Connect with us

Lajme

Filluan të trafikonin sërish heroinë, kapen dy shqiptarët

Published

on

Dy shqiptarë të akuzuar për trafik heroine janë vënë në pranga nga policia italiane, mëngjesin e ditës së djeshme.

Mediat italiane shkruajnë se shqiptarë e arrestuar janë Fati Xeka, 37-vjeç dhe një Rober Lusha, 39-vjeç, të dy me precedentë të mëparshëm penalë.

Policia ka arrestuar shqiptarin Fati Xeka, pasi kishte marrë informacione se kishte filluar sërish tregtimin e heroinës. Ai është i njohur në polici që nga viti 2007 për trafikun e heroinës ndërmjet qyteteve, vepër penale, për të cilën është arrestuar disa herë.

Zona në të cilën Xeka trafikonte heroinën ishte ajo e Emilia Est. Sapo policia e arrestoi, së bashku me shqiptarin shkruan në shtëpinë ku ai banonte.

Atje gjetën 39-vjeçarin shqiptar, Lusha Rober, i cili ishte po ashtu emër i njohur për trafikimin e kokainës. 39-vjeçari ishte duke vuajtur një dënim 4-vjeçar për sasi të mëdha të trafikut të heroinës, dënim që e kishte marrë në vitin 2018 në Parma.

Lusha vuante dënimin “arrest shtëpie” në provincën e Brescia, por kishte arritur të shpëtonte duke gjetur strehim në shtëpinë e bashkatdhetarit të tij në Parma, ku flinte në një divan në dhomën e ndenjes.

Zona ku Lusha vepronte për trafikun e heroinës ishin Brescia dhe Bergamo, ku në fakt ishte arrestuar në vitin 2017 pas një operacioni të madh antidrogë.

Në 2017 agjentët antidrogë i kontrolluan më pas shtëpinë, duke i gjetur 256 gramë heroinë me cilësi të mirë, një peshore dhe 650 euro para të gatshme. Droga e gjetur mund të shitej 40 € për gram në rrugët e Parmës dhe

Continue Reading

Bota

Aeroplanit i shpërthen goma gjatë aterrimit, pasagjerët në Nepal detyrohen ta shtyjnë (Video)

Published

on

Pasagjerët që po udhëtonin me një aeroplan të vogël të aviokompanisë nga Nepali, Tara Air, janë detyruar të shtyjnë aeroplanin nga pista, pasi që derisa po zbriste në pistë i kishte shpërthyer njëra gomë.

Pasagjerët e aeroplanit me 19 ulëse janë filmuar duke e shtyrë fluturaken që kishte “ngecur” në aeroportin Bajura në Kolit të Nepalit.

Personeli i aeroportit kanë vrapuar menjëherë që t’i ndihmojnë në “pilotimin” e fluturakes deri në pistë, derisa aeroplanët tjerë po qëndronin prapa tij – duke pritur që kaosi i krijuar të zhduket.

Ky aeroport nuk ka makineri për situata të tilla, kështu janë detyruar të mbështeten në pasagjerët zemërgjerë që u dolën në ndihmë.

Continue Reading

Lajme

ASH mban Kuvendin e degës në Manastir, falemenderohen dhe dëgjohen sugjerimet e strukturave

Published

on

Dega e Aleancës për Shqiptarët në Manastir ka mbajtur sonte Kuvendin e degës në të cilin është raportuar për zgjedhjet e fundit lokale dhe aktivitetet që planifikohen në vijim, përcjell in7

Pas mbledhjes së Kuvendit të degës së Aleancës për Shqiptarët në Manastir, nënkryetari Remzi Mehmedi dhe deputeti Syrija Rashidi realizuan një bashkëbisedim me strukturat lokale.
Përfaqësuesit e Kresisë Qendrore falemenderuan strukturat dhe aktivistët nga Manastiri për angazhimin në procesin e fundit zgjedhor dhe aktivitetet e përgjithshme partiake, ndërsa dëgjuan edhe sugjerimet dhe propozimet e ndërsjella për veprimtarinë e mëtejme.
Falemenderim për çdo anëtarë dhe aktivist që ka kontribuar në proceset e deritanishme dhe gadishmërinë për avancimin e betejave politike, thuhet në njoftimin e Aleancës për Shqiptarët./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Mariçiq demanton Alternativën: BE-ja nuk ka mekanizma për hetim të rasteve gjyqësore në Maqedoni

Published

on

Në marrëveshjen të cilën e nënshkruan lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi qëndron se do të ketë hetim ndërkombëtarë të disa rasteve gjyqësore si “Lagjja e Trimave”, “Monstra”, “Alfa” dhe “Almiri i vogël”.

Sonte ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq në ClickPlus në TV21 shpjegoi se çfarë do të thotë kjo:

“Me sa di unë, këto janë rastet që janë diskutuar dhe që janë përfshirë në marrëveshjen e liderëve të dy partive. Është e logjikshme që shkaktuan një numër të madh reagimesh dhe kur të hyjmë në thelbin e çështjes do të shohim se me këtë marrëveshje nuk mund të ndikojnë në ato raste. Publiku nuk ka hapësirë për shqetësim se faktori politik, se pushteti do të përzihet në rrjedhën apo në vendime. Ne kemi pasur edhe më herët kur partitë politike kanë kërkuar monitorim, kemi pasur situata dhe me kërkesë të VMRO-DPMNE-së, kur është negociuar Ligji për Prokurorinë Publike, qeveria ka kërkuar monitorim për rastet e korrupsionit të lartë”, tha Mariçiq.

Mariçiq bëri të ditur se tashmë kanë kërkuar nga BE-ja që të kryejë ndonjë lloj hetimi, ndërsa u janë përgjigjur se nuk kanë mekanizma për të kryer hetime, por vetëm për të formuar ekip që do të monitorojë rastet. Ndërsa i njëjti monitorim sipas Mariçiq ka filluar në korrik ndërsa janë monitoruar 20 raste të tilla.

Të tjera: Mariçiq: Ata që janë të pakënaqur me vendimet gjyqësore për disa raste, t’i drejtohen Këshillit Gjyqësor.

Continue Reading

Aktuale