Connect with us

Rajon

Serbia përjashtohet nga ENQA

Published

on

Organi Kombëtar i Akreditimit (NAT) i Serbisë ka humbur anëtarësimin e plotë në Asociacionit Evropian për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin e Lartë (ENQA).

“Njohja e diplomave të institucioneve tona të arsimit të lartë nuk është në asnjë mënyrë e kushtëzuar nga anëtarësimi në këtë shoqatë”, njoftojnë nga ky mekanizëm i arsimit në Beograd, “por mbetet frikë se kjo nënkupton një kolaps të mëtutjeshëm të arsimit të lartë në Serbi”.

Në shkurt të 2018-ës, Komisioni i mëparshëm i Akreditimit dhe Rishikimit të Cilësisë atje e humbi statusin si anëtar i plotë i ENQA-së, kjo ishte edhe arsyeja se pse ky komision u paketua në Organin Kombëtar të Akreditimit (NAT), raporton Blici serb.

Që nga tetori i 2019-ës edhe Agjencia Kosovare e Akreditimit të Kosovës nuk është pjesë e Asociacionit Evropian për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin e Lartë.

Continue Reading

Lajme

U futën në zonë ushtarake të palejuar, arrestohet çifti grek në Turqi

Published

on

Një çift nga Greqia është arrestuar në kufirin me Turqinë. Mediat në vend raportojnë se bëhet fjalë për oficerin e policisë Manolis Valasoudis dhe për Athena Tziaka e cila punon në kabinat e pagesës në autostradën e Egnatias.

Çifti kishin shkuar në Edirne ditën e djeshme për shopping, por ndërsa kalonin në doganën e Kastaias në rrethana ende të panjohura thuhet se ata kaluan në një zonë ushtarake të ndaluar dhe u arrestuan nga ushtria turke.

Humbjen e Athena Tziaka-s e raportoi vëllai i saj i cili ka treguar se që nga mëngjesi ajo nuk ishte kthyer nga udhëtimi i saj i shkurtër për në Edirne dhe nuk kishte pasur më kontaktet me familjen.

Autoritetet e policisë greke kontaktuan më pas autoritetet turke dhe u njoftuan se çifti mbahej në komisariatin e Edrenes Sipas informacioneve babai i Dimitris Tziakas ishte arrestuar dhe akuzuar nga autoritetet turke se dyshohet se kishte hyrë ilegalisht si peshkatar në ujërat turke.

Më pas ai u la i lirë, u kthye në Greqi me anijen e tij të peshkimit dhe u procedua gabimisht nga prokuroria greke për largim të paligjshëm jashtë vendit. Ngjarja ka ndodhur më 14 maj 2015. Në gjykimin që pasoi ai u shpall i pafajshëm.

Continue Reading

Lajme

Arrestohet polici grek në Turqi, lajmi u zbulua pasi nuk ishte paraqitur në punë

Published

on

Një polic grek është arrestuar në Turqi nga autoritetet gjatë një udhëtimi në shtetin turk. Mediat greke raportojnë se arrestimi i policit nga pala turke u mësua pasi nuk ishte paraqitur në punë.

Nuk dihet ende vendi i saktë se ku është arrestuar.

E përditshmja “Kathimerini” raporton se informacione jo zyrtare bëjnë të ditur se polici grek dyshohet se kishte hyrë në një zonë ushtarake turke. Ai kishte udhëtuar drejt fshatit kufitar Kipi në rajonin verilindor të Evros dhe më pas vazhdoi drejt Turqisë.

Ministria e Jashtme greke ka kërkuar informacion zyrtar për ngjarjen nga autoritetet turke. /tvklan.al

Continue Reading

Lajme

Hapja e Zvicrës për punëtorë kroatë, ka gëzuar edhe mbi 30 mijë shqiptarë në Kroaci

Published

on

Kroatët mund të vijnë lirisht në Zvicër për të punuar nga viti 2022 (Les Croates peuvent librement venir en Suisse pour travailler dès 2022) ishte ky nje lajm i mirëpritur ne Kroaci, vend ky i cili po ashtu po ballfaqohet me kriza dhe me nje papunesi të madhe. Këtij lajmi nuk ju gezuar vetem kroatet, por edhe mijera shqiptare ne Kroaci. Sipas gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch, aktualisht ne Kroaci jetojne dhe veprojne mbi 30 mije shqiptare, kryesisht kosovarë, shumica e tyre posedojne pasaporta kroate.

