Connect with us

Bota

OBSH më në fund e pranon: Koronavirusi nuk është grip, mbi 90 mijë persona të prekur

Published

on

Epidemia e koronavirusit e ka shtrirë hijen e saj në të gjithë botën. Bilanci i viktimave nga Covid 19 shkoi në 3198, të prekurit janë 93.121 dhe të shëruarit, sipas OBSH-së 50.675. Kreu i saj Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi në një konferencë për shtyp në Gjenevë se në nivel global, gati 3.4 % e rasteve të koronavirusit kanë shkuar në vdekje.

HomeBota
OBSH më në fund e pranon: Koronavirusi nuk është grip, mbi 90 mijë persona të prekur
4 Mars 2020 | 08 : 18

Epidemia e koronavirusit e ka shtrirë hijen e saj në të gjithë botën. Bilanci i viktimave nga Covid 19 shkoi në 3198, të prekurit janë 93.121 dhe të shëruarit, sipas OBSH-së 50.675. Kreu i saj Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi në një konferencë për shtyp në Gjenevë se në nivel global, gati 3.4 % e rasteve të koronavirusit kanë shkuar në vdekje.

“Tani që kemi më shumë të dhëna në dorë po e kuptojmë pak më mirë virusin. Nuk është Sars, nuk është Mers dhe nuk grip. Është një virusi unik, me karakteristika unike”, pohoi ai. Ministrat e Financave të G7-ës, sakaq, premtuan ndërmarrjen e masave për të parandaluar ndikimet në ekonomi, nga përhapja e koronavirusit të ri.

“Ne riafirmuam angazhimin tonë për të miratuar të gjitha hapat e duhur për të mbrojtur ekonominë nga rreziqet anësore të paraqitura nga koronavirusi”, tha ministri i Financave i Japonisë, Taro Aso.Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin tha se kishin rënë dakord të “bënin gjithçka që ishte e mundur” për të kufizuar dëmin ekonomik.

Grupin e vendeve më të industrializuara në botë – të njohur si G7 – e përbëjnë: Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.

Koronavirusi i identifikuar si COVID-19, e ka origjinën në qytetin Vuhan të Kinës. Rastet e para atje janë shfaqur në dhjetor të vitit të kaluar, por që atëherë dhjetëra shtete kanë konfirmuar se kanë njerëz të infektuar. Shenjat kryesore të infektimit janë temperatura e lartë, kolla dhe vështirësitë në frymëmarrje.

Continue Reading

Bota

Aeroplanit i shpërthen goma gjatë aterrimit, pasagjerët në Nepal detyrohen ta shtyjnë (Video)

Published

on

Pasagjerët që po udhëtonin me një aeroplan të vogël të aviokompanisë nga Nepali, Tara Air, janë detyruar të shtyjnë aeroplanin nga pista, pasi që derisa po zbriste në pistë i kishte shpërthyer njëra gomë.

Pasagjerët e aeroplanit me 19 ulëse janë filmuar duke e shtyrë fluturaken që kishte “ngecur” në aeroportin Bajura në Kolit të Nepalit.

Personeli i aeroportit kanë vrapuar menjëherë që t’i ndihmojnë në “pilotimin” e fluturakes deri në pistë, derisa aeroplanët tjerë po qëndronin prapa tij – duke pritur që kaosi i krijuar të zhduket.

Ky aeroport nuk ka makineri për situata të tilla, kështu janë detyruar të mbështeten në pasagjerët zemërgjerë që u dolën në ndihmë.

Continue Reading

Bota

Ndjekje si në filma: Polici në motor gjuan me revole në drejtim të automjetit që po ikte

Published

on

By

A keni parë ndonjëherë një rast të tillë në jetën reale?

Të gjithë i duam filmat aksion, me ndjekje me makina, të shtëna armësh dhe polic të pamboshtur, por këto gjëra nuk janë vetëm në filma… Jeta reale fatkeqësisht është plot me raste të tilla ku shpesh humben jetë, shkruan lajmi.net.

Një prej këtyre rasteve është bërë viral tani, ku shihet një ploc duke ndjekur një kriminel i cili po arratiset me makinë, ndërsa polici është në motoçikletën e tij zyrtare.

Polici përdorë armën e tij zyrtare 2 herë, deri sa arrinë ta ndaloj makinën, dhe aty intervenojnë edhe policët e tjerë në kapjen e kriminelit.

Me të vërtetë mbresëlënësë!

Continue Reading

Bota

Edhe 256 afganë largohen nga Kosova drejt Kanadasë

Published

on

By

Edhe 256 afganë të cilët ishin duke qëndruar në Kosovë tash e një kohë janë larguar për në Kanada.Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Brendshme me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”.

“Sot ju uruam lamtumirën 265 miqve tanë afganë, të cilët sot herët në mëngjes u larguan nga Prishtina për në Kanada”, thuhet në njoftim.Nga Ministria thonë se ishte kënaqësi t’i mirëpritnin dhe t’ju tregonin mikpritjen e vendit.“Po punojmë pandërprerë me partneren tonë, @USEmbPristina që mysafirët nga kampi Liya të mund të largohen nga Kosova dhe t’ia fillojnë jetës së re”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Continue Reading

Aktuale