedhjen e liderit të ri fillon sot dhe do të zgjasë shtatë ditë.

Këshilli qendror, siç tha ajo, ka konstatuar se për dorëheqjen e iniciuar të Zaevit në parti nevojitet të fillojë proces për zgjedhje brendapartiake. Kandidimi fillon prej sot dhe do të zgjas një javë, ndërsa të drejtë të paraqiten kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së që plotësojnë kriteret e parapara me statutin e partisë. Mundësi për votim do të kenë të gjithë anëtarët e LSDM-së që aktivisht do të regjistrohen në hallkën onlajn.

Continue Reading

Lajme

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Published

on

By

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Gjithnjë e më shumë shtohen zërata brenda Alternativës që ky subjekt po bën gabim fatal me vendimin për pjesëmarrje në Qeveri.

Në këtë vijë është edhe profesoresha universitare Gjyla Çeliku e cila më herët madje qenë përkrahëse e Alternativës.

“Alternativa u acaruan pse përkrahëm Bilallin e Besës në Tetovë, por ama për pushtet u bashkuan me Kastriot Rexhepin, ish deputet i Besës dhe përçarës i Besës së mëhershme dhe të tashmes. Tash si e definoni ju këtë hap politik? Unë s’mund të shkel mbi interesat e popullit, por partitë nuk pyesin interesin e popullit, por të tyre. Shkelin mbi parimet e tyre, mbi deklarat e tyre dhe mbi popullin. Nejse, hap i keq. Hap pa etikë. Hap interesi! Populli barin më nuk e ha, as dele nuk është. Bile juve të partisë që nuk ju pëlqen hapi i tyre, lirisht shkëputeni sepse nuk është marre, por madhështi!

P.S. Vetë e kanë thënë “Nuk kishte faj Bilalli sa kishte Kastrioti”, shkruan mes tjerash Çeliku.

Continue Reading

Aktuale