Connect with us

Lajme

Dënohet rusi që e vrau mjeken e cila punonte si prostitutë, pasi asaj nuk i pëlqeu marrëdhënia me të

Published

on

Një specialist i teknologjisë informative është burgosur për nëntë vjet pasi vrau një mjeke që punonte si prostitutë në Rusi.

33 vjeçari Maxim Gareyev, i diplomuar në Britani, pranoi vrasjen me thikë të 24-vjeçares Ekaterina Semochkina në Moskë.

Gareyev u tha hetuesve se sulmoi Semochkina pasi ajo ofendoi pasurinë e tij, karakterin dhe aftësitë në seks, pasi ishin takuar për të bërë seks me pagesë.

Trupi i Semochkina u zbulua i zhveshur në një valixhe në apartamentin e saj, me fytin e prerë. Nëna e viktimës Dr Olga Semochkina, tha në gjykatën e Moskës se kishte shkuar për të kontrolluar, kur e bija nuk përgjigjej në telefon.

“E gjeta vajzën time të mbyllur në një valixhe. Valixhja e madhe e kuqe ishte në mes të dhomës… dhe nisa të ulëras”, tha ajo.

Edhe babai i Ekaterinas, Dr Stanislav Semochkin, mjek urolog, nxitoi për ta shpëtuar, por shpejt kuptuan se kishte vdekur.

Gareyev tha se e vrau atë sepse tallej. Ekaterina sapo ishte diplomuar në mjekësi dhe ishte blogere bukurie në Instagram ku kishte 85.000 ndjekës.

Ajo punonte gjithashtu si prostitutë për rreth 150 funte në orë për të plotësuar të ardhurat. Gareyev tha se ajo tallej me të sepse nuk ishte aq i pasur sa meshkuj të tjerë, me të cilët ajo shkonte, dhe se nuk e kënaqte në krevat.

Ai tha në komisionin rus të hetimit se “pasi bënim seks ajo tallej me mua. Humba kontrollin, mora thikën në kuzhinë dhe e godita”.

Prindërit e viktimës, që morën pjesë në dënimin e Gareyev, mohonin se ajo punonte si prostitutë.

Continue Reading

Bota

Aeroplanit i shpërthen goma gjatë aterrimit, pasagjerët në Nepal detyrohen ta shtyjnë (Video)

Published

on

Pasagjerët që po udhëtonin me një aeroplan të vogël të aviokompanisë nga Nepali, Tara Air, janë detyruar të shtyjnë aeroplanin nga pista, pasi që derisa po zbriste në pistë i kishte shpërthyer njëra gomë.

Pasagjerët e aeroplanit me 19 ulëse janë filmuar duke e shtyrë fluturaken që kishte “ngecur” në aeroportin Bajura në Kolit të Nepalit.

Personeli i aeroportit kanë vrapuar menjëherë që t’i ndihmojnë në “pilotimin” e fluturakes deri në pistë, derisa aeroplanët tjerë po qëndronin prapa tij – duke pritur që kaosi i krijuar të zhduket.

Ky aeroport nuk ka makineri për situata të tilla, kështu janë detyruar të mbështeten në pasagjerët zemërgjerë që u dolën në ndihmë.

Continue Reading

Lajme

ASH mban Kuvendin e degës në Manastir, falemenderohen dhe dëgjohen sugjerimet e strukturave

Published

on

Dega e Aleancës për Shqiptarët në Manastir ka mbajtur sonte Kuvendin e degës në të cilin është raportuar për zgjedhjet e fundit lokale dhe aktivitetet që planifikohen në vijim, përcjell in7

Pas mbledhjes së Kuvendit të degës së Aleancës për Shqiptarët në Manastir, nënkryetari Remzi Mehmedi dhe deputeti Syrija Rashidi realizuan një bashkëbisedim me strukturat lokale.
Përfaqësuesit e Kresisë Qendrore falemenderuan strukturat dhe aktivistët nga Manastiri për angazhimin në procesin e fundit zgjedhor dhe aktivitetet e përgjithshme partiake, ndërsa dëgjuan edhe sugjerimet dhe propozimet e ndërsjella për veprimtarinë e mëtejme.
Falemenderim për çdo anëtarë dhe aktivist që ka kontribuar në proceset e deritanishme dhe gadishmërinë për avancimin e betejave politike, thuhet në njoftimin e Aleancës për Shqiptarët./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Mariçiq demanton Alternativën: BE-ja nuk ka mekanizma për hetim të rasteve gjyqësore në Maqedoni

Published

on

Në marrëveshjen të cilën e nënshkruan lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi qëndron se do të ketë hetim ndërkombëtarë të disa rasteve gjyqësore si “Lagjja e Trimave”, “Monstra”, “Alfa” dhe “Almiri i vogël”.

Sonte ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq në ClickPlus në TV21 shpjegoi se çfarë do të thotë kjo:

“Me sa di unë, këto janë rastet që janë diskutuar dhe që janë përfshirë në marrëveshjen e liderëve të dy partive. Është e logjikshme që shkaktuan një numër të madh reagimesh dhe kur të hyjmë në thelbin e çështjes do të shohim se me këtë marrëveshje nuk mund të ndikojnë në ato raste. Publiku nuk ka hapësirë për shqetësim se faktori politik, se pushteti do të përzihet në rrjedhën apo në vendime. Ne kemi pasur edhe më herët kur partitë politike kanë kërkuar monitorim, kemi pasur situata dhe me kërkesë të VMRO-DPMNE-së, kur është negociuar Ligji për Prokurorinë Publike, qeveria ka kërkuar monitorim për rastet e korrupsionit të lartë”, tha Mariçiq.

Mariçiq bëri të ditur se tashmë kanë kërkuar nga BE-ja që të kryejë ndonjë lloj hetimi, ndërsa u janë përgjigjur se nuk kanë mekanizma për të kryer hetime, por vetëm për të formuar ekip që do të monitorojë rastet. Ndërsa i njëjti monitorim sipas Mariçiq ka filluar në korrik ndërsa janë monitoruar 20 raste të tilla.

Të tjera: Mariçiq: Ata që janë të pakënaqur me vendimet gjyqësore për disa raste, t’i drejtohen Këshillit Gjyqësor.

Continue Reading

Aktuale