Connect with us

Maqedonia e Veriut

“Miqtë e zgjerimit”: E vlerësojmë zbatimin e reformave, BE-ja ka borxh vendimin për pranim

Published

on

Ministrat e punëve të jashtme të Polonisë, Letonisë, Lituanisë dhe zëvendësministri i Estonisë për çështje evropiane, në cilësinë e grupit të vendeve anëtare të BE-së “Miqtë e zgjerimit”, sot u takuan me shefin e diplomacisë, Nikolla Dimitrov dhe cekën se e mbështesin Republikën e Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt BE-së dhe NATO-s.

Ministri i Polonisë i Punëve të jashtme, Jacek Çaputoviç në konferencën e përbashkët për shtyp theksoi se i vlerësojnë përpjekjet që i ndërmarrin autoritetet e vendit në zbatimin e reformave.

“Shpresoj se BE-ja së shpejti do të fillojë negociata për anëtarësim të Maqedonisë së veriut dhe Shqipërisë. E vlerësojmë pjesëmarrjen e Maqedonisë së Veriut në procesin e Berlinit vitin e kaluar. Polonia kryesoi me këtë proces, qëllimi i të cilit është të mbështesë integrimin evropian të vendeve nga ky rajon”, tha Çaputoviç.

Ai shfaqi shpresë se për disa javë Republika e Maqedonisë së Veriut do t’i bashkangjitet NATO-s.

“Sigurimi i anëtarësimit në këto institucione, BE dhe NATO, është posaçërisht me rëndësi sepse katër vendet tona janë të gatshme ta ndajnë përvojën e vet në procesin e negociatave me BE-në, por edhe për atë se si të përballeni me rreziqet e sigurisë që dalin nga aktorë të tjerë të jashtëm. Ka një dimension etik të anëtarësimit të vendeve nga rajoni në BE. Konsiderojmë se BE-ja ua ka borxh këtyre vendeve vendimin për t’i pranuar në BE, ai është borxh ndaj shoqërisë, ndaj qytetarëve, por këtu është edhe dimensioni i sigurisë dhe ka edhe aktorë të tjerë jashtë BE-së të cilët janë aktivë në rajon, kështu që vendimi për fillim të negociatave do ta parandalonte ndikimin negativ”, tha Çaputoviç.

Ministri Dimitrov informoi se Polonia, Letonia, Lituania dhe Estonia janë anëtare, pjesë e të ashtuquajturit grup “Miqtë e zgjerimit” dhe janë këtu për të na dhënë, siç tha, mbështetje dhe sinjal të qartë.

“Vijnë dy ditë pas shpalljes së Raportit të azhurnuar të shkurtë apo siç e quajmë ne mini Raportit të Komisionit. Komisioni evropian tha se ne reflektuam, se jo vetëm që vazhduam, por edhe i rritëm përpjekjet reformuese dhe reflektuam rezultate të dukshme dhe të qëndrueshme reformuese. Paraprakisht, Komisioni propozoi metodologji të re për atë se si do të zbatohet procesi i inkuadrimit. Dhe mendoj se këto dy shtylla janë bazë e shkëlqyeshme që përfundimisht të ketë reflektime edhe nga ana e BE-së, një vendim i qartë, i padyshimtë, i prekshëm, i qëndrueshëm për negociata inkuadruese”, theksoi Dimitrov.

Ministrat e punëve të jashtme prej dje ndodhen për vizitë në vend, në cilësinë e përfaqësuesve të grupit të vendeve anëtare të BE-së “Miqtë e zgjerimit” dhe mbrëmë u pritën edhe nga presidenti i vendit, Stevo Pendarovski.

Continue Reading

Lajme

Asnjë gjurmë nga i riu Erdon Ramadani nga Kumanova, flasin familjarët

Published

on

By

Asnjë gjurmë nga i riu Erdon Ramadani nga Kumanova, flasin familjarët

Gazetar: Bashkim Sulejmani

Asnjë gjurmë nga i riu Erdon Ramadani nga Kumanova, i cili duke u kthyer nga Tetova, me makinën Golf 4 nga autostrada përfundoi në lumin Vardar.

