Connect with us

Lajmet kryesore

Taravari: Ideologjia jonë është përkushtimi ndaj qenies së cënuar shqiptare

Published

on

“Këto ditë, shumë politikanë, analistë e gazetarë ose konfuzë ose anëtarë të partisë, duke qenë se po ndjenë humbjen dhe agoninë e rënies, parashtrojnë për koalicionin ASH-Alternativa pyetjen absurde – cila është ideologjia e cila ju bashkoi…”, kështu e nis statusin sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari, duke vazhduar më tej që qartësojë se ideologjia e çdo shqiptari duhet të jetë qenia e cënuar shqiptare në Maqedoninë e Veriut, përcjell in7.

Taravari shton se e gjithë kjo vjen nga keqfunksionimi i BDl-së dhe sipas tij, është vështirë që t’i gjendet ideologjia të cilës i takon.

Postimi i plotë i Taravarit:

Këto ditë, shumë politikanë, analistë e gazetarë ose konfuzë ose anëtarë të partisë, duke qenë se po ndjenë humbjen dhe agoninë e rënies, parashtrojnë për koalicionin ASH-Alternativa pyetjen absurde – cila është ideologjia e cila ju bashkoi…

Me këtë rast duhet të theksohet se partitë shqiptare në RMV duhet të kenë vetëm një ideologji:
Përkushtimi për të plotësuar të drejtat e shqiptarëve ende të cenuara në strukturën shtetërore!

Çdo parti shqiptare që punon për të mirën e shqiptarëve dhe popullit në përgjithësi, e ka bashkëpunimin Natyror!

Në fakt keqkuptimi vjen nga funksionimi anormal i BDl-së, të cilës është shumë e vështirë t’i gjesh një ideologji. Kjo parti bashkëjetoi me ata ndaj të cilëve thoshte se kishte ngritur pushkë. Pastaj u nda me ta për t’u bashkuar me kundërshtarët e tyre. Votoi majtas duke qenë djathtas dhe e kundërta. E vetmja gjë e sigurtë që kuptohet nga sjellja ndër vite e BDI-së është qëndrimi i saj në pushtet me çdo kusht, kjo është ideologjia e saj!

Ndaj ndoshta dikujt nga radhët e saj i duket e pakuptueshme se si mund të bashkohen dy parti me ideologji tjetër përveç asaj të pushtetit. Koalicioni fitues (Aleanca – Alternativa) do të vij në pushtet që të ndërtojë shtet, BDl-ja sakrifikon edhe pëllëmbën fundit në shtet për të qëndruar edhe një ditë në pushtet.

Gjithsesi kjo pyetje e analistëve dhe gazetarëve të partisë ose atyre konfuzë është më se e kuptueshme duke marrë parasysh diktaturën në të cilën janë mësuar të përshtaten por tani është
Ndryshe, tani qëllimi është Shteti, mjeti është pushteti!

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=10221715096647743&id=1265185232

Continue Reading

Lajmet kryesore

Taravari: Për mua Ziadin Sela nuk është figurë e konsumuar

Published

on

Më 25 dhjetor Kuvendi Qendror i Aleancës për Shqiptarët do të diskutojë në lidhje me rezultatin zgjedhor në zgjedhjet lokale, përcjell in7

“Mendoj se nëse ka notë një deri në pesë nota është tre. Tre komuna kishim dhe tre komuna kemi. Kuvend është organi partiak ku duhet bisedohet, analizohet, kritikohet dhe në atë Kuvend e shpalim kongresin rregullt, që duhet të mbahet nga fundi i marsit. Përgjegjësi patjetër duhet të ketë, si Sekretar i Përgjithshëm. Unë flas si Sekretar, Gostivarin e fitum, por kam përgjegjësi për Tetovën, Çairin, komuna tjera”, deklaroi Taravari.

Taravari tha se çdo degë bën analizë për rezultatin zgjedhor dhe të njëjtat rezultate të diskutohen në Kuvend.

Arebn Taravari tha se Ziadin Sela nuk është figurë e konsumuar.

“E them mendimin e një anëtari të Kuvendit Qendror. Aty ka mendime të shumë anëtare tjera. Do ta kritikojmë njeriu tjetrin në Kuvend dhe do të dalim së bashku edhe më të fort”, tha Taravari.

Arbe Taravari tha se ata nuk mund që ta perceptojnë si armiq, ngase kanë kaluar një periudhë shumë të mirë së bashku.

“Thyerje bese është. Ne e kemi informuar Alternativën se në Tetovë dhe Zhelinë do ta përkrahim. Ata na thanë se ju mund ta përkrahni por ne. Gjithnjë u kam thënë anëtarësisë tonë, se ata kanë vendosur, vendimi atyre, a na vjen rëndë, po, shumë më mirë të ishim bashkë, ngase nuk do të kishin shumicë. Praktikisht mos t’i bashkëngjitej, do të ishte 60-60”, deklaroi Arben Taravari./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti shefe e grupit parlamentar të ASH-së

Published

on

By

Shkup, 6 dhjetor – Deputetja Ilire Dauti do të jetë koordinatore e grupit parlamentar të Aleancës për Shqiptarët, ka bërë të ditur deputeti i kësaj partie, Elmi Aziri.

“Grupi parlamentar i yni ka vendosur që koordinatore e ardhshme e grupit tonë parlamentar të jetë zonja Ilire Dauti”, tha Aziri.

Ai gjithashtu ka sqaruar se grupi parlamentar do të funksionojë si grup i veçantë.

“Tani për tani funksionojmë si grup i veçantë politik në kuadër të parlamentit”, tha më tej Aziri.

Ilire Dauti do të jetë koordinatore, pasi Skender Rexhepi nga AAA nuk do të veprojë bashkërisht me këtë grup, ngaqë AAA do të jetë pjesë e shumicës parlamentare.

Continue Reading

Lajme

RMV: Vazhdojnë gabimet drejtshkrimore në gjuhën shqipe – “festa stet ë rore”

Published

on

By

Vazhdojnë gabimet drejtëshskrimore në gjuhën shqipe, në Maqedoninë e Veriut, shkruan Alsat.

Në tabelën e re të pagesës së parkingut, në vend se të shkruhet se në ditët e festave shtetërore është pa pagesë, aty është shkruar: Pa pagesë, e diel dhe festat stet ë rore.

Kjo tabelë është vendosur në Qendrën Tregtare Mavrovasja./Alsat.mk

Continue Reading

Aktuale