Connect with us

Teknologji

Këto janë masat e Facebook kundër Koronavirusit

Published

on

Themeluesi i Facebooku-ut, Mark Zuckerberg ka thënë se për shkak të koronavirusit po punojnë me autoritet shëndetësore që të koordinojnë përgjigjiet dhe informacionet e besueshme dhe të sakta.

Krejt kjo, pasi sipas tij tashmë kjo sëmundje është sfidë globale.

“Kjo është kritike në çdo rast urgjence, por është veçanërisht e rëndësishme kur ka masa paraprake që mund të merrni për të zvogëluar rrezikun e infeksionit. Nëse kërkoni koronavirus në Facebook, do të shihni një pop-up që ju drejton Organizatës Botërore të Shëndetit ose autoritetin tuaj shëndetësor lokal për informacionin më të fundit. Nëse jeni në një vend ku OBSH-ja ka raportuar transmetim nga personi në person, do ta shihni gjithashtu në Njoftimin tuaj të Lajmeve. Duke pasur parasysh situatën në zhvillim, ne jemi duke punuar me ministritë kombëtare të shëndetësisë dhe organizata si OBSH, CDC dhe UNICEF për t’i ndihmuar ata të marrin informacione të sakta në kohë dhe koronavirus”, shkruan Zuckeberg.

Ai ka thënë se po i japin OBSH-së sa më shumë reklama falas për përgjigjiet e tyre rreth koronavirusit.

“Ne gjithashtu do të japim mbështetje dhe miliona më shumë në kredi ad për organizatat e tjera gjithashtu dhe ne do të punojmë ngushtë me ekspertë globalë të shëndetësisë për të siguruar ndihmë shtesë nëse është e nevojshme. Ne jemi gjithashtu të përqendruar në ndalimin e mashtrimeve dhe dezinformatave të dëmshme. Është e rëndësishme që të gjithë të kenë një vend për të ndarë përvojat e tyre dhe të flasin për shpërthimin, por ndërsa standardet e komunitetit tonë sqarojnë, nuk është në rregull të ndajmë diçka që i vë njerëzit në rrezik”.

Ndër të tjera Mark shton se po punojnë për bllokimin e njerëzve nga reklamar që po përpiqen ta shfrytëzojnë situatën duke pretenduar se produktet e tyre mund ta kurojnë këtë sëmundje.

“Pra, ne jemi duke hequr pretendimet e rreme dhe teoritë e komplotit që janë flamuruar nga organizatat kryesore globale të shëndetit. Ne gjithashtu po bllokojmë njerëzit nga reklamat që përpiqen të shfrytëzojnë situatën – për shembull, duke pretenduar se produkti i tyre mund të kurojë sëmundjen”, shkruan ndër të tjera ai.

Continue Reading

Teknologji

Për 60-vjetorin e Renault 4, vjen versioni fluturues

Published

on

Në kuadër të festës së 60-vjetorit të Renault 4L, Renault prezantoi një surprizë të madhe, e ajo është “versioni” fluturues i kësaj veture.

“Vetura është bërë tërësisht nga fibra karboni, por ka ruajtur të njëjtat linja. Është forcuar më tej për shkak të koncepteve të reja si shtytja ose lëvizshmëria”, tha Renault në një deklaratë.

I quajtur Renault AIR4, projekti u zhvillua me ndihmën e The Arsenale. Veturës iu dha një bateri litium-polimer 22,000 mAh që fuqizon katër helikë.

Këto helika gjenerojnë gjithsej 380 kg shtytje.

Shpejtësia maksimale e ngritjes është 14 m/s, por për arsye sigurie është e kufizuar në 4 m/s, ndërsa shpejtësia maksimale e fluturimit është 26 m/s.

Renault 4L fluturues mund të arrijë një lartësi prej 700 metrash, këndi maksimal është 70 gradë dhe shpejtësia e uljes është 3 m / s.

Versioni rrugor i Renault 4L me rrota vjen së shpejti si një makinë elektrike.

Continue Reading

Teknologji

Modeli elektrik i KIA-s futet në librin e rekordeve Guiness

Published

on

Crossoveri elektrik i KIA – modeli EV6 është futur në librin e rekordeve Guiness, pasi gjatë udhëtimit shtatorësh nga New Yorku për në Los Angeles për mbushjen e baterisë i kaloi shtatë orë, 10 minuta e një sekondë, është koha më e shkurtër e verifikuar që është shpenzuar për kalimin nga bregu perëndimor në atë të lindjes në SHBA.

Një lëvizje e mençur marketingu, KIA në kulmin e popullaritetit të modelit të parë elektrik, vlen të theksohet avancimi i teknologjisë së baterisë dhe mbushësit që më së miri e përshkruan rekordi i deritanishëm i Guiness (Tesla P85D), ku gjatë rrugëtimit të njëjtë gjashtë vjet më parë, në mbushës i kaloi 12 orë, 48 minuta e 19 sekonda. KIA EV6 ofron motorin me tërheqjen në rrotat e pasme, por edhe më të katrat.

Versionin e parë e vë në lëvizje motori elektrik me 170 kuaj-fuqi, që mjaftojnë që shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë ta arrijë për 8,5 sekonda e shpejtësinë maksimale e ka 185. Me vetëm një mbushje të baterisë (77,4 kWh) përshkon 528 kilometra (në rrëgjimin e kombinuar). Në “RWD” ofrohet motori elektrik që prodhon 229 kuaj-fuqi.

Continue Reading

Teknologji

Apple pezullon shitjet online në Turqi

Published

on

Apple ka pezulluar shitjet online të pajisjeve të saj në Turqi, pasi vendi është goditur nga një krizë e fortë inflacioni.

Kompania amerikane nuk ka njoftuar zyrtarisht se do të pezullojë shitjet, por ato online tashmë janë të padisponueshme në këtë vend.

Nëse nga Turqia hapet faqja në internet, produktet ofrohen për shitje, janë edhe specifikimet e çmimet e tyre, por është e pamundur t’i shtosh ato në karrocën online. Pothuajse të gjitha janë shënuara si të padisponueshme, transmeton portali Apple Insider.

Ndalimi vjen pasi rënia e vlerës së monedhës turke Lirës ka vazhduar edhe dje, më 23 nëntor. Lira ka arritur nivelin më të ulët historik – një dollar është 12.5 lira dhe kështu kalon kufirin “psikologjik” prej 11 lirash.

Inflacioni në Turqi aktualisht është 20 për qind. Vlera e lirës ka rënë me 40 për qind që nga fillimi i këtij viti dhe vetëm vitin e kaluar kjo rënie ishte 20 për qind.

Sipas CNBC-së, kjo filloi të ndodhte në vitin 2018, si rezultat i një kombinimi të përkeqësimit të marrëdhënieve gjeopolitike me Perëndimin, deficiteve, rënies së rezervave valutore dhe rritjes së borxhit. Shkaku më i rëndësishëm është refuzimi për të rritur normat e interesit.

Continue Reading

Aktuale