“Vazhdon edhe sot kërkimi për vozitësin e aksidentuar ditë më parë këtu në autostradë në pikën e Zhelinës. Ndërkohë, siç mund të shihni, pas konfirmimit se Vozitësi dyshohet të jetë nga Kumanova, në kërkim të personit sot janë kyçur edhe pjesëtarë të policisë, dhe familjarët e ardhur nga Kumanova”, raporton Bashkim Sulejmani, gazetar.

Familjarët thonë se studenti Erdon Ramadani kishte shkuar për të bërë pagesën e semestrit. Babai i tij Naser Ramadani është kthyer nga Austria dhe bashkë me vëllain e tij janë vënë në kërkim të Erdonit.

“Kam ardhur mbrëmë nga Austria sepse atje punoj. Familjarët gjithë jemi këtu erdhën edhe nga kurbeti kërkojmë. Djali duhej të paguaj semestrin në Tetovë, ishte viti i katërt në sociologji por ja, ka dashur Zoti dhe ka ndodh kjo. Kemi ardhur edhe sot që në orën katër në mëngjes por asnjë shenjë ende. Apeloj po patën mundësi të vijnë të kërkojnë birin tim, veç këtë djalë e kam”, deklaroi – Naser Ramadani, babai i Erdonit.

“Prej orës pesë e gjysmë jemi këtu. Erdhën pas pak zjarrfikësit tjerë s’kishte, ata erdhën në gjashtë e gjysmë, dhe ne shokët familjarët”, tha Xhaxhai i Erdon Ramadanit.

“Djali veç vetë ka udhëtuar se ka qenë student në vit të katërt në sociologji. Apeloj që të dalin sa më masovikisht këtu, sepse shteti është katastrofë. Kemi kërkuar ndihmë edhe prej Forcave të Sigurisë së Kosovës na thanë se do na ndihmojnë”, u shpreh një familjar i Erdonit.

Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim ka angazhuar zhytës për të kërkuar studentin e aksidentuar.

“U alarmuam se ka nevojë për intervenimin tonë nga agjencia për mbrojtje dhe shpëtim dhe ja erdhëm në vendngjarje dhe po presim instruksione nga eprorët se si të veprojmë. Presim arritjen e edhe ekipit nga Koçani që do vijnë me anije që bashkë të bëjmë kërkimet sot”, deklaroi Trpkovski, palombar.

Nga Sektori i Punëve të Brendshme në Tetovë dhe Prokuroria akoma nuk kanë dhënë informacione preliminar për shkaqet eventuale të aksidentit të mesditës së djeshme. /Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Ky është parashikimi i motit për sot

Published

on

By

Ky është parashikimi i motit për sot

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare, ndërsa në pjesët perëndimore të vendit me vranësira dhe kushte për reshje shiu. Do të fryjë erë mesatare nga drejtimi jug-perëndimorë. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 8 deri në 5, ndërsa ajo maksimale prej 22 deri në 28 gradë Celsiusë, shkruan Alsat.

Në Shkup dhe rrethinë do të mbaj mot me diell dhe me vranësira mesatare, do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor. Temperatura minimale do të ulet në 12, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 26 gradë Celsiusë./Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Shorti për “EURO 2024”, Maqedonia e Kosova në vazon e katërt

Published

on

By

Shorti për “EURO 2024”, Maqedonia e Kosova në vazon e katërt

Përfaqësuesja e Maqedonisë, do të jetë në vazon e katërt para shortit për Kampionatin Evropian të vitit 2024 në Gjermani, i cili do të zhvillohet më 9 tetor.

Tani më është e sigurtë se Maqedonia, nuk do të përballet me kombëtaret e Turqisë, Greqisë, Gjeorgjisë, Kazakistanit, Azarbejxhanit, Ishujt Faroe, Bullgarinë dhe Kosovën. Të gjitha këto kombëtare janë pjesë e vazos së katërt.

Ndërkohë Shqipëria, do të jetë në vazon e tretë së bashku me Ukrainën, Slloveninë, Norvegjinë, Islandën, Irlandën, Islandën, Malin e Zi, Rumaninë, Suedinë dhe Armeninë.

Hedhja e shortit do të zhvillohet më 9 tetor në Shtutgart, ndërsa në një grup nuk mund të jenë Armenia dhe Azarbejxhani, Bjellorusia dhe Ukraina, Gjibraltari dhe Spanja, Kosova dhe BeH, si dhe Kosova dhe Serbia.

Continue Reading

Aktuale