Connect with us

Maqedonia e Veriut

Filipçe: Udhëtarët e “Vizer”-it nga Milanoja dhe Venecia do të plotësojnë formularë gjatë hyrjes në vend

Published

on

Udhëtarët me aeroplanët e “Vizer”-it nga Milanoja dhe nga Venecia në aeroportin e Shkupit dhe të Ohrit do të duhet të plotësojnë lopkator shëndetësor – kartë që është edhe një hap në parandalimin dhe regjistrimin e të të sëmurëve eventualë nga koronavirusi të cilët vijnë në shtet.

“Konform kësaj që ka gjithnjë e më shumë të sëmurë në Evropë dhe konform masave më të ashpra që autoritetet italiane i paralajmëruan për rajonin verior, vendosëm edhe për një hap për ngritjen e kontrollit në nivel më të lartë që do të thotë që udhëtarët me aeroplanët nga “Vizer”-i nga Milanoja dhe Venecia në aeroportin e Shkupit dhe të Ohrit do të duhet të plotësojnë lopkator shëndetësor – kartë për çfarë është pajtuar transportuesi ajror, që do të mundësojë kontroll të mirë dhe gjurmueshmëri të udhëtarëve”, tha ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp.

Udhëtarët, siç sqaroi ministri, do të lënë të dhëna në cilën adrese qëndrojnë dhe nëse pas një numri të caktuar të ditëve paraqitet ndonjë udhëtar me simptoma do të jetë lehtë të gjinden bashkudhëtarët të cilët kanë qenë të ulur disa radhë para apo pas atij udhëtari në aeroplan.

Ministri Filipçe theksoi se rekomandimi për mosmbajtjen e tubimeve publike masive vlen deri më 6 mars.

Ai theksoi se gjatë 24 orëve nuk ka pacientë të rinj të cilat janë testuar për koronavirus. Përkujtoi se dje në Klinikën për Sëmundje Infektive janë paraqitur tre pacientë, dy udhëtarë nga Italia dhe një nga Spanja, i cili ka qëndruar në institucionet spitalore të atjeshme për shkak të shkaqeve të tjera shëndetësore.

“Te të tre pacientët kishte indikacion për testim konform simptomave dhe testeve ishin negative. E vetmja paciente që është hospitalizuar në Klinikë për Sëmundje Infektive është mirë dhe gjendja e saj shëndetësore po përmirësohet”, tha Filipe.

Continue Reading

Lajme

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Published

on

By

A do të ketë vaksinim të detyrueshëm? – Flet Filipçe

Masa për vaksinim të detyrueshëm për momentin nuk do të zbatohet, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, shkruan Alsat.

“Ne kemi arritur në përfundimin se kjo ngre pyetje shumë serioze në lidhje me atë se si dikush që nuk do të pranonte të vaksinohej do të ndëshkohej përfundimisht. Nga ana tjetër është një barrë e madhe financiare. Do të shohim se çfarë do të jetë shtrirja e vaksinimit me këtë rekomandim nëpërmjet mjekëve të familjes. “Ne jemi të gatshëm të japim rekomandime të tjera”, tha Filipçe./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Published

on

By

Nga dita e sotme ndalohet përdorimi i qeseve plastike!

Shkup, 1 dhjetor – Që nga dita e sotme, me ligj ndalohet përdorimi i qeseve të plastikës. Do të shiten vetëm qese plastike të biodegradueshme me çmim prej 15 denarëve.

Sipas Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinorë, mjetet financiare që do të mblidhen, do të shkojnë në fondin me të cilin do të investohet në mjedisin jetësorë.

Prej sot gjithashtu objektet e hotelerisë e kanë të ndaluar të përdorin plastikë në zonat e mbrojtura si në Pelister, Mavrovë, Mali Sharr, etj.

Continue Reading

Lajme

Grubi provokon Alternativën: Ne kemi marrëveshje me LSDM-në

Published

on

By

Zëvendëskryeministri Artan Grubi duke folur për të ardhmen e qeverisë potencoi se ata si parti kanë një marrëveshje me aleatin e tyre, përkatësisht me LSDM-në, për të qeverisur vendin për 4 vjet.

Zgjedhjet lokale nuk mund të kenë pasoja për qeverisjen qendrore, mazhoranca është stabile, tha Grubi.

Ai tha se me Zaevin janë arritur shumë marrëveshje dhe shumë hapa për ta çuar vendin përpara, ku Zaevi ka qenë figura kryesore për të çuar integrimin e vendit përpara. Këto komente Grubi i bëri në Tv Alsat.

Continue Reading

Aktuale