Connect with us

Bota

Pa marrëveshje midis Opekut dhe Rusisë për uljen e prodhimit të naftës

Published

on

Përfaqësues të Opekut kanë tentuar në takim në Vjenë me Rusinë në mënyrë shtesë të ulet prodhimi që të rriten çmimet e naftës të cilat nga fillimi i vitit janë ulur për një të pestën për shkak të epidemisë me koronaviruin e ri.

Burime nga Opeku theksojnë se në takim nuk është arritur marrëveshje sepse Rusia angazhohet që deri në fund të tremujorit të dytë të vitit prodhimi të mbetet në nivel të tanishëm.

Arabia Saudite propozon në tremujorin e dytë të ulet prodhimi i naftës për 1 milion deri në 1,5 milionë shtesë barelë në ditë, ndërsa deri në fund të vitit të mbetet në fuqi ulja e tanishme prej 2,1 milionë barelë në ditë.

Sipas mediave perëndimore, ministri rus i Energjetikës Aleksandar Novak e ka braktisur takimin dhe është kthyer në Moskë në konsultime shtesë. Pritet kthimi i tij në Vjenë të premten.

Rusia është e shqetësuar për shkak të rritjes së prodhimit të naftës në SHBA e cila nuk është anëtare e Opekut dhe e cila e ka rritur prodhimin në dëm të tyre.

Continue Reading

Bota

Aeroplanit i shpërthen goma gjatë aterrimit, pasagjerët në Nepal detyrohen ta shtyjnë (Video)

Published

on

Pasagjerët që po udhëtonin me një aeroplan të vogël të aviokompanisë nga Nepali, Tara Air, janë detyruar të shtyjnë aeroplanin nga pista, pasi që derisa po zbriste në pistë i kishte shpërthyer njëra gomë.

Pasagjerët e aeroplanit me 19 ulëse janë filmuar duke e shtyrë fluturaken që kishte “ngecur” në aeroportin Bajura në Kolit të Nepalit.

Personeli i aeroportit kanë vrapuar menjëherë që t’i ndihmojnë në “pilotimin” e fluturakes deri në pistë, derisa aeroplanët tjerë po qëndronin prapa tij – duke pritur që kaosi i krijuar të zhduket.

Ky aeroport nuk ka makineri për situata të tilla, kështu janë detyruar të mbështeten në pasagjerët zemërgjerë që u dolën në ndihmë.

Continue Reading

Bota

Ndjekje si në filma: Polici në motor gjuan me revole në drejtim të automjetit që po ikte

Published

on

By

A keni parë ndonjëherë një rast të tillë në jetën reale?

Të gjithë i duam filmat aksion, me ndjekje me makina, të shtëna armësh dhe polic të pamboshtur, por këto gjëra nuk janë vetëm në filma… Jeta reale fatkeqësisht është plot me raste të tilla ku shpesh humben jetë, shkruan lajmi.net.

Një prej këtyre rasteve është bërë viral tani, ku shihet një ploc duke ndjekur një kriminel i cili po arratiset me makinë, ndërsa polici është në motoçikletën e tij zyrtare.

Polici përdorë armën e tij zyrtare 2 herë, deri sa arrinë ta ndaloj makinën, dhe aty intervenojnë edhe policët e tjerë në kapjen e kriminelit.

Me të vërtetë mbresëlënësë!

Continue Reading

Bota

Edhe 256 afganë largohen nga Kosova drejt Kanadasë

Published

on

By

Edhe 256 afganë të cilët ishin duke qëndruar në Kosovë tash e një kohë janë larguar për në Kanada.Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Brendshme me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”.

“Sot ju uruam lamtumirën 265 miqve tanë afganë, të cilët sot herët në mëngjes u larguan nga Prishtina për në Kanada”, thuhet në njoftim.Nga Ministria thonë se ishte kënaqësi t’i mirëpritnin dhe t’ju tregonin mikpritjen e vendit.“Po punojmë pandërprerë me partneren tonë, @USEmbPristina që mysafirët nga kampi Liya të mund të largohen nga Kosova dhe t’ia fillojnë jetës së re”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Continue Reading

Aktuale