Vitin e ardhshem pritet të arrijne ne Zvicër edhe mbi 10 mije shqiptare nga Kroacia me pasapoporta kroate

Zvicra do të jetë në gjendje të përdorë klauzolën mbrojtëse nëse imigrimi i punëtorëve kroatë duhet të kalojë një prag të caktuar. Mund të kufizojë numrin e tyre nga 1 janari 2023 dhe më së voni deri në fund të vitit 2026. Në fund të vitit 2020, 28’324 Corates banonin në Zvicër. Kjo përfaqëson 1.9% të të gjithë shtetasve të BE-së dhe EFTA-s në Zvicër.

Nuk ka më një çekuilibër të dukshëm në tregun e punës. Kështu, punëtorët kroatë do të jenë të barabartë me ata nga vendet e tjera anëtare të BE-së ose të Shoqatës Evropiane të Tregtisë së Lirë (EFTA).

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch kjo iniciative kishet nisur qysh ne vitin 2019 kur ne Berne u gjend presidnta e Kroacise znj. Kolinda Grabar-Kitaroviç. Si pjesë e një vizite dy-ditore në Zvicër, presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç para dy vitesh ishte takuar me Presidentin Ueli Mauerer për të rënë dakord mbi punën për barazimin e statusit të punëtorëve kroatë në Zvicër me shtetasit e tjerë të vendeve anëtare të BE.

Vendimi ishte marrë tashmë nga Këshilli Federal në mbledhjen e 1 tetorit te ektij viti dhe ishte shpallur në fund të tetorit nga Sekretariati Shtetëror për Migracionin. Delegacioni zviceran e informoi zyrtarisht BE-në në takimin e 24-të të Komitetit të Përbashkët Zviceran të Bashkimit Evropian lidhur me marrëveshjen për lëvizjen e lirë të personave.

Zvicra ka një Marrëveshje për Lëvizjen e Lirë të Personave të nënshkruar me 15 vendet e atëhershme të BE-së më 1 qershor 2002, e cila ndryshohet nga një protokoll me çdo zgjerim.

Kështu, vendi ishte i detyruar të nënshkruante protokollin kur Kroacia iu bashkua BE-së në vitin 2013, por refuzoi ta bënte këtë pas një referendumi të vitit 2014, në të cilin zviceranët votuan për futjen e kuotave për punëtorët nga Bashkimi Evropian.

Berna vendosi përfundimisht në dhjetor 2016 të ratifikojë Protokollin III, i cili zgjeroi marrëveshjen për lirinë e lëvizjes midis Zvicrës dhe Bashkimit Evropian për qytetarët kroatë dhe hyri në fuqi më 1 janar 2017.

Ish-presidenti zviceran Maurer atebotre kihste vuri në dukje se, nëse merren parasysh të gjitha periudhat kalimtare, qytetarët kroatë do të mund të punojnë lirisht në Zvicër vetëm në vitin 2027. Por përveç reduktimit të këtij afati me tre vjet e gjysmë, një zgjatje e re mund të hiqet.

Gazeta zvicerane en shipa Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve zyratre te Bernës (OFS) ka mesuar se shtetasit e huaj aktualisht përbëjnë 25 për qind të popullsisë së vendit. Kroatët përbëjnë 2.2 për qind të popullsisë së saj, me rreth 31,000 qytetarë. Nëse kësaj i shtohet edhe popullsia me shtetësi të dyfishtë, ky numër rritet në mes 70 dhe 80 mijë.

Ndyrshe, Vitin e ardhshem pritet të arrijne ne Zvicër edhe mbi 10 mije shqiptare nga Kroacia me pasapoporta kroate. Këtij lajmi nuk ju gezuar vetem kroatet, por edhe mijera shqiptare ne Kroaci. Sipas gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch, aktualisht ne Kroaci jetojne dhe veprojne mbi 30 mije shiqptare, kresisht kosovarë, por edhe shqiptare tjere të debuar nga Serbia dhe Maqedoni te clet aktulaisht punojne ne bregdetin kroatë, ku shumica e tyre posedojne pasaporta kroate.

Kracia sa i duan zviceran po aq sa edhe shiptarët!

Në luftën e Kroacisë përballë Serbisë, mijëra shqiptarë veshën uniformën e ushtrisë kroate. Sipas të dhënave të Shoqatës së Luftëtarëve Shqiptarë në Kroaci, rreth 3 mijë vullnetarë shqiptarë luftuan përkrahë forcave kroate, nga të cilët 86 ranë dëshmorë, 500 të plagosur, ndërsa mbi 40 akoma rezultojnë të zhdukur. Kjo shoqatë çdo vit me nderime të larta duke përfshirë edhe autoritetet shtetërore kroate përkujtojnë luftën e viteve 1991-1995 për çlirimin e vendit.

Continue Reading

Aktuale