Connect with us

Lajmet kryesore

Radulloviq dhe Tucakoviq i kanë dhënë para Bokit 13 për televizionin dhe për barëra nga Italia (PLT)

Published

on

Gjykimi për rastin “Zhvatja” sot vazhdoi në Gjykatën penale me dëshminë e Aleksandar Radulloviq, bashkëshortit të autores së njohur të këngëve, Marina Tucakoviq.

Radulloviq i cili dëshmoi me propozim të mbrojtjes së të akuzuarit të parë Boki 13, tha se e njeh Bokin 13 dhe familjen e tij tashmë 12 vite. Tha se në fillim raporti ka qenë në bazë profesionale, ndërsa gjatë kohës është shndërruar në miqësi. Së bashku kanë shkuar për pushime, fundjava, ndërsa Boki shpesh ka qenë mysafir tek ata në Beograd.

Radulloviq konfirmoi se i ka dhënë mjete financiare Jovanovskit. Para disa viteve Boki 13 u ka thënë se po hapë televizion në Shkup. Kjo për ta ka qenë interesante si mundësi për zgjerim të biznesit në rajon. Jovanovskin e ka ndihmuar edhe privatisht çdoherë kur ka pasur nevojë.

Në gjykim u shfaq edhe CD në të cilën Boki 13 e ka xhiruar në Serbi. Radulloviq tha se 40 vite merret me muzikë, video spote dhe filma dhe se ai është burimi i tij i financimit. Ka punuar me emra të njohur të muzikës.

Bojan Jovanovski ka qenë në shtëpinë e Aleksandar Radullovuiq një javë para 28 shkurtit të vitit 2019. Sipas dëshmisë së Radulloviqit, në atë periudhë Bojani ishte nisur drejt Milanos, për një revy mode dhe blerje të barërave dhe veshjeve për bashkëshorten e tij Marina Tucakoviq. Ato barëra kishin kushtuar rreth 12 mijë euro në muaj dhe i kishte porositur për gjashtë muaj, tha Radulloviq.

Dëshmitari u përgjigj edhe në pyetjen e prokurores Villma Ruskoska, e cila kërkoi sqarim nëse kanë ndonjë dëshmi materiale se janë dhënë para për hapje të TV-së.

“Dëshmi materiale janë paratë e dhëna. Është edhe deklarata jonë. Por, marrëveshje se kemi dhënë para nuk kemi. Kjo ishte në baza miqësore”, tha Radulloviq.

Gjykimi për rastin “Zhvatja” vazhdon me prezantimin e dëshmive materiale nga ana e prokurorisë.

Në seancën e ardhshme për rastin “Zhvatja” është paraparë të dëshmojnë dëshmitarë nga e akuzuara Katica Janeva.

Continue Reading

Komente

Ziadin Sela: “Rexhail Qerimi, na dogji zemrat të gjithëve me ikjen e tij të parakohshme nga kjo botë”

Published

on

By

Ziadin Sela në facebook:

Edhe një tragjedi e madhe që vjen si pasojë e padrejtësisë dhe diskriminimit të këtij sistemi të kapur nga krimi dhe korrupsioni.

Rexhail Qerimi, na dogji zemrat të gjithëve me ikjen e tij të parakohshme nga kjo botë.

Nuk iu lejua të shijojë lirinë dhe drejtësinë, të cilën gjithë opinioni e pa se ai e meritoi më shumë se çdo kush tjetër.

Si çdo shqiptar në këtë shtet, ndjehem i neveritur dhe thellësisht i revoltuar nga lajmi për vdekjen e Rexhail Qerimit, i cili mbahej në burgun e Idrizovës për më tepër se një dekadë, i dënuar padrejtësisht në rastin “Alfa”.

Rasti “Alfa” do të ngelet një ndër rastet më eklatante të montuara politike kundër shqiptarëve, në të cilin tre të pafajshëm, pa asnjë provë materiale, u dënuan me burg të përjetshëm pas ekzekutimit nga një grup ende i panjohur, të një polici shqiptar të njësitit “Alfa” në parkingun e fakultetit matematiko-natyror në vitin 2008.

Për vite me radhë, politika dhe drejtësia ia hudhën fajin njëra-tjetrës për mbajtjen e këtyre qytetarëve të pafajshëm, duke injoruar dëshmitë materiale dhe konkluzionet e ekspertizës ndërkombëtare të video materialit nga kamerat e sigurisë që dëshmojnë pafajësinë e Rexhailit dhe të dënuarve të tjerë. Për pasojë, rasti nuk gjeti epilogun e drejtë dhe shqiptarët sot kanë një martir të ri të drejtësisë së verbër dhe selektive, të instaluar për vite më radhë nga shteti i kapur që ka shndërruar shqiptarin në fajtorin kujdestar për çdo krim të pasqaruar e të montuar.

Vdekja e Rexhailit na rikujton edhe njëherë falimentimin e shtetit të së drejtës dhe nevojën urgjente për të siguruar një gjyqësor të pavarur, efikas dhe të drejtë. Kjo mund të arrihet vetëm përmes vetingut në gjyqësor për të eliminuar ndërhyrjet politike, sjelljet bllokuese, joetike dhe shpeshherë korruptive të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Përballë këtij falimentimi, vazhdojmë të besojmë se zgjidhja e vetme për rastet e montuara politike dhe të korrupsionit të nivelit të lartë ngelet krijimi i një misioni evropian për shtetin e së drejtës, që do të ketë për mision kryesor rishikimin e procedurave gjyqësore në lidhje me këto raste.

Familjes së Rexhailit i shprehim ngushëllimet tona më të sinqerta. Bashkëndjejmë dhimbjen e tyre dhe u kërkojmë falje që nuk kemi mundur të bëjmë më tepër për lirimin e tij dhe të gjithë shqiptarëve të pafajshëm.

Drejtësia ka dështuar për Rexhailin dhe ajo do të vonojë për të pafajshmit e tjerë që po mbahen padrejtësisht në burgjet tona, por Aleanca për Shqiptarët zotohet se drejtësia nuk do të harrojë.

Continue Reading

Lajme

“Avokat i Popullit ku je?” – Shpëtim Pollozhani reagon pas vdekjes tragjike të Rexhail Qerimit në burg

Published

on

By

“Avokat i Popullit ku je?” – Shpëtim Pollozhani reagon pas vdekjes tragjike të Rexhail Qerimit në burg

Shpëtim Pollozhani në facebook:

AVOKATI I ,,POPULLIT” KU JE?

EDHE NJË I BURGOSUR POLITIK VDIQ NË BURGUN E IDRIZOVËS DUKE PRITUR DREJTËSI MBI 14 VJETË!

Continue Reading

Lajme

“Unë nuk kam 11 milionë euro për me dal prej burgu” – Ja çka thoshte Rexhail Qerimi disa ditë më parë

Published

on

By

“Unë nuk kam 11 milionë euro për me dal prej burgu” – Ja çka thoshte Rexhail Qerimi disa ditë më parë

Rexhail Opaja i dënuar me burgim të përjetshëm mesazh politikanve:

“Unë si kam 11 milion euro për me dale prej burgu, por kam pafajsinë dhe gjithë ato dëshmi që s’po merren për bazë e vuj 14 vite i pafajshëm n’burg”

Continue Reading

Aktuale